Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзниците в НАТО не подкрепят проекта на Буш за противоракетен щит

0 коментара

Правителствата на различни страни, включително на съюзнически държави от НАТО, реагираха нервно на решението на президента Джордж Буш за изграждане на противоракетен щит. Великобритания и Канада не изразиха подкрепа за проекта на Буш. Дипломатично се приветства обещанието му да се консултира със съюзниците от НАТО и с Русия за създаването на отбранителната система.

Германия реагира още по-предпазливо, а Швеция рязко критикува решението. Германският министър Йошка Фишер каза, че страната му изпитва тревоги по отношение на отбранителния проект. "Ефикасният режим на разоръжване и контрол над оръжията, основаващ се на договори, трябва да бъде запазен и разширен", каза Фишер.

Шведският външен министър Ана Линд обяви, че Швеция призовава президента Буш да се въздържи от плана за ракетна отбрана, също както призовава Китай, Индия и Пакистан да демонтират ядрените си арсенали.

Великобритания - един от най-близките съюзници на САЩ, обяви, че споделя тревогите на Буш, свързани с т.нар. злонамерени държави. Според декларация, разпространена от канцеларията на премиера Тони Блеър, има основание в аргумента, че договорът за противоракетна отбрана от 1972 г. е остарял. В декларацията не се изразява подкрепа за отбранителния проект.

Приветства се обещанието на Буш да работи в тясно сътрудничество с Русия и съюзниците. "Приветстваме открития подход, възприет от правителството на Буш при представяне на оценката му за ракетната заплаха, особено от злонамерени държави, както и при формулиране на идеите му за нод подход към противодействието на тази заплаха. Споделяме тревогите на САЩ и приветстваме намерението на президента Буш да се консултира със съюзниците за ракетната отбрана", обяви говорителка на премиера Блеър, която пожела името ѝ да не се съобщава.

Според генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън Буш има основание да насочи вниманието към новите предизвикателства срещу сигурността. Канадският външен министър Джон Манли каза, че за страната му ще бъде много проблематично, ако САЩ се оттеглят едностранно от договора за ПРО". По-късно негов говорител обяви, че Канада приема с интерес плана на президента Буш за противоракетна отбрана.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан каза, че планът за противоракетен щит неизбежно ще повлияе върху глобалната сигурност и стратегическата стабилност. Той подчерта необходимостта да се залага на съществуващите споразумения за разоръжаване и неразпространение на оръжията, да се предотврати нова надпревара във въоръжаването и да се запази сегашният невоенизиран статут на космическото пространство.

Правителството на Австралия обяви, че ще разреши на САЩ да използват общите военни бази в Австралия за противоракетния щит. Говорителка на външното министерство каза, че Австралия споделя тревогата на САЩ за възможни ракетни нападения и че ще разреши военни бази като Пайн Геп да бъдат използвани за комуникации на ракетния щит.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.