Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Създаването на ДКСИ се бави обективно и необходимо

0 коментара

Г-н Паликарски, срокът за създаването на Държавната комисия по сигурността на информацията изтече преди два месеца. До този момент обаче тя все още не съществува, което създаде и хаос в системата за контрол над секретната информация. Това не създава ли съмнения за възможността на България да опазва натовска информация и да изпълнява ангажиментите си към Алианса?

Преди всичко искам да кажа, че няма никакъв хаос в системата за опазване на тайната - към момента тя функционира със същите органи, които са охранявали тайната в продължение на последните 12 години. В този смисъл, няма влошаване на ситуацията - нещата работят така, както са работили и до момента, естествено, в съответствие с новите принципи на приетия закон за защита на класифицираната информация. Действително имаше леко забавяне във формирането на ДКСИ , но не трябва да се забравя, че съставянето ѝ е проблем от голяма важност за интеграцията ни с НАТО. Към него трябва да се подходи отговорно и това, което мога да кажа е, че по него се работи. Има известна яснота по кандидатурите, но не трябва да забравяме, че това е дълъг процес на търсене, съгласуване, на проверки - процес, който не може да завърши толкова бързо, колкото ни се иска.

За създаването на комисията правителството имаше цял месец. Не беше ли това достатъчно време?

Очевидно е, че времето не е било достатъчно, правителството работи активно в тази насока, полагаме всички усилия да подберем най-добрите възможни кандидатури, така че те да могат в най- пълна степен да изпълняват функциите си по опазване на тайната, за да бъде България да бъде лоялен и достоен партньор на съюзниците си от Алианса.

Вече обаче трябваше да бъдат назначени и служителите по сигурността на информацията, които да осъществяват контрола над секретните данни в различните държавни институции. Кой в момента изпълнява функциите им при положение, че тези служители също не са назначени?

Към момента той се осъществява така, както и през последните години - последващия контрол от НСС, от другите служби за сигурност и от ръководителите на организационни единици. Ситуацията сега с нищо не е по-различна от ситуацията преди три месеца. Освен, че имаме модерен закон с нови съвременни принципи, които ние абсолютно възнамеряваме да спазим като подберем най-подходящите хора. Естествено, щеше да бъде добре, ако имахме напълно изградена система за защита на тайната, такава, каквато се предвижда в закона, но поради обективно необходимото забавяне по формирането на ДКСИ, не бе възможно да бъдат назначени тези служители по сигурността.

Това означава ли, че в министерствата например министрите упражняват контрола в момента?

Министърът е държавният орган във ведомството, а останалата част е администрация, която се контролира от главния секретар и съответните зам.- министри. Когато става въпрос за специализирана администрация, контролът се осъществява на най-общо ниво от министрите и главните секретари.

При положение, че главните секретари, зам.-министрите, областните управители и кметовете в момента контролират потока над информацията, те преминавали ли са през проверка за надеждност по досегашното законодателство?

Към момента лицата, които посочвате, работят със секретна информация без съгласуване по силата на чл.36 от правилника за прилагане на закона за МВР. Те имат разрешителни, но за тях проверката не е била задължителна. Допуските им важат, докато се извършва проверката им по реда на Закона за класифицираната информация.

Не означава ли това, че хора, които нямат право на достъп по закона за класифицираната информация, ще я контролират до края на проверките им?

Означава единствено, че към момента системата за опазване на тайната функционира така, както през изминалите пет години, тъй като правото за достъп им е дадено на основание чл. 36 от правилника. Тези лица ще изпълняват служебните си задължения както досега и ще бъдат подложени на проверка.

Казахте, че ситуацията с нищо не е по-различна отпреди три месеца, но в събота изтече и друг срок - всички шефове на ведомства трябваше да подадат молби за подновяване на разрешителните на служителите, в чиито функции влиза работа с класифицирана информация. Колко са подадените молби?

Този въпрос трябва да го отправите към НСС, която извършва проверките. Нямам представа колко такива искания са подадени. Знам, че такива има.

Но не са всички?

Нямам информация и не бих искал да спекулирам.

Не означава ли това обаче, че в момента няма хора, които да имат легитимно право на достъп до тази информация?

Съвсем не означава това. Параграф 10 от закона казва, че заварените разрешения за достъп продължават да действат, ако бъда поискана проверка на тези служители. Тя трябва да завърши в срок от максимум 18 месеца, който може да бъде и по-къс, ако такова решение бъде взето от ДКСИ.

Всъщност в ал. 2 изрично се указва, че сроковете за извършване на проверка, се определят от ДКСИ. Как ще започне проверката при положение, че ДКСИ не съществува и няма как да даде срок?

Законът указва най-дългият възможен срок и той е 18 месеца. А проверките в момента ще продължат да текат и както знаете, те също си имат срок - 30, 45 и 60 дни в зависимост от различните видове проучване. Тези срокове най-вероятно ще бъдат спазени за част от проверките. За тези, за които не бъдат спазени, дотогава вече ще имаме ДКСИ и тя ще е определила какъв да е той. За сравнение - този процес в новите страни - членки на НАТО все още не е завършил, макар че те имат закон за защита на класифицираната информация доста по-отрано, отколкото ние. В този смисъл може да се мисли, че 18-месечният срок, предвиден в закона, е даже оптимистичен.

Имате предвид, че няма да влезете в сроковете и може да се наложи тяхното удължаване?

Единственото нещо, което искам да кажа, е, че в страните-членки на НАТО, приети с последната вълна на разширяването, все още има такива служители, които не са минали последваща проверка, след приемането на новото законодателство.

Срокът от 18 месеца не създава ли възможността до края на проверката със секретна информация да работят хора, които не отговарят на новите изисквания на закона?

Това са хора, които са получили допуск за работа с класифицирана информация по съществуващите до приемането на закона за защита на класифицираната информация нормативни актове. Нямаме основания да се съмняваме в това, че те са достатъчно добре проверени и не представляват риск за сигурността. Естествено, както във всяка система, вероятно има хора, които няма да получат отново допуск, но те ще бъдат пренебрежимо малцинство.

Не станаха ли много прецедентите с неспазване на срокове, които ние сами си определяме по изпълнение на критериите за членство в НАТО?

По отношение на защитата на класифицираната информация, ние не бихме искали да направим компромис с качеството за сметка на бързината на вземане на решение, като се има предвид, че едно неправилно взето решение може да ни компрометира пред бъдещите ни съюзници от НАТО повече, отколкото евентуално кратко забавяне, което би позволило да се подберат най-качествените хора.

Можете ли да се ангажирате с прогноза кога ДКСИ вече ще е факт?И назначаването на служители по сигурността на информацията, които да се заемат с функциите си?

ДКСИ ще има. Казах, че се работи по формирането ѝ, има яснота по един кръг кандидатури, които биха били разглеждани, а кога точно те ще бъдат внесени и назначени от МС - това е въпрос, който трябва да отправите по-скоро към евентуалния вносител на това решение в правителството.

Във функциите на служителите по сигурността влиза и провеждането на проверки за достъп до най-ниското ниво на държавната тайна - поверителното. Сега кой ще изпълнява техните функции?

Към момента няма толкова много назначения в държавната администрация на нови хора, на които да се издават такива разрешения. Така, че това не е остър проблем. Когато става въпрос за назначаване на нови служители, вероятно ще има кратко забавяне, специално за малкото на брой длъжности, при които трябва да се работи с този тип информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.