Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката с руснаците за ТЕЦ “Варна” върви към отлагане за шести път

23 коментара
Сделката с руснаците за ТЕЦ “Варна” върви към отлагане за шести път

Много вероятно е преговорите с руската компания РАО ЕЕС за придобиването на до 100 процента от ТЕЦ “Варна” да бъдат удължени за шести път, сочи проучване на Mediapool, направено в понеделник, когато изтича поредният краен срок за парафирането на приватизационния договор за термоцентралата.

В момента продължават преговорите с руснаците по сделката, която бе усложнена от подписания преди около двадесетина дни договор между ТЕЦ “Варна” и германската компания “Сименс” за модернизацията на системите за управление на три от блоковете на централата на обща стойност 11 млн. евро, съобщиха от Агенцията за приватизация.

Този контракт променя инвестиционните ангажименти на РАО към придобивката им и касае пряко офертата им за централата. Затова и руснаците са против него.

Следобед се състоя срещата със “Сименс” по оспорвания договор и са обсъдени вариантите за разрешаване на проблема, така че да има сделка с РАО, съобщиха от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката за Mediapool. Предстоят нови срещи с фирмата по проблема, той не може да бъде решен веднага, защото е прекалено сложен, допълниха от ведомството.

В петък министър Румен Овчаров посочи, че на германците ще се предложи разваляне на договора и компенсиране на “Сименс”. Другият вариант, според заместничката му Иванка Диловска, е РАО да приеме контракта с немците, като съответно бъде обезщетен за това.

Според експерти това би могло да стане с анекс като форсмажорно обстоятелство, за сметка на оферираната вече цена от РАО за централата. Това на практика е изгодно за РАО, които се поизхвърлиха с предложената цена за термоцентралата и отдавна търсят начини да я свалят.

Всички тези обстоятелства сочат към ново удължаване на преговорите за сделката за ТЕЦ “Варна” и надали днес ще се подпише договор за придобивката на РАО, както сутринта писа електронното издание на руския бизнес вестник “Ведомости”. То посочи, че енергохолдингът избра варненската пред русенската термоцентрала.

“Това е ефективна централа с изгодно географско положение, което открива за РАО вход на балканския пазар”, обяснява представителят на РАО Марита Нагог желанието да се купи именно тази централа, цитирана от “Ведомости”. Ние парафираме договора за намерението да купим ТЕЦ “Варна” и подписваме протокол с въпроси за придобиването и функционирането на централата, допълва тя. Въпросите се отнасят до натоварването на мощностите на централата, регулираните тарифи, таксите за мощност и екологичните изисквания. След получаване на отговорите на тези въпроси, РАО ще вземе окончателно решение, казва Нагог.

През май РАО ЕЕС изгра в конкурса за покупката на две български електроцентрали  — ТЕЦ “Варна” с мощност 1260 МВт и “Топлофикация Русе” — 340 МВт. За първата РАО предложи 390 млн. евро, за втората — 120 млн. евро. Доста по-ниско ги оцениха вторите конкуренти - за 192 млн. евро и 24 млн. евро.

Сътрудниците на компанията още тогава признаха, че са дали прекалено висока цена и сега се опитват да изменят условията на сделката. По-късно антимонополният орган на България забрани двете дружества да отедат в един купувач и РАО бе поставена пред избор, припомня “Ведомости”.

Дали ще се промени цената на централата, РАО не споменава, допълва изданието. Но два близки до преговорите източника предполагат, че тя вероятно ще остане на нивото на конкурсната заявка - 390 млн. евро. Затова правителството на България може да смекчи допълнителните условия за задължителните ремонти и модернизацията на ТЕЦ-а или да компенсира купувача за тях, като РАО ги оценява на десетки милиони долара.

Във всеки случай условията на конкурса допускат разсрочено плащане на цената, затова РАО се готви да продаде част от акциите си в ТЕЦ-а на партньора си – италианската Енел, която също участва в конкурса за приватизацията на централата. По думите на Нагог, Eнел сама е предложила на РАО да стане стратегически инвеститор в ТЕЦ-а, като РАО задължи контролния пакет акции за себе си.

“След дълги преговори беше намерен най-правилният и изгоден за всички страни варианти, смята директорът в Министерството на промишлеността РАО ЕЕС не за първи път се опитва за купи задгранични активи, на засега не му се е отдавало. Енергохолдингът участваше в няколко приватизационни процедури в Източна Европа – опита се да купи словашката Slovenske Elektrarne и седем доставни компании в България, но все се намираше по-щедър конкурент, коментира “Ведомости”.

Покупката на ТЕЦ “Варна” ще даде възможност на РАО да попадне на европейския пазар, смята вицепрезидентът на инвестиционната банка  “Траст” Андрей Зубков . Това е по-изгоден актив от “Топлофикация Русе”, като се пресметнат мощностите, добавя той.

Някои от миноритарните акционери в РАО обаче не виждат смисъл в тази придобивка. Българската централа излизя няколко пъти по-скъпа от аналогични активи в Русия, напомня директорът на Просперъти Капитал Мениджмънт Александър Бранис. Той се позовава на разчетите на експерти, представени на едно от последните заседания на Комитета по енергийната реформа, според които проектът ще се изплати за 25 години в случай на растеж на тарифите. Освен това досега не става ясно къде ще попаднат тези активи, след разделянето на РАО, коментира Бранис.

От “Газпром” обаче, който държи над 10% от РАО, поддържат мениджърите на енергохолдинга: “Покупката на енергийни мощности зад граница е нормална практика за руските компании”, казва представител на газовия монополист, но допълва, че цената трябва да е пазарна и икономически обоснована.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петър
    #24

    Подценявате БГ. Тя е желан пазар, въпреки, че е малък. Също е добра база. Така, че инвеститори няма да липсват. Случаят "Балкан" много често се изкарва на преден план. Но той е единичен. Естествено, когато приватизираш хиляди предприятия, да има и някои издънки. Не може друго яче. Но повечето сделки бяха и са успешни, независимо от оплюването им. Ако предприятията са държавни, това значи да бъдат подлагани на систематичен грабеж от назначаваните в тях по политически причини ръководители. Естествено,

  2. хммм
    #23

    от никой няма да получим. Ние сме удобни като евтина работна ръка и държава, в която с помоща на "далаверки" може да не се спазват някои закони.Ако говорим честно - по-скоро съм привърженик някои производства да останат собственост на държавата (особено печелившите и свързаните със сигурността на държавата) - както гледам по-лошото от държавния монопол е частния такъв.Колкото до коректност от не-руски фирми - Балкан е един от показателите. В момента единственото предприятие, което определя цените според международните котировки е ЛукОил (купен за мизерните 100 мил) - при всички други цените единствено вървят нагоре - монопол, какво да се очаква.

  3. Петър
    #22

    Да, почти сте прав. Всяка друга фирма, която е нормална и идва от нормална държава е за предпочитане, независимо от първоначалните условия. И причината е, че тя ще бъде по-добрия вариант. Защото от Русия няма какво да получим. Нито технологии, нито организация, нито управление, нито толерантност и коректност. Всяка руска инвестиция е бомба със закъснител. И ще се задейства при команда от Кремъл.

  4. Анти-Симеон
    #20

    ДРУЖБА навеки!!! Така иска Путин. РАО е 100% държавна и нашите комунисти с удоволствие ще станат граждани на СССР - както серГЕЙ Дмитриевич...

  5. хммм, не лъжи!
    #19

    хммм, не лъжи! Въглищата вечe нe идват oт Русия!

  6. Анти-Симеон
    #18

    ДРУЖБА навеки!!! Така иска Путин. РАО е 100% държавна и нашите комунисти с удоволствие ще станат граждани на СССР - както серГЕЙ Дмитриевич...

  7. Анти-Симеон
    #17

    ДРУЖБА навеки!!! Така иска Путин. РАО е 100% държавна и нашите комунисти с удоволствие ще станат граждани на СССР - както серГЕЙ Дмитриевич...

  8. хммм
    #16

    който и да е, но да не са руснаци?Независимо, кои дават по-добри условия..

  9. И Kocтoв e чeнгe
    #15

    B България всички пoлитичecки лидepи ca пoд pycки кoнтpoл!

  10. Русия eбe България
    #14

    България нaгъзeнa зa Русия oт pуските чeнгетa!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.