Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделката за Булгартабак влезе в надпревара с времето

0 коментара

Влезлите от днес в сила промени в закона за приватизация и след приватизационен контрол сложиха началото на надпреварата във времето между управляващите и Конституционния съд, която трябва да даде отговор на въпроса дали ще има или не сделка за "Булгартабак холдинг".

Промените въвеждат нов ред за провеждането на 15 сделки, свързани с националната сигурност и премахват правото на съдебен контрол върху тях. Те вече бяха атакувани пред Конституционния съд - във вторник от Коалиция за България, а днес и от президента и ОДС.

Съдът обяви за докладчик по делото председателя си Румен Янков и насрочи за 18 март заседание за определяне на допустимост на искането на депутатите от Коалиция за България. Днес и другите две искания бяха присъединени към това дело.

Засега промените в закона за приватизация имат отношение само спрямо процедурата за приватизация на "Булгартабак холдинг". При приватизацията на БТК вече се водят преговори с избрания купувач "Вива венчърс". Останалите 13 сделки все още се подготвят от Агенцията за приватизация.

При тютюневия монопол, Върховният административен съд отмени избора на купувач и разпореди провеждането на процедура за повишаване на офертите.

В мотивите на решението му се съдържаха и доста причини, поради които на по-ранен етап от сделката е трябвало да бъде дисквалифициран подкрепяния от Дойче банк консорциум между "Тобако кепитъл партнърс" и "Бългериън консюмър продъктс".

Агенцията за приватизация реши да не излиза с нарочно решение за отстраняването на кандидата, а просто покани в информационната зала само другите двама -"Тобако холдинг" и "Росбулгартабак". Кандидатът на Дойче банк бе пропуснат и при направеното искане за удължаване валидността на офертите до 20 април.

Промените в закона обаче върнаха в процедурата както този участник, така и отстранения още преди обявяване на класирането на офертите кандидат на Майкъл Чорни - "Метатабак".

За всички е ясно, че управляващите твърдо са решили да продадат "Булгартабак холдинг" на Дойче банк. Той е единственият възможен кандидат след като за "Метатабак" се знае, а за "Тобако холдинг" се подозира, че е свързан с Майкъл Чорни, а "Росбулгартабак" има за акционери малка московска банка и сходен по мащаб разпространител на цигари, които едва ли биха могли да се нарекат сериозни инвеститори.

При яснотата, че и промените в закона за приватизация ще бъдат отменени от Конституционния съд ( мнозинството от съдиите в него са избирани от парламентарни мнозинства и президенти от средите на БСП и СДС, които сега атакуват закона ) единственият интересен въпрос остава, дали продажбата на "Булгартабак холдинг" ще приключи преди влизането в сила на решението на магистратите.

Законът за конституционния съд предвижда, че решенията на съда се обнародват в "Държавен вестник" в 15-дневен срок от приемането им и влизат в сила три дни по-късно. Това е максималния срок, с който евентуално "Държавен вестник" може да забави публикацията, ако сделката за "Булгартабак холдинг" не е приключила.

Досега Конституционният съд е обявил 18 март като дата за разглеждане на допустимост на делото. Законът предвижда то да се проведе при закрити врати.

След това заинтересуваните институции се уведомяват за образуването на делото, като се определя срок за представяне на писмени становища и доказателства.

В правилникът за дейността на конституционния съд е предвидено, че съдията докладчик подготвя делото за разглеждане и изготвя решение и определение и мотивите към тях.

Конституционният съд може да изиска допълнително писмени доказателства, както и да възложи изготвянето на експертни заключения. Това обаче е изцяло оставено на преценката на съда и законът не поставя срокове за получаването на изисканите документи. Не е изключено магистратите да решат, че вече са се изказвали по сходен казус и нямат нужда от допълнителни доказателства.

Единственият срок, който поставя закона, е, че когато прецени, че събраните доказателства са достатъчни, съдът трябва да се произнесе с решение в двумесечен срок.

Във внесеното днес от депутати от ОДС искане в съда той се призовава да се произнесе максимално бързо и да изпревари приключването на сделката за "Булгартабак холдинг".

Очакванията са, че АП ще внесе през следващата седмица доклада си за подадените оферти в правителството и на редовното заседание на 13 март кабинетът ще избере за купувач кандидата, подкрепян от Дойче банк. След това избора трябва да бъде утвърден от Народното събрание.

Добре информирани източници твърдят, че АП ще приключи преговорите по договора изненадващо бързо. Според тях можело дори някои проблеми да останат неуточнени и тяхното уреждане да бъде отложено във времето след прехвърлянето на акциите.

Окончателният договор трябва да бъде одобрен от Надзорния съвет на АП, от съвета на директорите на купувача и от правителството, след което може да бъде подписан.

Всичко това може да се случи, ако до този момент Конституционният съд вече не е решил нещо друго...

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.