Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СДС се отърсва от загубата и от клиентелизма

0 коментара

СДС трябва да се очисти докрай от клиентелизма и да се обърне към хората, за да си върне тяхното доверие. Партията оценява като успешно 4-годишното си управление и 8 месеца след изборната загуба, направи заявка за спечелване на следващите избори. Това бяха основните послания от започналата днес 13-та национална конференция на СДС, прозвучали както в докладите на лидерите Екатерина Михайлова и Надежда Михайлова, така и от изказванията на повечето делегати.

Образът на СДС като партия на клиентелизма е основната причина за изборната ни загуба, а не самото управление, акцентира в доклада си Екатерина Михайлова. Тя посочи поименно клиентелистите, злоупотребили с власт и партийни позиции - Евгений Бакърджиев, Христо Бисеров, Богомил Бонев, Стефан Софиянски и Йордан Цонев. Иван Сотиров от софийската организация на СДС обаче призова партията да не спира с изброяването само на имена на хората, които вече са извън СДС, а да продължи и с тези, които още са вътре в нея. Сотиров конкретно посочи председателят на софийската организация Георги Хубенов, дясна ръка на Евгений Бакърджиев, докато той оглавяваше тази организация.

Еднозначно положителна оценка на 4-годишния мандат на СДС направи и Надежда Михайлова, която също призова за очистване на партията, но без да посочва имена.

Най-категоричен в оценката за управлението на ОДС бе Иван Костов, който проговори след 8 месеца мълчание и ясно показа, че въпреки всичко, което се изсипа върху него, не се срамува от управлението на ОДС и няма намерение да променя позицията си.

Конференцията показа, че след осеммесечната загуба, която доведе до срив вярата в партийното самочувствие, сега сините стъпват на крака и говорят за стягане на редици и дори за предсрочни парламентарни избори. СДС дори направи заявка за бъдещо управление, тъй като според делегатите това е единствената европейска призната партия, която може да предложи на българския народ алтернатива на сегашното управление на НДСВ, ДПС и БСП.

Всички изказали се, с едно изключение, дадоха положителна оценка на кабинета на ОДС и се обединиха около тезата, че тези успехи не могат да им бъдат отнети. Възрастен делегат, който не се представи пред колегите си, направи остро изказване срещу МВР-ръководството във второто правителство на Костов и обвини СДС в болшевизъм. Думите му бяха посрещнати с освиркване.

Като неоспоримо постижение на сините беше изтъкнат факта, че всички партии в България по време на тяхното управление са припознали необходимостта от членството на страната в НАТО и Европейския съюз. Пред делегатите бившият лидер Костов заяви, че мълчи за сегашните управляващи, за да не навреди на шансовете ни за НАТО.

България има шансове за НАТО, посочи от своя страна Филип Димитров. Той подкрепи решението на НС на СДС да предложи на правителството, президента и парламента конкретни законодателни и управленски мерки за ускоряване на подготовката на България за НАТО. В отчета си председателят на парламентарната група на ОДС Надежда Михайлова обаче обвини мнозинството в Народното събрание, че спира или подменя с по-лоши законопроектите на сините, свързани с членството ни в пакта.

От трибуната на 13-та национална конференция на СДС бяха отправени и критики към бившия президент Петър Стоянов, свързани с начина, по който той се кандидатира повторно за държавен глава и изигуби изборите. Асен Агов разкритикува Стоянов, че поискал чужда подкрепа за изборите и накарал хората от СДС да се чувстват неудобно, когато застават до него. Николай Петров от Бойчиновци попита кой е дал "блестящата идея" на Петър Стоянов да се кандидатира за независим и заяви, че не приема дистанцирането на Стоянов от политическия живот в България за една година.

Единодушна бе и реакцията на конференцията по отношение на управляващото в момента мнозинство. Действията на НДСВ до този момент са некомпетентни и опасни за България, смята политическият елит на СДС. Иван Сотиров от софийската организация предупреди колегите си да не забравят БСП, защото левицата е основният съперник на СДС и в момента, и в бъдеще. Според Светослав Лучников, в дясното пространство на България няма такъв политически субект, като НДСВ.

В същия контекст, от трибуната Филип Димитров апелира за връщане на двуполюсния политически модел в България. Той предупреди, че като истинска християндемократическа партия, СДС трябва остро да се противопостави на фашизоидните прояви в България, за които свидетелства предлагането на книги за Хитлер и Гьобелс по сергиите, както и разпъването на транспаранти със свастики.

След като Иван Костов официално си направи отвод, в неделя делегатите ще избират за председател на СДС между кандидатурите на Екатерина Михайлова и Надежда Михайлова. При повторния си отвод Костов призовава форумът да избере една от двете достойни по думите му кандидатури.

Предложенията за членове на Националния съвет са 142, като сред тях са имената на Филип Димитров, Едвин Сугарев, Спас Гърневски, Симон Спасов, Антоан Николов - чиято кандидатура беше посрещната с освирквания от залата. За членове на Националния съвет са номинирани и депутати от ОДС от 38-то Народно събрание, както и шефове на държавни агенции по време на управлението на ОДС, сред които Иван Таушанов, Христо Христов, Ева Жечева, Георги Табаков. Екатерина Михайлова, Йордан Соколов и кметът на Плевен Найден Зеленогорски също бяха сред предложенията за членове на Националния съвет, но си направиха отвод.

Делегатите приеха с 3015 гласа "за", 63 "против" и 93 "въздържали се" новия устав на СДС, който предвижда председателят на партията да се избира с пряко гласуване от Националната конференция. Главният секретар на партията ще се избира от конференцията по предложение на председателя с пряко гласуване. Висшият партиен форум ще избира пряко и 40-членен Национален съвет на СДС. Националният съвет ще избира Национален изпълнителен съвет от 11 души - председател, 4-ма заместник-председатели, главен секретар, председател на парламентарната група и 4 членове за срок от три години. Досега НИС се избираше от Националната конференция. Председателят на парламентарната група на СДС ще се избира и освобождава от парламентарната група по предложение на Националния съвет.

Националният съвет ще утвърждава говорител на партията и международен секретар по предложение на лидера на СДС.

Уставът предвижда разширени заседания на областните, общинските и Националния съвети на СДС. Въвежда се статут на симпатизант на партията. С цел отваряне на СДС се създават и съсловни съюзи към партията.

Ще се създадат териториални контролни съвети, които са подчинени на Контролния съвет на СДС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.