Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Седем тютюневи дружества и пет цигарени фабрики ще продава “Булгартабак”

6 коментара
Седем тютюневи дружества и пет цигарени фабрики ще продава “Булгартабак”

Седемте преработвателни дружества на “Булгартабак холдинг” ще бъдат предложени за продажба до края на годината, а на следващ етап – и цигарените фабрики с отнет лиценз. Това предвижда програмата за преструктуриране на холдинга, която идната седмица ще бъде предложена за обсъждане в тройната коалиция, съобщи на среща с журналисти изпълнителният директор на “Булгартабак” (БТ) Христо Лачев.

Държавните дялове в тютюневите дружества в Смолян, Сандански, Дулово, Дупница, Харманли, Пазарджик и Ямбол ще бъдат предложени на конкурс на потенциалните купувачи. Има интерес както към действащите, така и към неработещите предприятия, каза Лачев. За дружествата на  БТ в Гоце Делчев и Кърджали, които обработват ориенталски тютюни, засега няма да се обявява приватизация. Прави се анализ за тяхната конкурентноспособност, за да се прецени дали да останат в структурата на холдинга, или да се раздържавят.

Окончателното решение ще бъде взето и след като дружеството в плевенското село Ясен, което в момента обработва едролистни тютюни, заработи с ориенталски. В момента върви модернизацията на манипулационната в Ясен, тя ще приключи през май-юни и ще започне да обработва и двата вида тютюни. Тогава вече ще се реши да се продават ли дружествата в Гоце Делчев и Кърджали, поясни Лачев. Към тях интересът е сериозен, защото те са основен доставчик на “Сокотаб”, “Филип Морис” и Бритиш-Американ Тобако. Фабриката в Ясен засега няма да се продава, заради социалните ангажименти към тютюнопреработвателите и защото ще стане основен доставчик на суровината за цигареното производство.

За всяко от седемте дружества ще се подходи индивидуално, според интереса, като е възможно публичните дружества да се предложат и на фондовата борса, допълни Лачев. За онези предприятия, които не се появи купувач, ще се обяви ликвидация и активите им ще се продадат.

За пръв път на тезгяха и “Юрий Гагарин БТ”

За пръв път се предвижда и обявяването на продажбата на пловдивското дружество “Юрий Гагарин БТ”, което произвежда опаковките за цигарите, филтрите и резервни части за цигарените производства. Вероятно това ще е първото продадено дружество, прогнозира Лачев. Интересът към него е много голям, но основно към завода за опаковките, допълни той. Затова е много вероятно дружеството да се преструктурира в две предприятия – за опаковките и за филтрите и резервните части, за да се намери отделен купувач за тях. Другият вариант е кандидатите за различните производства да се обединят в консорциум. Възможно и “Юрий Гагарин БТ” да се продаде през фондовата борса, но ако се избере този начин, “Булгартабак холдинг” ще сключи предварително дългосрочни договори за 2 до 5 години за доставка на опаковките, който ще е ангажимент на бъдещия собственик, за да е подсигурено цигареното производство на холдинга, уточни шефът ѝ.

Петте цигарени фабрики с отнети лицензи – Шумен, Асеновград, Плевен, Видин и Хасково, също ще се предложат за продажба, като купувачът им реално ще може да ги ползва само за преработване на тютюни. “Видин БТ” е в ликвидация от около година, а за “Хасково БТ” такава е обявена от миналата седмица. Сградите на дружеството в Плевен, които са около 25 дка и се намират до жп гарата почти в центъра на града, са продадени преди около седмица на фирма, която ще ги приспособи за търговски терени.

Съоръженията за цигарено производство в тези фабрики ще бъдат изкупени от холдинга и ще отидат на специално съхранение. Не може да ги продадем, защото това може да доведе до нелегално производство, контрабанда и удар върху хазната, заради акцизи, ДДС, мита и др., обясни Лачев.

Холдингът връзва вноса на тютюн с износа на родни сортове

Преговаряме със световните компании дилъри на тютюневия пазар за обвързване на вноса на чуждите сортове в България с износа на наши тютюни, съобщи на срещата Иван Биларев, член на Управителния съвет на “Бургартабак холдинг”.

още

За останалите след преструктурирането и раздържавяването активи на холдинга вече ще се взема политическо решение дали да се продават на цяло или на парчета. Факт е обаче, че с напредналото оздравяване на холдинга, интересът към него нараства, каза Лачев. Реално всичко в тази насока ще е ясно през април, когато ефектът от вдигането на акциза и фиксираните цени на цигарите върху пазара вече ще е изразен, допълни той.

Свиване на асортиментите и нови разфасовки

Ако спадът на потребление на тютюневите продукти е над 30 процента, ще се мисли за концентрация на производството на холдинга, коментира неговият шеф.Тогава ще се предприеме намаляване на асортимента на цигарените фамилии от марки. В момента върви проучване сред 15 хил. пушачи, за да се прецени производството на кои цигари да се съкрати. Предвиждат се и нестандартни формати, които да заемат малките сегменти на пазара.  Ние дори вече инвестираме в разработката на опаковки от по 10, 15 или 17 цигари, от 120 мм, 94 мм и полуслим, допълни Лачев.

И без това обаче, заради изискванията на Европейския съюз за намаляване на съдържанието на катран и никотин в цигарите, от 2007 г. от пазара ще изчезнат пълновкусните марки като синьото “Виктори” и “Мелник”, допълни Асен Шехов, член на Управителния съвет на холдинга и председател на борда на “Благоевград БТ”. Заради сближаването на катраненото съдържание в някои от марките от една фамилия, ще отпаднат някои производства, обясни той и даде за пример как тогава ще се дублират “Виктори лайт” и “Виктори силвър”, което ще наложи спирането на единия асортимент.

Нова експортна политика

Заради това свиване на вътрешния пазар, холдингът се ориентира към експорта, като и тук ще има промяна в политиката. Договорите за производство на чужди марки в българските цигарени фабрики вече ще се свеждат до минимум, като ще се акцентира върху налагането на марките на БТ, каза Христо Лачев. Ще разширяваме пазарните си позиции в Близкия Изток, Централна Азия и Северна Африка, като се прогнозира увеличение на износа, допълни той. За миналата година БТ е изнесъл 3 хил. т цигари за 25 млн. долара. Това представлява 13-14 на сто от общата продукция на холдинга, като заради липсата на капацитет, задоволяващ нуждите на вътрешния пазар, не са се усвоявали възможности за износ, коментира шефът на БТ. Така например за миналата година холдингът не е усвоил 4 млн. долара, допълни Шехов.

Холдингът е и пред сключване на договор за износ за европейска страна, съобщи Лачев. Той допълни, че дистрибуторът, с когото са пред контракт, е основен доставчик за още две страни от ЕС, където също може да стигне експорт на наши цигари. “Булгартабак” е и в много напреднали преговори с турската компания “Текел” за производство на техни марки у нас, както и да се разреши проблемът със забраната за внос на български цигари, каза Лачев. В момента през безмитните магазини по границата в югоизточната ни съседка се осъществява сериозен внос на цигарите от марката “Престиж”, сочат данни на БТ.

По повод въвеждането на регистрацията на производителите на цигари като акцизни складове Христо Лачев коментира, че във вида, в който е приета нормативната уредба, тя по-скоро пречи на Булгартабак. Причината е, че се изисква авансово обезпечение от 150 процента за целия капацитет на регистрирания акцизен склад, посочи шефът на холдинга. По този проблем през идната седмица ще има разговори с Министерството на икономиката и енергетиката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Cul. prit
    #7

    И така, след дълбок, висок и широк научнообоснован анализ на положението на ситуацията, бордът за управление на девиантните психо-форумни процеси на Про&Анти стигна до следното актуализирано заключение: обвиняем за текущото състояние на Про&Анти е лудият ИВАНЧО МЕНТАТА, страдащ от КЛЕПТОМАНИКАЛНОПОДОБЕН синдром!Това е тоя, дето, докато Баварската торба-лъжи циганка СПАМИРА, се спотайва и подлайва. Обаче когато се наложи - според прищевките на извратения му мозък - използва некои свои умения, за да се натресе и направи форума на ... ГЪЗ!Ебати смотаната откачалка! Хайванин с хайванин! Нема ли кой да го натири в ПСИХИАТРИЯТА бе?

  2. BG
    #6

    ... sptrete da pushite! Kolkoto po-malko sa pushachite, tolkova po-malko pari shte otivat kym mafiata na Dogan. A i shte ste po-zdravi :)

  3. Trichko
    #5

    Mnogo smeshno i tajno. Da "blagodarim" na Dogan, che v BG niama goliam investitor v zigarenia biznes. A moje bi niakoi doganov priatel e proiavil goliam interes kam prodajbata na tezi predpriatia. Mnogo skoro moge da razberem tova. Nai -kasno na datata na priemaneto ni v EC.

  4. CFO
    #4

    Nekoi hora vse otkazvat da poviarvat che komunizma si e otishal i po nov nachin triabva da se praviat neshtata. Tragediata e v tova che v Bulgaria tia hora mai sa mnozinstvo. Niama otdavna Bulgartabak, sus tia visoki ceni deto se izravniavat sus cenite na cigari s utvurdeni marki prosto niama budeshte toya holding. Da ne govorim che kato imash samo 1-2 fabriki deto rabotiat proizvodstvenite ti razhodi skachat neimoverno. Abe pishete go begal Bulgartabak do 2010 nema da e ostanalo nishto ot nego.

  5. Цалапица
    #2

    Цигарените фабрики без лиценз не са нищо друго, освен стари сгради пълни със стари машини за претопяване.Хората търсят да купуват бизнес, а не вехтории!

  6. Юри Гагарин
    #1

    Значи е време БСП да смени нашето снажно момче, което пое поста при нашето управление,после Гьоката го смени с едно недоразумение, за да го върне през 2003 г.обратно.Ами то на момчето ни от ходене по задачи заради тази печатница не му остава време зе собствения му бизнес. Ех Цалапица, Цалапица... А едно време имаше икономическа милиция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.