Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Седемте стъпки на България към НАТО

0 коментара

Получаването на покана за членство в НАТО само по себе си няма да направи България нито по-богата, нито по-щастлива, но ще увеличи шансовете на хората да заживеят по-богато и по-щастливо. Вече няколко пъти давам един пример: все едно че от Грозни се преместваме да живеем във Филаделфия.

Сега, когато сме на път да затръшнем вратата на третия свят и да станем част от Запада, е редно да си дадем сметка кои бяха външнополитическите стъпки, които България извърши през последните десет години, за да прекрачи в семейството на западните държави.

Безспорно първата беше признаването на Македония. С нея България показа, че е способна не само да следва, но и да въведе западни стандарти на Балканите.

Втората беше нормализирането на отношенията с Турция и развитието на еднакво приятелски връзки с Гърция и Турция. С изключение на краткия период на Виденовото управление, всички български правителства направиха необходимото в тази насока.

Третата беше стъпването на Голанските възвишения. Както и да се обяснява постоянната криза в Близкия Изток, западния човек е длъжен да знае, че не Израел носи вината за нея. Събитията от последните години безсъмнено доказаха това. Палестинската кауза периодично ставаше плячка на един или друг диктаторски режим, който с популистки изстъпления и злоупотреба с исляма, принуждава почтени арабски правителства да падат в капана на нетърпимостта, която рано или късно се връща към безумния лозунг "Евреите в морето". България се разграничи от спомените за сервилното следване на съветската "антиимпериалистическа" антиизраелска политика.

Четвъртата беше заявлението за влизане в НАТО независимо от руския газов шантаж, на който България устоя.

Петата и най-решителна стъпка беше подкрепата на България за операцията на НАТО срещу престъпния режим на Милошевич и категоричния отказ да даде коридор за руските самолети за летището в Прищина. С това последно действие България - заедно с Румъния и Унгария - не допусна възстановяване на стандартите на студената война в региона.

Шестата стъпка беше включването в усилието за голямо разширение на НАТО. Отхвърляйки идеята за дребнаво съперничество и конкуренция с другите кандидати, България доказа, че е готова на партньорството и сътрудничеството за общото благо, които не противопоставя на националните си интереси, а го схваща като част от тях. Тази позиция се оказа единствено печелившата.

Седмата беше категоричната и незабавна подкрепа за САЩ и за западните ценности след 11 септември 2001 г.

Можем да бъдем горди с всичко това. Нашият днешен живот не може да се промени изведнъж. Но децата ни ще са благодарни за това, че България ще бъде западна държава. След като пет десетилетия -почти три поколения - най-активните и способни българи живяха с желанието да избягат и заживеят на запад, младежите ни постепенно ще добият основание да живеят в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.