Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сергей Лавров увери, че няма да политизират проекта "Белене"

16 коментара
Сергей Лавров увери, че няма да политизират проекта "Белене"
За България отношенията с Русия са от стратегически интерес и не трябва да се изчерпват само с енергийните въпроси, заяви външният министър Николай Младенов след среща с руския си колега Сергей Лавров в Москва.

"Те се основават на традиционно добрите връзки между народите и заслужават по-широк диалог. Такъв диалог ще окаже влияние върху отношенията ЕС-Русия, НАТО-Русия, на Балканите и в Черноморския регион", каза още Младенов на проведените в четвъртък разговори.

Сергей Лавров заяви от своя страна, че са били обсъдени всички аспекти на двустранните отношения и възможностите за тяхното активизиране, съобщи БНР.

"На повдигнатите от домакините въпроси относно руските енергийни проекти министър Младенов посочи, че те се разглеждат в контекста на целите на България за диверсификация както на маршрутите, така и на източниците на енергоресурси. По отношение на АЕЦ "Белене" той подчерта необходимостта от осъвременяване на мерките за сигурност, от икономическата обосновка на проекта и неговата банкируемост, от привличане на чужди инвеститори", съобщи пресслужбата на МВнР.

Младенов бе попитан дали са обсъждани подробности около сроковете, в които България може да поиска преразглеждане на договора за АЕЦ "Белене". Той посочи, цитиран от БТА, че темата е била обсъдена и добави, че експертите продължават да работят по всички аспекти на договора.

Лавров посочи от своя страна, че Русия и България са се разбрали да не политизират въпроса за изграждането на втората българска АЕЦ "Белене" с участието на руски компании.

"Проблемите, свързани със сигурността на атомната енергетика, безспорно придобиват днес особено голямо значение", посочи Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.

"Руски специалисти извършиха много строги стрес - тестове във всички АЕЦ. И ще прилагаме аналогичен подход към нивото на сигурността във всички АЕЦ, които строим в чужбина с нашите партньори. Въпросите, свързани с гарантиране на сигурността, изцяло засягат проекта за АЕЦ в Белене. Днес се разбрахме, че експертите трябва да се занимават с тези проблеми и политизация на въпроса не бива да има", каза още Лавров.

Младенов посочи, че строителството на АЕЦ в Белене изисква "специализирана експертиза".

"Руските специалисти в момента работят в България", каза той. Младенов също изтъкна, че строителството на тази атомна централа не трябва да се "поставя в политически рамки".

"Това ще изкриви истинската същност на въпроса, свързан със сигурността, с финансирането на проекта и неговото структуриране", каза Младенов, цитиран от РИА "Новости".

Външният министър Николай Младенов съобщи, че България ще започне проучвания в Черно море, за да определи откъде ще минава маршрутът на бъдещия газопровод "Южен поток". Такъв документ е бил приет ден по-рано на заседанието на Министерския съвет.

На срещата с руския си колега министър Младенов е поставил и въпроса за архивите, които са изнесени след края на Втората световна война от България и в момента се намират в Русия. България настоява те да бъдат върнати в страната ни. Засега няма постигната договореност за това, но министър Младенов посочи, че решението от руска страна български учени да имат достъп до тези архиви е изключително важно. Сега се уточнява в кои региони са пръснати те, за да могат български учени да ги изучават, предаде БНР.

Лавров: Страни в НАТО подкрепят позицията на Русия за Либия

След срещата с Николай Младенов Лавров коментира и ситуацията в Либия и в Сирия.

"В НАТО има държави, които споделят подходите на Русия в случая с Либия, заяви Сергей Лавров без да уточнява кои са те.

Русия, която има право на вето в Съвета за сигурност на ООН, се въздържа на 17 март при гласуването на резолюция 1973, разрешаваща намесата на международната коалиция в Либия срещу режима на полковник Муамар Кадафи. След това обаче Лавров и други висши представители на Москва непрекъснато критикуват операцията на НАТО.

"Независимо от решенията, които взема НАТО, има членки на ЕС, и то доста влиятелни, които споделят нашите подходи. Те обаче нямат мнозинство в Алианса и не срещат разбиране. Естествено, трябва да се търсят пътища за възможно най-бързо прекратяване на кръвопролитието. Необходимо е ситуацията да се пренасочи в политическото русло. Трябва да се договарят принципите, върху които ще бъде изградена нова Либия", заяви Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Руският външен министър разкритикува и "опитите" на международната общност да насърчи смяна на режима в Сирия, съобщи Франс прес.

"Такива опити има и ние смятаме, че трябва да им се сложи край", посочи Лавров.

Николай Младенов от своя страна призова за незабавно спиране на насилието в Сирия и за спазване на поетите от сирийското ръководство ангажименти за бързи реформи чрез политически диалог с опозицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 123
    #16
  2. ВИКТОР
    #15
  3. N
    #14
  4. chitatel
    #13
  5. ""Белене""
    #12
  6. Ралф
    #11
  7. 1:1
    #10
  8. 1:1
    #9
  9. 1:1
    #8
  10. Мосфилмовская
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.