Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Македония обясни защо не допусна Андрей Ковачев в страната

14 коментара
Андрей Ковачев

Северна Македония излезе с обяснение защо не допусна българския евродепутат Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) в страната на 6 май.

В групата на Ковачев, която е пътувала към българското военно гробище край Ново село, е имало лица, за които МВР в Северна Македония има информация, че представляват риск за общественото спокойствие и сигурност.

Не се визира Ковачев, но компетентните македонски служби са взели това решение заради групата, с която е пътувал.

Не се уточнява кои според македонските власти са проблемните лица.

"Всеки евродепутат, който уважава достойнството на държавата и нейните граждани, е добре дошъл в Северна Македония, пише в съобщението, в което се уточнява, че за правителството на Република Северна Македония членството в ЕС е приоритетен въпрос и за целта всички правителствени и административни ресурси са насочени за успешното приключване на процеса на скрининг и отварянето на първия клъстер", посочват от македонското външно министерство.

"В същото време се работи по конституционните промени, които навлизат в ключова фаза, където в кратки срокове работната група трябва да излезе с предложение за промени. Чувствителността на този процес не оставя място за поемане на най-малкия риск, който би повлиял негативно на успешното прилагане на промените”, пише в съобщението, цитирано от БТА.

Македонският вицепремиер по европейските въпроси Боян Маричич обясни, че промяната в конституцията на страната може да бъде извършена до ноември, като до  края на май текстовете би трябвало да бъдат подготвени от работната група. 

На 6 май пет български граждани, сред които Андрей Ковачев и Милен Врабевски, бяха спрени на ГКПП Ново село, пътувайки към българските военни гробища край Ново село, за отбелязване на Деня на храбростта и българската армия.

"Осъждаме отказа за влизане на евродепутата Андрей Ковачев в Северна Македония на 6 май. Призоваваме правителството на Северна Македония спешно да изясни ситуацията. Отказът за влизане на член на Европейския парламент е много сериозно действие“, коментира еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи.  

България се съгласи да отвори вратата пред Скопие да започне реални преговори, но постави серия условия, най-важните от които са вписването на българите в македонската конституция и спазването на правата им. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Това е решение на вманиачени българомразци ! Особено,като се има предвид,че г-н Ковачев представлява Европейският съюз,към когото драпат македонците !

  2. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #13
  3. ABV
    #12
    Отговор на коментар #10

    И Македония и Албания ще бъдат много по-достойни членове на ЕС от уникалното нещо Zадунйски Zиганистан, за което никой не вярва, че е истина как успя да се набута в Европа.

  4. Коментарът е изтрит в 23:39 на 9 май 2023 от автора.
    #11
  5. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #10
  6. ABV
    #9

    Какво общо има цялото това "историческото фентъзи" с факта, че днес около Вардара живее суверенна нация, която се самоопределя като македонска, а не като част от българската? Ако не ти харесва значи имаш проблем с приемане на реалноста. Изобщо знаеш ли какво е нация? N.B. Защо си пропуснал да отговориш на пост 5? И още, чувал ли си за фигуративен език?

  7. Коментарът е изтрит в 22:54 на 9 май 2023 от автора.
    #8
  8. Борис
    #7
    Отговор на коментар #6

    Да не би случайно Стефан Душан да е "белградския хулиган" от 14. век. Баща му, Стефан Урош III Дечански, е син на българската принцеса Анна, която е дъщеря на българския цар Георги I Тертер, а майката на самия Стефан Душан е българската княгина Теодора Смилец, дъщеря на българския цар Смилец. Та какво общо има с Белград, Стефан Душан чиито владения имат за столица село Рашка? За какви "белградски хулигани" става дума през 14. век след като тогава тази българската крепост е във владение на унгарското

  9. ABV
    #6
    Отговор на коментар #4

    Между другото "белградските хулигани" са превзели Вардарска Македония още на 28 юли 1330 г. и от тогава никога не е била в рамките на каквато и да било българска държава.

  10. ABV
    #5
    Отговор на коментар #4

    Ако си прав не смяташли за по-логично да искаме съдействие от ЕС и санкции срещу белградските хулигани, а не срещу тероризираните от тях "македонски българи"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.