Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Македония ще иска обезщетение от България за преноса на руски газ

7 коментара
Министърът на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши Сн. МС Северна Македония

Ако извънредната енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през българска територия, бъде въведена за Република Северна Македония, страната ще иска обезщетение от България и допълнителна подкрепа от Европейския съюз. Това каза министърът на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши, предаде БТА.

България въведе от 13 октомври извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия в размер на 20 лв./мВтч. Целта е за "Газпром" да е по-неизгодно да доставя газ през България.

"Новата такса е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето договори на "Газпром" се определят на мястото на доставка в дадена страна, таксата най-вероятно няма да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата. Това само ще намали печалбите на "Газпром", коментира миналата седмица българският финансов министър Асен Василев за "Файненшъл таймс". Той съобщи, че българското правителство е уведомило Европейската комисия за промените.

Газопроводът през България към Сърбия е единственият начин, по който Северна Македония се снабдява с газ.

"Ако въведат такса за природния газ, идващ от "Газпром", което е легитимно от тяхна страна, тогава трябва да бъдат освободени количествата, които "Газпром" дава на Северна Македония. Това е нашето искане. Ние не искаме да се месим във фискалната политика на България, но в частта за либерализацията на пазарите имаме пълното право да искаме ЕС да го изисква от техните страни членки. Вече сме сигнализирали Европейската енергийната общност и Европейската комисия", каза Бектеши в отговор на журналистически въпрос по време на бизнес форум, организиран от Делегацията на германската икономика в страната.

Бектеши посочи, че от страна на България има искане за изграждане на нов газопровод между двете държави, а до края на годината ще започне изграждането на нов газопровод с Гърция, който е подкрепен от Европейската банка за възстановяване и развитие и стратегическите партньори на страната.

"Няма да допуснем изнудване нито от България, нито от когото и да било. Ние ще продължим да диверсифицираме източниците си за доставка на газ. Вече сме започнали и с това няма компромис... По отношение на освобождаването на мощности това е задължение на Европейския съюз, защото говорим за принципите на пълна либерализация на пазарите", каза Бектеши. Той уточни, че Северна Македония настоява да бъдат освободени капацитети, за да може страната да се снабдява с газ и от други източници "включително от Азербайджан, а защо не и през терминалите от Гърция".

Изграждане на нов газов интерконектор Петрич - Струмица беше сред темите, обсъдени по време на работната група за инфраструктура, транспорт и енергетика през март миналата година с участието на тогавашния министър за енергетиката на България Александър Николов и министърът на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши.

Той уточни, че количествата газ, които са пуснати през предходната година, не са достатъчни за нуждите на Северна Македония и това със сигурност ще се отрази на цената на природния газ, най-вече за нуждите на икономиката в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Time
    #7

    Хаха, тези измисляци къде рипат като пилци?!

  2. Backo
    #6

    Да си търсят алтернативи, кой ги кара да ползват нашите тръби. На нас Газпром ни спря газта, а цялата ни тръбна инфраструктура работи за съседите, така че Газпром да продължи да си върти бизнеса.

  3. Иван Арнаудов
    #5
    Отговор на коментар #3

    Аз пък не схващам Македония както е извън ЕС, на какво основание иска от ЕС каквато и да е промяна по отношение на правилата на самия ЕС.

  4. Георги Съдиев
    #4

    Дигайте тапардии още малко време. Вместо да мислите за внуците си, затривате Македония и я правите албанска провинция. Е, след като и България стане албанска или турска провинция, няма да плащате транзитна такса. С вашите улави управници, както и с нашите ВРЕМЕТО Е БЛИЗКО.

  5. луд
    #3

    Аз нещо не схващам. Газопровода, ако е български македонците ли ще определят цената за транзит. Или президента пък бил той и български уж. На който не му харесва да си доставя отдругаде. А то не е ли въобще под ембарго тая стока

  6. БГаньо
    #2

    Не съм чул досега Русия да е вдигнала цените на газа, а вече почнаха искания за обезщетения и то България! Да поискат обезщетения от Русия за вредите, които войната в Украйна носи на всички. Защото там е коренът на злините.

  7. Гений
    #1

    Забележете колко добре е организирана антибългарската кампания от външни и вътрешни русофили

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.