Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Севернокорейската провокация - първият голям тест за Америка и Китай

41 коментара
Севернокорейската провокация - първият голям тест за Америка и Китай

Станахме свидетели в последно време на втори провокативен войнствен акт от страна на Северна Корея. Първият, взривяването с торпедо на южнокорейски боен кораб, бе умишлено прикрит. Последиците обаче бяха очевидни и болезнени. Сега действията са съвсем открити. Произходът на вчерашната атака е извън всякакво съмнение. Това възмутително действие може да бъде определено дори като акт на война.

То повдига основни въпроси. Ако тези действия са умишлени, това е сигнал, че севернокорейският режим е достигнал до положение лудост. Трудно е да се проумее логиката на намеренията и действията му. Другият вариант е, че режимът е загубил контрол. Различни елементи в Пхенян, включително части от въоръжените сили, са способни да предприемат сами действия, без да се координират с централното командване. Това е дори още по-зловеща вероятност.

И така, как да се справи светът с проблем, който отдавна вълнува големите сили, без да има дори и признак за решение? Тук навлизаме в друга неяснота, защото е все по-очевидно, че си имаме работа със сблъсък на две алтернативни исторически перспективи между двете големи сили, непряко замесени и активно ангажирани, а именно САЩ и Китай.

В случая с Китай си имаме работа с режим, който е исторически самоуверен. Той възприема тектоничните промени в разпределението на  глобалната мощ като благоприятни за неговото бъдеще. Пекин усеща, че влиянието му расте и това го подтиква да заеме поза на голяма сдържаност, дори пасивност и неохота да наруши равновесието.

Другата голяма сила, обезпокоена от тези събития - САЩ - е в съвсем различна историческа фаза. Обществените дискусии все повече са доминирани от перспективата, че историческите тенденции са против САЩ. И така Вашингтон е зает с необходимостта да мобилизира един колективен отговор и е смутен от относителното нежелание на други да споделят с него обременяващата отговорност.

Това, което влошава нещата, е, че Америка е затънала до голяма степен сама вече десет години в тресавище, простиращо се от Близкия изток до Югозападна Азия. Съвсем неотдавна важни дипломатически усилия на САЩ за мир в Близкия изток бяха успешно парирани от държава, която изцяло зависи от Америка.

При тези обстоятелства има реален риск да се окажем в ситуация, при която китайците да предпочетат сдържана реакция, а това само ще доведе до следващи провокативни действия, и в която Америка може да бъде принудена да настоява за отговор, който китайците ще сметнат за опасно преиграване.

Важно е президентът Барак Обама да покаже хладнокръвно, твърдо и видимо за света лидерство в сътрудничеството с Китай и други големи партньори в шестстранните преговори. Ако аз бях в Белия дом, питайки се какво бих посъветвал президента, щях да направя точно това.

Президентът трябва да поеме инициативата. Провокации от този вид не могат да бъдат пренебрегвани с лека ръка или оставяни в ръцете на дипломати. Той трябва да се обади на президента на Южна Корея И Мюн-бак, за да го увери лично и директно в американската подкрепа. След това трябва  да се обади на китайския президент Ху Цзинтао и да изрази сериозно безпокойство. Трябва да се обади на Наото Кан, премиер на Япония, която е основният съюзник на Америка в Тихия океан, и предвид близостта ѝ с корейския проблем. Той трябва също да се обади на руския президент Дмитрий Медведев. Американският държавен секретар Хилари Клинтън трябва след това да продължи тази политика и да задейства механизма за свикване на Съвета за сигурност на ООН.

Северна Корея дръзко предизвиква международната общност така, както Саддам Хюсеин не го е правил, поне не открито, и така както и иранците не постъпват. Иранците твърдят, може би лъжейки, че не се стремят към притежаване на ядрени оръжия. Това е различно предизвикателство, по което нашият отговор трябва да бъде да настояваме да докажат твърденията си. Севернокорейците обаче се държат предизвикателно, перчат се с ядрената си сила и сега са открито провокативни.

Едно от нещата, които трябва да обсъдим в тези разговори, е възможността за селективно наказателно ембарго върху Северна Корея в областта на високите технологии и енергията. Щеше да е буря в чаша чай, ако не бе фактът, че Пхенян има ядрени оръжия, и ако не бяха проявите на лудост от режима.

От съществено значение е обаче подходът ни към Китай да не бъде враждебен. Не е нито в интерес на Америка, нито в интерес на Китай да се създава масова обществена враждебност. Държавните разногласия могат да бъдат преодолени. Те са предмет на международните отношения. Но ако събудите обществени емоции, такива кризи стават по-трудни за контролиране и опасни.

Разговорът между Обама и Ху трябва да е разговор между лидери с обща загриженост. Това не трябва да е американско искане, нито предупреждение. Трябва да е потвърждение, че нашите съответни интереси са в опасност и затова имаме еднакъв залог в един ефективен отговор.

* Авторът е бил съветник по националната сигурност на САЩ от 1977 до 1981 г.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #42
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #41
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #40
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #39
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #38
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #37
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #36
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #35
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #34
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #33

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.