Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сгъстяват се опасенията, че банкрутът на Гърция е неизбежен

33 коментара
Сгъстяват се опасенията, че банкрутът на Гърция е неизбежен

Вторият ден от заседанието на финансовите министри на страните от еврозоната в Брюксел е изцяло посветен на катастрофалното състояние на гръцката икономика, предаде ББС във вторник.

Съвещанието на министрите започна в понеделник и наред с положението в Гърция в дневния ред влязоха и други въпроси като състоянието на изпадналите във финансови затруднения Португалия и Ирландия.

Първият ден завърши с приетото решение да се предостави на Португалия спешна помощ от 78 млрд. евро.

Вторият ден е отделен изцяло на Гърция, защото страната е близо до банкрут, което би означавало тежко сътресение за цялата европейска икономика.

Става дума за отпускането на Гърция на допълнителни средства за погасяване на държавния дълг и понижаване на бюджетния дефицит. Участниците в срещата обаче възнамеряват за обсъдят в детайли условията за предоставянето на помощта, защото това е вторият заем, отпускан на Атина.

Германският финансов министър Волганг Шойбле заяви обаче, че “със сигурност" няма да има решение за Гърция на тази среща, тъй като не са готови резултатите от проверката на поредната мисия на ЕК и МВФ на гръцката икономика преди отпускането на юнския транш от 110-милиардния заем за страната, предаде агенция "Блумбърг".

Държави кредиторки на Гърция вече заявиха през март, че ще отпуснат по-дълъг срок на Гърция да разплати дълговете си, като се очакват и други разсрочки, за да не се стигне до най-тежкото – фалит.

Темата за преструктуриране на гръцкия дълг – с опции, вариращи от удължаване на матуритета до отписване на главницата – официално е табу, но набира скорост в публичното пространство.

Многомилиардният дълг

През 2010 г. Гърция вече получи от ЕС и МВФ 110 млрд. евро (157 млрд. долара). Голяма част от помощта предостави Германия. Именно затова германските представители днес настояват, ако се отпуска нов кредит, условията по него да бъдат още по-затегнати, отбелязва още ББС.

Редица европейски лидери и сега считат, че през 2010 г. Атина не направи достатъчно за свиване на държавния дълг.

След като получиха кредит миналата година, гръцките власти предприеха редица бюджетни съкращения и въведоха в страната режим на строги икономии.

Но, както заяви миналия петък еврокомисарят по финансовите въпроси Оли Рен, Гърция така и не успя да извърши необходимото намаляване на бюджетния дефицит. По думите на Рен ръководството на страната трябва да действа още по-решително.

В момента държавният дълг на Гърция достигна 327 млрд. евро, което представлява почти 150% от нейния брутен вътрешен продукт.

Европа на ръба на криза?

Както отбелязва германският вестник "Ханделсблат", като се позовава на члена на УС на Европейската централна банка (ЕЦБ) Евалд Новотни, Гърция има шансове за получаване на нов кредит.

"Условията за предоставяне обаче трябва да бъдат много строги", казва той пред изданието.

Мнозина анализатори са на мнение, че икономическите проблеми на Гърция са толкова сериозни, че банкрутът ѝ е неизбежен, отбелязва ББС.

Според проучване на “Блумбърг“ сред международни инвеститори 85% от анкетираните предричат банкрут на Гърция заради дълговете, като повечето от тях очакват същото да се случи с Ирландия и Португалия.

Както изглежда обаче, ЕЦБ се опитва да направи всичко възможно това да не се случи, за да се запази стабилността на еврото.

В навечерието на срещата на министрите еврото се понижи до минимума за последните седем седмици спрямо долара и до двумесечен минимум по отношение на японската йена.

Срещата в Брюксел се провежда на фона на скандала, който се разгоря около ръководителя на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан, обвинен за опит за изнасилване. В понеделник вечерта той беше преведен от следствения арест в един от най-строгите затвори в Ню Йорк.

"Вакуумът в ръководството на МВФ се получи в най-неподходящия за Европа момент. Регионът се намира на ръба на мащабна дългова криза", коментира ситуацията бившият служител на МВФ, а в момента професор по икономика в Корнуелския университет Есвард Прасад.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. XXL
    #33
  2. Solomon
    #32
  3. N
    #31
  4. българин
    #30
  5. българин
    #29
  6. нсшьх
    #28
  7. Solomon
    #27
  8. anti
    #26
  9. anti
    #25
  10. поп Грую
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.