Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шах на царя, или защо НДСВ не можа да бъде партия?

0 коментара

На пръв поглед нелепият фарс, разигран с партийната регистрация на НДСВ на 26 януари, демонстрира за пореден път безсмислието и абсурда, в който попадна България, гласувайки за политическия проект "цар - премиер - спасител на нацията за 800 дни". Защо се отдръпна Симеон, защо отложи регистрацията на собствената си партия, която трябва да бъде неговия инструмент за ефективна мобилизация на подкрепа и за интегрирано управление?

Логиката на поредния завой на 180 градуса на царя - премиер е относително проста. В качеството си на политически лидер и министър председател той - подобно на всеки политик - се нуждае от инструмент за организация и мобилизация на собствените си политически ресурси - привърженици, депутати, министри, партньори. Този инструмент е политическата партия, или - в краен случай - партията, маскирана като "национално движение". В случая с НДСВ, конституирането като политическа партия е още по-наложително, предвид хаотичния начин, по който бяха събирани през миналата пролет настоящите депутати, а по-късно - и министрите на движението.

Вече седем месеца това сборище от нямащи нищо принципно общо помежду си хора

съществува в българския парламент в "насипно състояние",

произвеждайки лобисти на икономически групировки, вътрешни групи по интереси и ситуационни котерии, но не и парламентарна група на едно, Божем, управляващо мнозинство. Проблемите на парламентарната група са и проблеми на самото правителство. Броени месеци след като размахваха шарени фланелки срещу Иван Костов и Муравей Радев, младите юпита забравиха лондонските маниери и се изпокараха помежду си. Това рефлектира не само върху качеството на поредното споразумение с МВФ и върху шансовете за приватизация на "Булгартабак", но - и преди всичко - върху потенциала на задкулисните играчи на политическия Олимп

като "регента" Стоян Ганев и лобиста на "Възраждане" Димитър Калчев

да конструират второто издание на беровия тип политически режим в България.

В своята цялост, гореописаната ситуация е достатъчно драматична, за да подтикне премиера Сакскобургготски да побърза с регистрацията на политическата сила НДСВ в опит да се сложи минимален ред и организирана дисциплина в редовете на царедворците. Но за Симеон ролята на премиер е временна. Нито за миг той не изпуска от хоризонта на амбициите си крайната цел - възстановяване на монархията в България. От гледна точка на статута му като цар, оглавяването на политическа партия би имало преки последствия на делегитимация и "дескрализация" на неговите претенции за короната. Изправен пред дилемата да избира между две пряко противоположни тактики на политическо поведение - да регистрира и оглави НДСВ като партия, или да отхвърли подобен акт, Симеон очевидно

предпочита да избягва окончателното решение,

да лавира и отлага, включително с цената на гафове като този от 26 януари в НДК.

Към аргументите на вътрешното раздвояване у Кобурга очевидно трябва да се прибавят и растящите конфликти в парламентарната група на НДСВ по повод предстоящата регистрация. Кой ще оглави партията, на чийто връх - без спор - почетно ще се извисява самият цар - премиер? Този въпрос изостри конкуренцията между фракциите и групировките на царските депутати и обещава още по-големи битки в краткосрочно бъдеще. Освен чисто котерийните спорове за водачество на царската дружина, в НДСВ започват да се проявяват публично и принципни политически разногласия за идентичността на движението.

Депутатите, които са работили върху документите за регистрация очевидно споделят дясноцентристка, християндемократическа политическа идентичност. За мнозина други с по-леви убеждения движението трябва да остане центристко и без ясна идентификация. Може би бившия завеждащ отдел "Пропаганда и агитация" на ЦК на БКП и днешен царски депутат Петко Ганчев също има мнение по въпроса. Може би затова и в проекто-декларацията за несъстоялото се учредяване, НДСВ се определя като партия "консервативна, либерална, със силна социална насоченост".

Отлагайки регистрацията, Сакскобургготски очевидно цели да заглуши избуялите конфликти, да фрустрира и

отнеме инициативата на основните претенденти

за контрол върху структурите на бъдещата партия, да ги унизи публично и да възстанови измамното спокойствие на блатна аморфност и кротко надпартийно послушание в царската парламентарна група. След 26 януари никой няма да смее открито да вдига глава, което успешно отлага проблемите на царя - премиер. Именно в този пореден акт на публично унижение се крие голямата, дългосрочна грешка на политическия лидер и кандидат-цар Сакскобургготски. Очевидно, след като са се съгласили да станат царедворци без идея, без програма, без принцип, само заради интерес, хората около Кобурга са склонни да понесат по-тежки удари върху личното си достойнство, отколкото могат да си позволят свободните личности - във и извън политиката. Но всяко търпение си има граници.

След като натрапи на парламентарната група избора на Петър Стоянов за кандидат -президент на НДСВ, Сакскобургготски трябваше да стане свидетел на демонстративния отказ на мнозинството свои депутати да работят за каузата на Стоянов. (Отделен въпрос е дали това е било наистина неприятно за Кобурга.) Нанасяйки публично унизителни удари на близките си помощници от микрофона в НДК, премиерът Сакскобургготски ще получи измамно успокоение и послушание. Оттук нататък зад гърба му съзнателно и

целенасочено ще работят силни лични и групови интереси,

насочени срещу неговата стратегия да използва своите сътрудници и симпатизанти като безгласни пешки в полза на дългосрочните си лични цели. След 26 януари амбициите и дневните редове на царя - премиер и на неговите царедворци ще започнат все по-отчетливо да се различават. "Шах на царя" ще обявява не опозицията, а безименни фигури в неговия тил.

Оттук започват да се разтварят и нови възможности за еволюция и нормализация на българската политическа система, деформирана от популисткия политически апел на Симеон Втори. Предизвестеният провал на НДСВ да се превърне в нормална политическа общност и предстоящото мъчително и зрелищно

разпадане на движението на нормални политически фракции

ще доведат до обновен баланс на "ляво" и "дясно" в българската политика, ще дадат шанс на демократичните политически институции и инструменти да се справят по цивилизован начин с тъжните последствия от провала на политическия проект Сакскобургготски, който пред очите ни се изражда в пореден успешен опит на групировките да разграбят България, кокетирайки със или изнудвайки (според случая) безпомощната държавна власт…

Жалките, и в известна степен необратими последствия от този злополучен политически експеримент са, че в българската политика отново победоносно се настаниха интригата, унижението, непрозрачността, неглижирането на гражданството и неговото право на информация, злоупотребата с понятия като почтеност и морал. Цената за които отново ще плати българското общество, повярвало в поредната илюзия за чудотворно избавление от необходимостта да вземе отговорността за живота си в собствените си ръце.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.