Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шамарът възпитава според 39 на сто от родителите

4 коментара

Удрянето на шамар като възпитателен метод подкрепят 39 на сто от българските родители, докато 61 процента заявяват, че не биха ударили детето си. Това показват резултатите от проучване, поръчано от Националната мрежа на децата.

Изследването "Нагласи на родители и млади хора към три от правата на децата" обхваща представителна извадка от семейства с деца под 18 години от цялата страна и разглежда отношението на настоящи и бъдещи родители към правата на децата, гарантирани от Конвенцията на ООН, а именно правото на мнение, на защита от телесно наказание и на закрила от страна на държавата.

Анкетираните посочват, че биха използвали телесното наказание като възпитателна мярка само тогава, когато не могат да се справят с поведението на детето си по друг начин. Само 6 процента от тези родители обаче категорично твърдят, че нямат друга алтернатива.

Намесата на държавата в случаите, свързани с правото на децата на защита от телесно наказание, се одобрява от 58 на сто от интервюираните. Същевременно обаче, 80-85 процента заявяват готовност да подадат сигнал, ако станат свидетели на малтретиране на дете, макар че долу-горе същият процент от запитваните са категорични също, че опитите за намеса в семейни разправии носят само неприятности.

Според проучването, 94 на сто от родителите и от младите хора без деца смятат, че трябва да поощряват детето да изразява мнението си. Въпреки това половината от запитаните са категорични, че мнението на родителя е на първо място и че децата не разбират достатъчно, за да ги питат какво мислят.

Средностатистическото българско дете получава правото да избира храната си, когато навърши 11 години, сочат още резултатите от изследването. Родителите смятат, че детето има право да изразява мнение какво да учи едва когато навърши 15, да излезе на парти - на 16, да отиде само на екскурзия - на 17 години, и да работи - след 18-годишна възраст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Шамарът е старо и изпитано във вековете средство. Като пораснат, умните деца са благодарни за шамарите, които са ги спасили. Но шамарите добре действат и на разюздалите се възрастни. Няма защо да се считат за детско възпитателно средство.

  2. Анонимен
    #3

    децата трябва (сами) да опитат всичко. такава им е натурата. интересното е, че като дойде време за да научат наистина и нещо полезно в училището, те изгубват изведнъж този си природно-дарен стремеж (или по-просто казано:мерак). това иде от задължителния характер на правенето на нещо ужасно скучно, дълготраещо една вечност и... напълно безсмислено за нуждите, и гледано през очите на едно дете- занимание. това, какво ще им бъде позволявано, дали ще им бъде позволено и по какъв начин би трябвало да

  3. Анонимен
    #2

    Ако е Мишо Шамара - нищо не възпитава! Майтапчия

  4. Анонимен
    #1

    в интерес на истината исторически факт е, че великите българи са били възпитавани с дърпане на уши

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.