Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на "";Петрол срещу храни"" е извършвал незаконни сделки

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан е предприел дисциплинарни действия срещу шефа на програмата "Петрол срещу храни" за Ирак и срещу друг служител на организацията, станали обект на критика в разследване за корупция в хуманитарната програма на ООН. Това съобщи тази нощ Марк Малок Браун, началник на канцеларията на генералния секретар, предаде Асошиейтед прес.

Независимата комисия за разследване на злоупотреби с "Петрол срещу храни" обяви в четвъртък предварителния си доклад. В него се посочва, че ръководителят на програмата Бенон Севан е ходатайствал при сключването на договори за иракски петрол и е получавал пари за това.

Въпреки твърденията на Севан, че никога не е препоръчвал определени петролни компании, разследването доказва, че той е съдействал за сключването на договори за иракски петрол с три компании. Севан е създал конфликт на интереси в продължение на дълго време, посочва комисията, оглавявана от бившия председател на Държавния департамент на САЩ Пол Волкър. В доклада се отбелязва още, че поведението на Севан е било неетично и е увредило сериозно на авторитета на ООН.

Севан отрича да е извършвал нещо нередно и казва, че вследствие на политически натиск е превърнат в жертвено агне.

Програмата "Петрол срещу храни" действаше от 1996 до 2003 г. Целта ѝ беше да позволи на Ирак да изнася определени количества петрол, а с постъпленията да купува храни, медикаменти и други хуманитарни стоки, за да бъде облекчено положението на иракчаните в периода на международните санкции.

През последната година се появиха критики, че заради корупцията при управлението на програмата, Саддам Хюсеин е отклонил милиарди долари за собствено облагодетелстване.

В предварителния си доклад Волкър обвинява още един високопоставен служител на ООН, Джоузеф Стефанидис, в манипулиране на договори по програмата, припомня АП.

Когато са били сключвани договорите, Стефанидис е оглавявал звеното по санкциите на ООН и е бил заместник-директор на отдел към департамента на ООН по политически въпроси. Понастоящем той е шеф на същия отдел.

Кофи Анан каза, че вече са предприети дисциплинарни мерки срещу Севан и Стефанидис.

Той обеща да не поставя чадър над никой, за когото разследването е установило, че е нарушил законите и правилата.

Анан ще снеме дипломатическия имунитет на служители на ООН, ако срещу тях бъдат повдигнати криминални обвинения.

Според генералния секретар също така са взети мерки, за се преодолеят недостатъците в процеса на доставките, банковото обслужване и начина на инспектиране.

Сделката на Севан

В предварителния доклад се посочва, че Бенон Севан сериозно е подкопал интегритета на ООН, като е настоявал лично за разпределението на петролни контракти в полза на African Middle East Petroleum Company (AMEP).

Бившето иракско ръководство се е съгласило на сделка, за да си гарантира подкрепата на Севан по въпроси като финансирането на възстановителни работи на иракски петролни инсталации, се посочва в доклада.

Бенон Севан е дългогодишен служител на ООН, който е работил на много тежки места.

В изявленията си при представянето на доклада и в интервюта за медиите обаче Волкър не каза дали Бенон е имал лична материална изгода от петролните сделки.

"Ние не знаем дали той е получавал някакви пари за това. Разследването продължава. Но той явно се е поставил в позиция на конфликт на интереси", каза Волъкр.

В доклада се посочва, че през 1998 г. Севан е получил разпределение за 1,8 млн. барела петрол. Същата година компанията е продала петрола на две други фирми, като е реализирала около 300 хиляди долара печалба. През 1999 г. Севан, от името на AMEP и Факри Абделнур - представляващ компанията - е сключил контракт за 2 млн. барела, които са били продадени с печалба от близо 500 хиляди долара.

През следващите две години (2000 и 2001 г.) AMEP е продължила да получава петролни контракти.

Документите в иракското петролно министерство показват, че продажбите са се водили на името на Севан, без да е посочено участието на компанията.

През октомври 2001 г. AMEP са платили нелегални надбавки от 160 хил. долара в банкова сметка в Йордания, контролирана от Ирак.

Според финансови документи на ООН, Севан е получил 160 хил. долара на четири плащания от 1999 до 2003 г. Севан е декларирал тези постъпления по сметката си като пари от леля му, която живее в Кипър и която е била пенсиониран правителствен фотограф.

"Според дългогодишен семеен приятел, тя никога не е давала вид, че има достъп до големи парични суми", се посочва в доклада.

По-рано тази седмица в. Файненшъл таймс писа, че лелята, отгледала Севан след смъртта на баща му, е починала при странна обстоятелства през юни м.г., след падане в асансьорна шахта.

Докладът за Анан ще излезе по -късно

Очаква се да излезе допълнителен доклад за генералния секретар и неговия син Коджо.

Анан младши е работил за швейцарската кампания Cotecna, сключила контракт с ООН по "Петрол срещу храни".

Коджо Анан, който допреди две години все още е получавал пари от компанията, зави пред Си Ен Ен, че никога не е работил директно по бизнеса на Cotecna с ООН.

Багдад очаква да се разследват и подкупите извън ООН

"Ясно е, че огромният източник на незаконни фондове за Ирак и иракския режим са в резултат на нарушения на санкциите, извън рамката на програмата "Петрол срещу храни" - чрез контрабанда през Йордания, Турция, евентуално през Сирия и след това Египет", обясни Волкър.

Бахтиар Амин, иракският министър по човешките права, заяви пред Си Ен Ен в четвъртък, че стотици видни личности от различни страни са спечелили от петролните продажби.

"Аз се надявам ООН да разследва по-задълбочено този проблем", каза той.

Според паралелното разследване в американския Сенат, иракското правителство начело със Саддам е получило около 21 милиарда долара чрез заобикаляне на санкциите, наложени на страната след инвазията в Кувейт през 1991 г.

В реакция на доклада на Волкър заместник -говорителят на Държавния департамент на САЩ Адам Ерели каза: " Ние приветстваме доклада. Ще проучим сериозно констатациите. Имаме желание да стигнем до същността на случилото се. Смятаме ,че е важно да бъдат следвани прозрачността и отчетността".

Първите твърдения за корупция при изпълнението на програмата се появиха през януари 2004 г. в иракския вестник Ал Мада. Вестникът помести списък на 270 бивши правителствени служители, политици, журналисти и служители на ООН от 46 страни, които вероятно са се облагодетелствали от продажбите на иракски петрол чрез програмата "Петрол срещу храни".

В списъка фигурира и Българската социалистическа партия, която в указания период е била оглавявана от настоящия президент Георги Първанов.

Комисията на Пол Волкър беше назначена миналия април да разследва съмненията за корупция в "Петрол срещу храни". Окончателният доклад се очаква през юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.