Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на съдебния инспекторат се оказва незаконен

0 коментара

В продължение на 7 месеца ръководителят на съдебния инспекторат Ана Караиванова заема поста, въпреки че не отговаря на изискванията на последната редакция на Закона за съдебната власт. Ситуацията възникна на 23 декември, когато в последния работен ден на Народното събрание за миналата година управляващите си бяха поставили за цел да изгласуват наведнъж окончателните промени в съдебния закон.

При гласуването, проточило се в среднощните часове, от преходните и заключителните разпоредби на закона мистериозно отпадна текста, който урежда висящия статут на членовете на Инспектората към Висшия съдебен съвет. В същото време обаче депутатите от ГЕРБ уредиха инспекторите в Министерството на правосъдието и им дадоха възможност да довършат мандатите си, въпреки че някои от тях не отговарят на новите изискванията.

Ситуацията около Ана Караиванова обаче може да бъде използвана за оказване на задкулисен натиск върху ръководения от нея Инспекторат, макар че ГЕРБ се нуждае от мнозинство от 160 депутати, за да избере нов съдебен инспектор, коментираха пред Mediapool запознати.

Въпросът най-вероятно ще бъде оставен висящ, въпреки че неуреждането на ситуацията в последната редакция на закона може да се тълкува и като решение за предсрочно прекратяване на мандата.

Ана Караиванова бе потърсена за коментар, но отказа да говори по темата, като посочи, че разрешаването на този въпрос е в правомощията на Народното събрание.

Пред Mediapool председателят на правната комисия Искра Фидосова заяви, че не е запозната с казуса около съдебния инспекторат и обеща да коментира в понеделник след като се запознае с него.

Промените в Закона за съдебната власт влязоха в сила на 4 януари тази година. С тях се въведоха нови изисквания за главния инспектор и членовете на институцията. За да бъде избран главният инспектор трябва да има най-малко 15 години юридически стаж като поне 10 тях като магистрат на окръжно или апелативно ниво. Кандидатът трябва да встъпи на длъжност само ако към момента на избора работи в съдебната система. Когато Караиванова стана главен инспектор, тя беше зам.-министър на правосъдието.

От биографичната ѝ справка, публикувана на страницата на Инспектората, става ясно, че малко не ѝ достига и за необходимия стаж като магистрат на окръжно ниво.

Преди да стане адвокат през 1999 година, тя е била прокурор в Софийската градска прокуратура. Подобен казус има и с инспектор Незабравка Стоева, която никога не е била магистрат.

До момента в мониторинговите доклади на Европейската комисия ръководеният от Караиванова съдебен инспекторат получава позитивни оценки за работата си.

Разкритието, че тя не отговаря на условията за заеманата длъжност се появяват в момент на силни брожения по върховете на съдебната власт, свързани с обвинения за лобизъм и компрометирана кадрова политика на ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.