Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на столичното следствие и член на ВСС ще бъдат проверявани за лъжесвидетелстване

3 коментара
Члена на ВСС Ясен Тодоров. Сн. БГНЕС

На Софийската районна прокуратура е възложено да извърши проверка за лъжесвидетелстване срещу члена на Висшия съдебен съвет (ВСС) Ясен Тодоров и шефа на столичното следствие Петьо Петров, научи Mediapool. Причината е подаден сигнал от бившия районен прокурор на София Славчо Кържев, който наскоро бе осъден окончателно на една година условно за оказван натиск върху магистрат. В основата на съдебното решение бяха именно показанията на Тодоров и Петров.

В края на 2012 г. Върховният касационен съд (ВКС) окончателно потвърди присъдата на Кържев по обвинение, че в качеството си на шеф на Софийската районна прокуратура е оказвал натиск върху следователя Петьо Петров. Прокуратурата поддържа в съда тезата, че Кържев е искал от Петров да върне автомобил "Опел Вектра" на обвиняемия Петър Милев при положение, че автомобилът е обект на спор за собственост. Разследването започва през 2002 г., а делото приключва с присъда над 10 години по-късно. Друг основен свидетел по случая е Ясен Тодоров, чиито показания също подкрепят прокурорската теза за оказан натиск.

След произнасянето на ВКС Кържев е подал молба до главния прокурор Сотир Цацаров за започване на разследване срещу Ясен Тодоров и Петьо Петров (и двамата тогава са били редови следователи в София). В молбата си бившият районен прокурор сочи значителен брой разминавания в показанията на двамата следователи. Кържев стига до извода, че прокуратурата трябва отново да отвори случая с проверка за евентуално извършени престъпления срещу правосъдието.

Бившият прокурор развива тезата, подкрепена с извадки от делото, че с течение на времето "спомените" на Ясен Тодоров и Петьо Петров за въпросните събития от миналото стават много "по-богати" и убедителни. Той отбелязва, че двамата са показали, че по принцип не помнят почти нищо от 2001 година, когато се развива случката с автомобила. На фона на това техните спомени са били много ясни и фокусирани само за посочените от прокуратурата събития и дати по делото от този период.

Кържев моли Сотир Цацаров да се направи експертиза, която да установи дали е възможно спомените на хората да стават все по-ярки с течение на времето и да се проучат противоречията в техните показания.

Освен Петър Петров и Ясен Тодоров, важен свидетел по делото е и обвинителят от Софийската районна прокуратура Валентин Кирилов. Славчо Кържев посочва, че при първите показания срещу него, Петьо Петров твърди, че когато с Ясен Тодоров са влезли в неговия кабинет, там вече е бил прокурор Кирилов. При вторите показания обяснява, че не си спомня това, а при третите вече е наясно, че прокурор Кирилов не е бил там, а е извикан. Въпросната среща трябва да е била проведена през 2002 година, а показанията са давани над 5 години по-късно. В същото време прокурор Валентин Кирилов отрича да е имало такива срещи, пише в сигнала на Кържев.

Бившият районен прокурор на София твърди и за още няколко "важни", според него, разминавания в показанията на двамата, застъпвайки тезата, че паметта на Ясен Тодоров и Петьо Петров се е отприщила в съдебната фаза на делото. Тук попадат противоречащи си показания кой е присъствал на срещите, кой какво е казал и информация за статуса на делото, свързано с колата.

Сигналът на Славчо Кържев първоначално е разпределен на Софийската градска прокуратура (СГП). Тя проверява дали са извършени длъжностни престъпления от лица с имунитет, каквито са били тогава следователите Петьо Петров и Ясен Тодоров. В крайна сметка прокурор Любка Кръстева от СГП решава, че Петров и Тодоров не са длъжностни лица, докато са давали показания пред съда, а единственото им качество е на свидетели. Поради тази причина решението е делото да се препрати към нишестоящата Софийска районна прокуратура с указание за проверка дали има лъжесвидетелстване. Постановлението е от 10 февруари тази година.

По информация на Mediapool, през последната година Софийската градска прокуратура е извършвала проверка на Ясен Тодоров и по сигнал на Ивайло Владимиров Димитров. В този случай обаче нещата не стигат надалеч. Държавното обвинение се опитва да открие жалбоподателя, но се оказва, че такъв човек на посочения адрес няма и случаят се води за приключен.

Преди да стане член на ВСС, Ясен Тодоров имаше дълга кариера в столичното следствие. През 2007 г. той беше издигнат от Българския народен съюз за съдебен инспектор и избран за такъв след договорка на БНС с управляващата тогава тройна коалиция. През 2012 г. Ясен Тодоров бе избран и за член на Висшия съдебен съвет по предложение на "Атака". Сега той е председател на една от най-важните комисии на ВСС – етичната.

Кариерата на Петьо Петров от своя страна също е във възход наред със скандалното му участие по делото срещу бившия военен министър Николай Цонев. Той е повишен като шеф на столичното следствие месец преди да излезе първата оправдателната присъда по това дело, в което отново бе основен свидетел. От мотивите на съда се разбра, че Петров е извършил активна провокация към подкуп, което е състав на престъпление по Наказателния кодекс. Прокуратурата все още е без коментар по този случай.

Когато беше част от системата, Славчо Кържев имаше славата на ръководител, предизвикал много брожения в Софийската районна прокуратура по време на емблематичното управление на предишните главни прокурори Иван Татарчев и Никола Филчев. Отстраняването му безуспешно са искали бившите градски прокурори на София Нестор Несторов, Нели Дечева, Вичо Вичев, както и бившият апелативен прокурор Иван Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Slavi Georgiev
    #3

    Познавам лично Славчо Кържев от времето, когато беше съдия във Видин и мога да кажа, че е завършен боклук.Завършил е в някаква забравена съветска република, след Десети ноември активно работеше срещу СДС, но в един момент изведнъж смени убежденията си и започна да се изкачва по стълбичката с протекциите на Татарчев. Изпитва неистова омраза към медиите, тъй като много пъти е хващан натясно в нерегламентирани действия. Ако и този го реабилитират, егати държавата!

  2. zhechoraykov
    #2

    ТОЗИ МАТЕРИАЛ Е ЕДИН БЕГЪЛ ПОГЛЕД ДО КАКВА СТЕПЕН БГ ПРАВОСЪДИЕТО СЕ Е ВГЛЕДАЛО В ПЪПА СИ,КОЛКО Е САМОДОСТАТЪЧНО?!КАКВО ПРАВОСЪДИЕ БИХА МОГЛИ ДА ОЧАКВАТ ГРАЖДАНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ КОГАТО СИСТЕМАТА Е ПАРЦЕЛИРАНА ОТ ПАРТИИНИ КВОТИ,НИКОМУ НЕИЗВЕСНИ ЗАВИСИМОСТИ И ВЗАИМНООБВЪРЗАНОСТИ,ТЕ СА ТАМ ЗА ДА РЕШАВАТ ЗА СВОИТЕ ПРАВА И ПРИВИЛЕГИИ,ЗА ДА Л А П А Т????!!!!???

  3. Антиком
    #1

    В коя друга държава най-големите престъпници са в парламент,съд и полиция?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.