Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шеврон" планира дълга подготвителна работа за безопасно проучване на шистовия газ в Румъния

10 коментара

В отговор на опасенията за околната среда в Румъния, американската компания "Шеврон" заяви във вторник, че ще започне предварителни проучвания, както изследвания на сеизмичните данни, които ще продължат 12 месеца, докато убеди местните хора, че технологията за шистовия газ е безопасна, предаде Ройтерс. После компанията ще реши дали да започне реални сондажи по черноморското крайбрежие едва след пет години проучвания.

Към момента в Румъния няма масови протести срещу решението на правителството да даде три лиценза на "Шеврон" за проучвания на три находища на шистов газ.

На 18 януари т.г. България наложи безсрочен мораториум върху проучванията и добива на шистов газ, с което ревизира правителственото решение от юни 2011 г., с което след конкурс, спечелен с бонус за държавната хазна от 30 млн. евро, "Шеврон" получи право да търси шистов газ в Блок-1 Нови Пазар в Североизточна България. Франция също наложи мораториум върху проучванията на шистов газ, а Великобритания ги спря сондажите миналата година.

Разбираме опасенията в Румъния, свързани с проучванията на природен газ от шисти, заяви Том Холст, мениджър на "Шеврон" за Румъния.

Вярваме, че чрез представяне на фактологична информация за това как действат тези технологии, румънците ще разберат, че този природен газ е чист енергиен източник и може да бъде произвеждан безопасно и отговорно, заяви Холст.

Европа се стреми да намери начини за намаляване на зависимостта от доставките на руски природен газ, но е разединена за шистовия газ, който се извлича от земните недра чрез хидравличен фракинг, отбелязва Ройтрес.

Холст заяви, че планираното проучване в Румъния ще гарантира, че ще бъдат избегнат зони, в които има културни ценности, градове и села, чувствителни местообитания.

Едва след като това проучване приключи, ще се реши къде да започнат сондажи и ще се поиска разрешение за разработване.

Все още няма оценка за залежите на шистов газ в Румъния, но според американската служба на енергийна информация общите резерви на Румъния, България и Унгария са около 538 млрд. куб. метра – около половината от тези на Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До 8: И с какво ще тропнем на масата? Гърците са над 10 милиона население и 140 000 армия - нашата е 30000 по-малка и от армията ни след Ньойския Договор. Нали знаеш Бития бит и т.н.т. Грция е имала винаги политици от ранга на Венизелос, Папандреу и Караманлис.

  2. Анонимен
    #9

    До 6: Навеждането пред американските, турските и въобще всяакакви господари не е достойнство. Ето янките ни продават тока по 17 ст/кВ ,от двете си централи в Марица Изток , докато нашата ТЕЦ 2 го продава 4 ст. И ако Шврон намери газ мислиш ли , че освен една малка компрадорска шайка обикновения българин ще изкяри?

  3. Анонимен
    #8

    Ами ние ще се окаже, че си подаряваме цистовия газ на румънците! Нали едно време нашите правителства са подарявали територии на съседите ни на поразия!
    Ако сега гърчулята наглеят, че германците са ги окупирали за 4 години и искат 260 милиарда евро, ние бихме могли да тропнем по масата и да си кажем право куме та в очите:
    50% от територията на съвременна Гърция е окупирана българска такава! Това което немците са окупирали за 4 години (от Гърция) гърчолята са го окупирали от България за 90 години!

  4. Анонимен
    #7

    Холст заяви, че планираното проучване в Румъния ще гарантира, че ще бъдат избегнат зони, в които има културни ценности, градове и села, чувствителни местообитания. Защо ли? Нали нямало никаква опасност? За да го докажат - точно в такива места трябва да го добиват.

  5. Анонимен
    #6

    ...докато ние започнахме подготвително навеждане пред руските господари на нашите политици.

  6. Анонимен
    #5

    Румънците загубиха военно от българската армия но спечелиха войната Защото са наясно че дипломацията е поважна от господството на военните в правителството Сега пак ще спечелят

  7. Анонимен
    #4

    Четете какво е публикувано в Adevarul(Истина). И там в областта Бърлад имаше протести на около 3000 души. Шеврон ще използва там обикновенни методи за сондиране , а не hydro cracking.Ама румънците се оказаха по- ербап от нас и си защитават имтереса, а не пристрастията на филите/фобите. На времето изтъргуваха участето си във воината в Ирак , като американски компании (на Дик Чейни) им построиха магистрала 350 км от които 80 км мостови съоръжения, на с което фактически елиминираха значението на нашите пристанища и отправиха товаропотока към Констанца

  8. Анонимен
    #3

    2-ри: неграмотник нещастен - след като има мораториум за проучване, той важи и за чичо ти Сам и за дядо ти Иван.Ама то не е за кухи лейки, за тях е трудно да мислят, само пръскат слюнки по клавиатурата. Дерзай!

  9. Анонимен
    #2

    1 като дойдат любимите ти руснаци да добиват шистов газ у нас ще запееш друга песен, мизернико.

  10. Анонимен
    #1

    Хайде бе, шистоваци - къде сте се покрили. Тръгвайте с Костов напред към Румъния, за да ги "светнете" какво губят, като се тревожат за екопоследиците...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.