Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шиф: Няма да се справите със сивата икономика само с полицейски мерки

0 коментара

Не може да се разчита само на полицейски мерки за справяне със сивата икономика, трябва да се създават и условия фирмите да излизат на светло. Така ръководителят на мисията на МВФ Джералд Шиф коментира пред БТА пакета от мерки на Министерството на финансите за борба с контрабандата и сивата икономика, обявен в края на миналата седмица.

Шиф допълва, че част от причините за съществуването на сивата икономика са както избягването на данъци, така и решения на изпълнителната власт, които правят проблематично съществуването в легалната икономика. Естествено е, ако фирмите трябва да преминават през много административни процедури, за да започнат бизнес, или ако данъчните ставки са твърде високи, те да се опитат да ги заобиколят, казва той. Ако правителството успее да снижи административните пречки и ако намали някои данъчни ставки, това ще помогне, смята финансистът.

Той допълва, че един от най-сигурните пътища, които извеждат фирмите на светло, минава през банките. Когато поискат кредит, фирмите попълват много документи и трябва да покажат, че са легитимни субекти в икономиката. Шефът на МВФ-мисията отбелязва, че в България сега се разширява кредитирането, особено на малките фирми.

Като пример Шиф посочва, че най-успешните страни в прехода, които оглавяват списъка за присъединяване към Европейския съюз - балтийските и някои от държавите в Централна Европа, в най-голяма степен са намалили делът на сивата икономика. Това по думите му доказва, че решението на проблема е в изграждането на функционираща пазарна икономика.

Ръководителят на МВФ-мисията е оптимист, че дори и да спре да се финансира от фонда, в България няма опасност да се повтори финансовата криза от 1996 - 1997 година. България е излекувана. Ако се погледнат данните за икономиката през последните години и ако се сравнят с 1997 г., човек може да си помисли, че това са две различни страни, посочи Шиф. И допълва: "Разбира се, след като влошаването е било толкова драматично, ще са необходими години с добър растеж, докато хората почувстват, че са по-добре от времето преди да започне упадък".

Той посочва, че сега има два стълба в българската политика, които стабилно я "дърпат" в определена посока - валутния борд и предприсъединителния процес за ЕС, макар че прави уговорката, че е много трудно да се правят прогнози за 3 или 5 години напред.

Шиф обяснява, че спирането на заемните споразумения не означава прекратяване на отношенията с МВФ. България ще продължи да бъде член на фонда и тук ще продължат да идват мисии, обяснява финансистът. Той посочи, че всички страни членки на МВФ - около 180, се консултират с фонда, дори Франция и Германия. "Отношенията ни не се прекъсват, а се реформират", допълва Шиф.

"Ключът не е в това дали страната има споразумение с МВФ, а в това каква икономическа политика следва. Ако правителството продължи да следва стабилна политика, то ще се справя и без нас", каза Джералд Шиф.

Ръководителят на МВФ мисията подкрепя първите стъпки от програмата за реформи в общините. По думите му, общата насоченост на реформите е доста смислена - прави се опит за разграничаване на местните от държавните разходи, има стремеж да се даде повече свобода на общините за разпределяне на постъпленията. По думите на Шиф, проблемът в бюджет 2003 не е в принципа на реформата, а в остатъчния дефицит в общинските бюджети. Сега приходите са добри и може да се тръгне към разрешаването на този проблем, смята Шиф.

Той оценява високо банковата приватизация в България, но напомня, че раздържавяването на останалите няколко големи държавни предприятия среща трудности.

"Все още се надяваме, че сделката с БТК ще приключи в близките месеци, докато "Булгартабак" е по-сложен процес. Очевидно по политически причини това предприятие е трудно за приватизиране", каза Джералд Шиф. Според него нова, ревизирана стратегия за приватизацията на холдинга ще бъде полезна.

Ръководителят на МВФ-мисията отново напомня, че един от ключовете за растеж на българската икономика е привличането на чужди инвестиции. "Правителството трябва да фокусира усилията си върху това страната да стане по-привлекателна за инвеститорите - и български, и чужди. Хората трябва да се чувстват сигурни, че могат да правят бизнес тук. Може да не е гарантирана печалбата им, но поне трябва да имат усещането че условията са били честни", каза Шиф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.