Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще бъде ли светът по-сигурно място след оставката на Джон Болтън?

След уволнението на съветника по националната сигурност в Белия дом авторитарните лидери сигурно ликуват

11 коментара
Джон Болтън

В деня, когато САЩ отбелязват 18 години от атентатите на 11 септември, оставката на съветника по националната сигурност в Белия дом Джон Болтън е по-широко коментирана от трагичното събитие.

"Наследството на Джон Болтън: хаос, неспособност за работа и липса на съдържателни резултати", извежда в заглавие в. "Вашингтон пост". Изданието посочва, че напускането, за което президентът Тръмп твърди, че е уволнение, а Болтън - оттегляне по собствена воля, е логично и закъсняло.

Тръмп написа снощи в Туитър, че е казал предишната вечер на Болтън, че Белият дом вече не се нуждае от неговите услуги и добави, че на сутринта е получил неговата оставка. Тръмп посочи, че е бил "силно несъгласен"с много от предложенията на Болтън, "както и други (хора) в администрацията". Болтън изложи и своята версия в Туитър, като написа, че е предложил оставката си още вчера, на което "президентът Тръмп каза: нека да говорим за това утре".

Болтън от дълго време беше радетел за военни действия срещу противниците на САЩ, на което Тръмп не се поддава, и се противопоставяше на преговори със Северна Корея и Иран, към което президентът се стреми по естествен инстинкт. Болтън не промени тези свои възгледи, за да бъде в съгласие с президента, а напротив - бореше се с онези, които се съобразяваха с желанията на Тръмп - най-вече с държавния секретар Майк Помпейо. Без съмнение това беше един от редките случаи, когато Тръмп каза истината, като написа туит, че категорично не е съгласен с много от предложенията на Болтън, което важи и за и други членове на президентската администрация, припомня "Вашингтон пост".

Стратегията няма да се промени

Самият държавен секретар Майк Помпейо заяви, че напускането на Болтън няма да промени стратегията на Вашингтон на международната сцена. Малко след новината за промяната в администрацията Помпейо каза, че ”световните лидери не трябва да остават с впечатлението, че само защото някой си тръгва, в международната политика на президента Тръмп ще настъпи съществена промяна“.

Той беше третият съветник на президента по националната сигурност за 15 месеца и очевидно Тръмп го избра, защото му харесваше да го гледа по телевизията, макар лошата му слава на краен ястреб да беше отдавна известна. По изкривен начин, като се има предвид колко извън синхрон беше Болтън с приоритетите на Тръмп, той постигна доста, но главно в негативна посока.

Миналата седмица помогна да бъде убеден Тръмп да торпилира, непосредствено преди да бъде подписано, споразумението с афганистанските талибани, мъчително договорено от Държавния департамент в период от близо година. По-рано тази година убеди президента да остави настрана възможно преходно споразумение със Северна Корея за ядрената ѝ програма, което допринесе за провала на срещата на върха Тръмп-Ким в Ханой.

Вместо да се посвети на задълженията си, които са да наблюдава процеса по правене на политика, включващ Държавния департамент, Пентагона и разузнавателните служби, той ловко нападаше инициативи, предприети от други - като преговорите със Северна Корея и Афганистан, и преследваше любими свои каузи като безсмисления кръстоносен поход срещу Международния наказателен съд. Болтън настояваше за опит за преврат срещу венецуелския президент Николас Мадуро, който се провали.

Ако Тръмп намери четвърти съветник по националната сигурност, той трябва да е много по-отстъпчив, коментира "Вашингтон пост".

Хаосът ще продължи да властва

Без значение кой съветва президента по националната сигурност, хаосът ще властва, акцентира с редакционна статия за оставката в. "Ню Йорк таймс". От всички въпроси около отстраняването на Болтън най-неинтересният е кой ще го наследи - едва ли ще има голямо значение. Независимо от това кой съветваше Тръмп по въпросите на външната политика - генерали, корпоративни шефове, опитни професионалисти или аматьори - всички се оказаха безсилни пред страстта на президента към хаоса.

Самото назначаване на Болтън за съветник беше пример за хаоса, обгръщащ Тръмп, пише изданието. Президентът искаше да сложи край на враждебността в КНДР и Афганистан и беше предпазлив относно конфликта в Иран и Венецуела. И въпреки това избра защитник на войнствеността, който презира дипломацията, подкрепя едностранния подход в стил "да вървят по дяволите съюзниците" и обмисля възможността да бомбардира Северна Корея и Иран като най-добър начин за неутрализиране на идващата от тях ядрена заплаха.

"Ню Йорк таймс" отбелязва, че атмосферата около Болтън и Помпейо, който успява да угоди на президента, е била отровна и двамата рядко си говорели, освен на официални срещи, макар че са най-близки до президента фигури. Въпреки това оттеглянето на Болтън едва ли ще направи апарата на американската национална сигурност по-малко дисфункционален, тъй като много ключови позиции са вакантни, а съюзниците са объркани с кого да работят.

Очевидно на Тръмп му харесва нещата да стоят по този начин. Белият дом може и да е в смут, съюзниците може и да са неспокойни, а противниците може да търсят изгода, но в цялост допринасят за още повече драматичност, повече съспенс, повече телевизионно отразяване - и всичко това с Доналд Тръмп на централно място, обобщава вестникът.

Путин, Ким, Хаменей и подобни на тях сигурно вече гърмят шампанско

Изданието "Хил" посочва, че принципите на Болтън са се сблъскали с прекалено много политики на президента, който управлява по прищявка и с туитове, и се доверява на "инстинкта" си повече, отколкото на най-близките си съветници и привърженици.

Болтън сигурно е преглъщал трудно, гледайки как Тръмп ласкае господаря на Кремъл Владимир Путин, пише Хил". Настояването на Болтън за отмяна на срещата в Кемп Дейвид с талибаните явно е била последната капка, преляла чашата и накарала Тръмп да го отстрани.

Онези, които вярват в международните споразумения и най-вече в НАТО, ще се надяват, че наследникът му ще отчете тяхната значимост. Но най-възторжени ще са в клуба на авторитарните лидери, прогнозира "Хил". Путин, Ким, Хаменей и подобни на тях сигурно вече гърмят шампанско при новината.

Германският "Алгенмайне цайтунг" пише, че при всеки случай уволнението на Болтън е направило света малко по-сигурно място. Но човек трябва да е предпазлив, когато се опитва да тълкува действията на американския президент, прочул се с неочакваните обрати в дейсвията си. Налице са все повече признаци, че Тръмп няма да се спре пред нищо, за да постигне сделка в края на краищата - нито една заплаха, нито едно стъпало по стълбата на ескалацията. И когато няма друг начин да направи крачка назад - отстъпва, но за сметка на унижението на някой друг, заключава германското издание.

Москва не храни илюзии за подобряване на отношенията със САЩ

Москва не храни илюзии за подобряване на отношенията с Вашингтон след оставката на Джон Болтън, заяви в сряда за ТАСС зам.-външният министър на Русия Сергей Рябков.

Все още има много вакантни длъжности на различни равнища в изпълнителната власт в САЩ и Москва е свикнала с това, добави той. "Темата не е кой къде и с какво се занимава във Вашингтон, а какъв може да бъде ефектът от гледище на перспективите за нормализиране на отношенията и подобряването им - каза дипломатът. - Засега за жалост виждаме, че на фона на продължаващите кадрови рокади няма никаква стабилизация."

"Затова нямаме илюзии, не храним особени надежди във връзка със събитията - подчерта Рябков. - Ще правим оценки какво може да се промени в американската външна политика, по-конкретно в руския ѝ сегмент, единствено въз основа на конкретните действия."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #11

    Помпейо отчаяно се мъчи да имитира стабилност и нормалност в Белия дом... Няма как да му се получи... - насреща си има непредсказуем и неуравновесен комплekcap...

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #10
  3. Real ''Mickey''
    #9

    Продължение: А сега като вкара в чувала и превратаджиите от Обамовите кадри от ФБР и ЦРУ и цялата сенчеста "държава в държавата" барабар със СпонСОРОСите и, Светът ще си поотдъхне. А вярвам че и по-добри дни ще настъпят и за ЕС(та и Британия да се върне) И Светът да стане малко по-номален.

  4. Real ''Mickey''
    #8

    Тръмп си го мести в другия крачол, как ще изкоментират случая МСМедиите и таварищите тук, А СИ ГОНИ НЕЩАТА по "непрезидентшъл", но доказано единствения начин. Начина му да се обкръжава с хора с разлчни мнения по различните въпроси и да ги остави да дискутират с аргументите си, та дори да се хващат за гъшите- а той да прецени кой е надделял и САМ да взима решенията- Е НАИСТИНА ГЕНИАЛЕН. При всяка смяна на кадър, натрупва познания и опит в материи в които никога не се е сблъсквал. Да не говорим че от аджамия и новобранец във Вашингтонското Политическо Гнездо и Външно Политическите Интриги, се превърна в Майстор. Научавайки от всекиго по нещо.

  5. Преслав
    #7

    Не, просто нормалните хора ликуват!Edin.drug, заработи ли си кирливите няколко цента?

  6. Коментарът е изтрит в 18:30 на 12 септември 2019 от автора.
    #6
  7. бат Ники
    #5

    Там е работата, че откакто дойде рижавия дедо няма никаква стратегия, а само хаотични ходове и решения "на парче".

  8. edin.drug
    #4

    Преславо, на теб мнението ти е каквото ти спуснат работодателите. И предполагам че е едно и също откакто са те делегирали да спамиш медиапул. А жълтото тупе вече с нищо не може да ни изненада. Отговорността я носят тези които му дадоха легитимност.

  9. Преслав
    #3
    Отговор на коментар #1

    Шашави сте вие, за четири години не разбрахме харесвате ли го, не го ли харесвате :) Моята позиция е една и съща от 2015-та досега. Вас ви гони шизoфренията.

  10. Преслав
    #2

    Скоро ще уведоми и Помпейо, че "не се нуждае от услугите му повече"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.