Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще има ли клетва? Радев атакува пред КС избора на Атанасова и Белазелков

36 коментара
Президентът Румен Радев, снимка БГНЕС

Президентът Румен Радев сезира във вторник Конституционния съд с твърдение, че изборът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии нарушава основния закон. Той призовава председателя на КС да не насрочва клетвената церемония преди да има произнасяне по делото.

Решението на парламента бе обнародвано в Държавен вестник във вторник, а полагането на клетва е насрочено за петък, 26 януари. Два дни по-рано от 18 часа пред парламента ще се състои протест на Инициатива "Правосъдие за всички" под надслов "Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията!". Освен недоволството от избора на новите канституционни съдии, протестът ще изрази и притесненията си политическите игри, които ще има около подмяната на регулаторите и Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет.

В мотивите си президентът заявява, че двамата нови конституционни съдии са били избрани с противоконституционно решение на парламента. Основният аргумент е, че Нарадното събрание заобиколи тълкувателното решение на КС, спроед което новите конституционни съдии трябва да изкарат непълни мандати, защото са избрани с двугодишно закъснение.

Вместо да се съобрази с това тълкувателно решение, управляващото мнозинство изрично записа в решението си за избор на Атанасова и Белазелков, че влизат в КС за пълния мандат от 9 години. Аргументът бе, че решението на КС все още не е влязло в сила.

"Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата. Президентът припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция", посочва Румен Радев.

И допълва, че подобен подход не може да бъде толериран и крие риск за авторитета на Конституционния съд.

"От изключителна важност за българската държавност е този авторитет да бъде защитен. Затова президентът Румен Радев призовава да не се пристъпва към клетвата на новоизбраните конституционни съдии преди самият Конституционен съд да се произнесе по съответствието на техния избор с конституционните процедури и изисквания", гласи съобщение на президенството.

Другите критики на Радев към избора на двамата съдии са от политически характер. Той твърди, че изборът е проведен в нарушение на "принципите за откритост, прозрачност, публичност и обоснованост", което гарантира независимостта на членовете на КС.

Фактът, че Радев сезира КС, дава индикация, че той може да провали встъпването в длъжност на двамата съдии.

По подобен начин президентът Росен Плевнелиев блокира избора на Венета Марковска за конституционен съдия, като излезе от залата точно преди тя да изрече клетвата си.

Този сценарий не би трябвало да породи някакво правно действие, но по времето на Плевнелиев бяха въвлечени всички отговорни институции, които вкупом попречиха на Марковска да стане член на КС. След това тя бе принудена да се откаже и подаде документи пред Висшия съдебен съвет за пенсионирането си.

В сегашната ситуация подобно нещо е невъзможно.

ГЕРБ призова Радев да не оказва натиск на КС, Пеевски му поиска оставката

От ГЕРБ призоваха президента "да не оказва натиск на независимия Конституционен съд", а санкционираният по глобалния закон "Магнитски" шеф на депутатите от ДПС Делян Пеевски направо поиска оставката на държавния глава. 

"Темата за Конституционния съд е приключена. Бяха избрани двама достойни кандидати, които ще положат клетва в петък. Тема няма. А ако президентът Радев е достоен, да излезе да подаде оставка, да си направи партията, а да не отклонява вниманието с теми, които са приключили", казва Пеевски.

Според него "Румен Радев просто си анонсира проектчето "3 март" и затова този проруски президент се опитва да влезе във война с атлантическото мнозинство".

"Моето мнение е, че президентът се страхува да излезе като лидер на тази партия и пак ще сложи някое "бау бау" отпред, както го е правил досега и ще се скрие", посочва още Пеевски и добавя, че държавният глава "се страхува да основе партия, защото се страхува за имунитета си". 

"Днес Нинова го съветва да скача – той скача. Първо да реши дали е нейното цирково куче или ще става лидер на партия. Но той се страхува да основе партия, защото се страхува за имунитета си", каза още той по адрес на Радев.

Според ГЕРБ пък президентът е изнервен, че парламентът работи и след две години на служебни правителства "успя да формира конституционно парламентарно мнозинство, което да измени Конституцията и да започне да попълва държавните органи с изтеклите мандати".

От партията смятат, че сегашната процедура по избор на конституционни съдии е била "и прозрачна, и открита, и публична"

"Напомняме на президента, че за разлика от него, който назначава конституционни съдии еднолично, Народното събрание ги номинира, изслушва и след това избира по дълга и прозрачна процедура, добавят още от партията", добавят от ГЕРБ

Протестът на адвокатите

Междувременно над половината адвокатски колегии в страната призоваха в обща позиция да се отмени решението за избора на Атанасова и Белазелков за конституционни съдии.

Те също като президента напомнят, че парламентът изрично е записал в решението си, че двамата нови членове на КС ще изкарат пълни 9-годишни мандати.

Адвокатската общност обаче изтъква и друг проблем, свързан с откровено политическото назначение на доскорошната председателка на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова за конституционен съдия.

"Начинът на избиране на кандидатите и провелата се процедура, както и само чисто формалното спазване на законовите изисквания за заемане на длъжността, повдигнаха важни въпроси", се казва в позицията на 14 от общо 27 адвокатски колегии в България.

Напомня се, че двете кандидатури са внесени в последния ден от предвидения срок, нямало е обществено обсъждане и експертен дебат, а двете кандидатури са договорени политически още преди вота.

Според адвокатите парламентът е демонстрирал “чисто формален подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора". Те твърдят, че с избора е бил уронен престижа на Конституционния съд.

"Попълването на КС с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици", пише в позицията, директно препращайки към избора на Десислава Атанасова. Още преди вота беше ясно, че тя е работила предимно като юрисконсулт в болницата в Русе преди да започне политическата си кариера.

Според адвокатските колегии парламентът е демонстрирал, че не зачита нормите на конституцията и решенията на Конституционния съд:

"В период, в който институциите у нас страдат от тежка и хронична липса на обществено доверие, ерозирането на доверието в Конституционният съд може да има непоправими последици и да доведе до пълно разрушаване на обществения договор – без който обществото на практика спира да съществува. Като адвокати и юристи не можем да наблюдаваме безучастно подобни процеси на потъпкване на основите на правовия ред в държавата, водещи до разграждане на държавността".

Ръководствата на 14 адвокатски колегии настояват председателят на Народното събрание, президентът и шефовете на двете върховни съдилища "в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред".

Позицията е подписана от ръководствата на адвокатските колегии в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен и Смолян. Прави впечатление отсъствието на адвокатската колегия в София, която е най-голямата в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #36

    сборният електорат на гЭрб и бспЭ, мазнейка, гласувахте за разЭф и двата пъти... ;-) ... ... Ама ти пак си питай... - нЕма лошо... :-))) ... ... ... ... А колкото до темата тук : чрез дЭса бОко залага бомба в КС и в съдружие с радЭф (сЭзиращия) правят опит заедно да торпилират КС... ... ... НО! няма да им се получи и тая yйдypма на рускоподгь3ните съучастници бОко и радЭф...

  2. Мазен Кумунис
    #35

    Кой гласува за русофилистика? Кой му коленичеше пред президентството? Кой крещеше на площада ти си нашия президент? ;)

  3. Rolo Tomassi
    #34

    Ще гледам новините в петък - вероятно ще бъде забавен ден. Интересните неща в политическия живот винаги се случват в петък...

  4. Kruger
    #33

    Май зеления чорап ще постигне точно обратното на което искаше. Вместо президентска власт, Парламента ще отнеме и малкото правомощия на президентската институция и ще го направи "борче". Това ще е резултата от глупостите му. Ама така е, глупостта и путинизма вървят ръка за ръка и накрая свършват в калта:)

  5. Обектив
    #32

    Що за своеволни номера на Румен Радев ? Дали новоизбраните от НС конституционни съдии ще бъдат с 9 или със 7 годишен мандат не е основание да бъде отлаган по хрумване на президента денят на тяхната клетва. Нито от желанието му да присъства или не на клетвата !

  6. dabedabe
    #31

    Топката е в КС. Нека да видим колко струват. ......................................................................................................................................................... А Моето мнение е, че държавата ни е недовършена. Тя конституцията ни саката, ний храним всеки от КС 9 години, че може и да е прочел няколко пъти книжицата писана недописана от тарикати. Но сега трудно ще се намерят неутрални хора да поправят допуснатите грешки.

  7. kr2132
    #30

    Деса започва да ми става все по симпатична, след като виждам какъв вой е във коментарната секция.Щом феновете на Христо Алф и Киро Муъхла безмо чен са недоволни всичко е наред.

  8. Udo
    #29

    до тъъпaтa пaткa от #27 пишеща тъъпoтии - Конституция Чл. 1. (1) България е република с парламентарно управление.

  9. ПyтлЭр Xyйло
    #28

    рюZкият шурей, наший славнъй рЭзидент рундю/пундю казачока до края на жалкия си 2-ри мандат това ще прави - вета и сезиране на КС. Като настаяшчий челавЭк без значение. Има и добра страна - едва ли остана някой, дето се съмнява чия е истинската му рОдина на тоя!

  10. magda.shishkova
    #27

    Президентът е абсолютно прав! Какво ни казва НС на нас избирателите? Вие може да мислите и говорите каквото си искате, но ние също ще правим каквото си искаме, Конституцията да върви по дяволите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.