Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще има ли редовно правителство и какво (обновена)

12 коментара
Сн.: БНТ

Това е въпросът, на който избирателите не дадоха еднозначен отговор и след третите избори през тази година. Успехът на "Продължаваме промяната" (ПП) явно е знак, че българите наистина искат промяна и то такава, каквато започнаха основателите на формацията Кирил Петков и Асен Василев като министри в първия служебен кабинет на президента Радев. В същото време обаче бившите управляващи ГЕРБ си остават все така "недоизчегъртани", ако използваме терминологията на лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов, чиято партия така и не материализира надеждите за промяна, възложени ѝ от "суверена" (пак по Трифонов) след вота на 11 юли.

Двете най-големи групи в новия парламент ще са на "Продължаваме прочяната" (26.5% от гласовете) и ГЕРБ (23.20% от гласовете). Според данни от паралелното преброяване на "Алфа рисърч", партията на Асен Василев и Кирил Петков ще има 67 мандата, а според "Галъп" – 69.

Това обаче не са окончателни резултати. Данните на социологическите агенции не отчитат вота от чужбина, който ще доведе до допълнителни промени в процедните.

Необходимото мнозинство за съставяне на правителство е 121 гласа. Коалиция между ПП и ГЕРБ е невъзможна, доколкото Петков и Василев получиха доверието на избирателите именно, за да демонтират корупционния модел "Борисов".

С провала на "Изправи се БГ" евентуалната коалиция на промяната около ПП губи един партньор и остава единствено с ДБ, чийто резултат обаче я оставя шеста политическа сила със 17 депутати.

Голяма е въпросителната дали "Има такъв народ" (24 народни представители) ще се подреди сред "партиите на промяната", каквато заявка даде нейният представител Ивайло Вълчев в изборната нощ. Като се има предвид поведението ѝ в предходните два парламента, не е изключено ИТН да влезе в ролята на "троянски кон" на ДПС в преговорите с ПП и ДБ и да провали опита за формиране на управленска коалиция.

Сметката за кабинет на промяната обаче не излиза дори с ИТН, защото трите формации няма да имат 121 депутати.

Ключът към бъдещо правителство – независимо дали редовно или програмно – вероятно ще е БСП (30-31 депутати), която в момента дава заявка за партньорство с всички политически сили, без да изключва ГЕРБ и ДПС.

Ако БСП реши да си партнира с ГЕРБ и ДПС (27-29 депутати), трите партии събират комфортно мнозинство, към което евентуално може да се включи и ИТН. Още преди изборите се заговори за подобна коалиция "на националното спасение", но дали има шанс да се състои, предстои да се види.

Така или иначе раздаването на мандатите за съставяне на правителство ще започне с "Продължаваме промяната".

България започва нов път, обяви оптимистично в изборната нощ съпредседателят на ПП Кирил Петков, който ще бъде и неин кандидат- премиер.

"Ще бъдем много диалогични, ще бъдем консистентни. "Ще говорим с всички парламентарни групи, без ДПС и ГЕРБ", каза още Петков.

И той, и Асен Василев казаха, че няма вариант да няма правителство.

"Този път има попътен вятър да се състави правителство, пространството за маневриране е по-голямо", коментира Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл болкан" пред БНР.

"Протестните формации, каквито ги познавахме, са прелели кръв към "Продължаваме промяната". Без значение дали ГЕРБ-СДС или ПП ще излязат първи, ясно се вижда, че <мандатът продължава да е мандат за промяна", каза той.

БСП ще бъдат арбитър в 47 -то Народно събрание, подчерта Симеонов.

По думите му ГЕРБ трябва известно време да постоят извън властта и техният момент отново ще дойде, но трябва да свикнат да работят сега в режим на партия, а не на партия-държава.

Добър кандидат, но слаба кампания, така Симеонов коментира резултатите на Лозан Панов в президентската надпревара.

"Логиката казва, че Румен Радев би следвало да се изпоти на втория тур, но все пак да спечели", каза социологът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васил Попвасилев
    #12

    Лозан Панов влезе в слалом, от който излизане няма! Спокойно, с търпение и постоянство, в борба срещу неправдата, ще го чакаме да набере височина на следващите избори.

  2. Сикаджун
    #11

    Първо трябва да има правителство на Промяната и чак след това да се преразглежда бюджета, както иска червена Корнелия. Отдавна се говори, че Корнелия е купена от Тиквата и Доган за 5 млн евро. Ако първо се определи бюджета, червената кака може да се врътне към Тиквата и Доган.

  3. случайно минаващ
    #10
    Отговор на коментар #5

    При анкетите, явно от страх, според тебе, хората са казвали, че ще гласуват за ДеБъ, защото резултатът им падна с около 40% спрямо прогнозата на социолозите.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #9

    Винаги е имало правителство на корупцията и безхаберието. На самохвалството и нищоправенето. На игнорирането на обществените и на слугуването на частни, олигархични интереси. Боко малко се оля, но и следващите продължават в същия дух. Поне в енергетика и здравеопазване! Незаслужено самохвалство!

  5. MP_reader
    #8

    "Ще говорим с всички парламентарни групи, без ДПС и ГЕРБ", каза още Петков. Демек, ще говорим с комунистите и копейките.

  6. eagle_eye
    #7
    Отговор на коментар #5

    Обяснението е просто - поне 300 000 души са турени от тях на държавна ясла - буквално.Само бюрократите по общините, дъражвните агнеции , училища, ДГ, читалища, вузове, държавни предприятия и пр. вземи предвид и ще ти се изясни. Само една нескопасана простакеса, курдисана да управлява училище, често е работодател на над 150 души с бюджет 2 000 000 годишно (без да броим ремонтите). От приблизително 5 000 шефки 90% са ГЕРБ. В общините е още по-зле положението. А фирмите, бенефициенти на бюджетни и европейски

  7. Преслав
    #6

    Прогнозата за ГЕРБ на социолозите беше много точна. Всички им даваха около 23.5-24% Тази за ПП се оказа занижена. Колосална е разликата в полза на Демократична България и няма друга политическа формация с близо 40% по-нисък спрямо прогнозирания резултат. От 10-11% "да паднеш" на 6.5-7% ясно показва в каква посока е течала манипулацията в последния месец и кой е плащал !!!

  8. Калудов
    #5
    Отговор на коментар #2

    Сигурно им плаща простака, но го има и страха. Когато си правят анкетите от страх хората казват, че ще гласуват за герб, но избора им е друг. Не мога обаче да си обясня, че още мафията взима над 20%.

  9. Преслав
    #4
    Отговор на коментар #2

    Социолозите даваха и на Бойкикев 10-11% и четвърто място ,пък той взе че падна на 6-7% и шесто място.Като процентно съотношение грешката в прогнозата за резултата на ДБ е най-голяма и беше завишена с около 40% тяхна полза ?!! Кой плащаше за това изкуствено напомпване на резултатите на Демократична България ?!! Божков или КОЙ ?!!Разликата между прогнозирания и реалния резултат е наистина фрапираща и едва ли е случайна !!!

  10. Преслав
    #3

    Лозан Панов пределно ясно разясни с какво "реформиране" ще се заемат Христо Иванов , ПП ,БСП и всичките "угоени паяци" зад тях хаха !А 37% от ДБ гласували за Радев вместо Панов разкрива безпощадно в какъв чеpвен запъpтък се е превърнала тази формация !Чакаме Костов и анализ на изборните резултати !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.