Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще има ли съюз между Русия и Америка?

0 коментара

Ще бъде ли постигнат съюз между Русия и Америка при третия опит? Първият опит - при Горбачов - не беше успешен: Съветският съюз се разпадна и красивата идея за съветско-американски глобален "алианс в името на мира" умря. Вторият опит също не успя: Елцин през цялото време на своето управление досаждаше на Клинтън с настояването за равенство в партньорството, но доведе нещата само до скарването заради войната в Косово.

На Путин му върви. Първо, положението в страната е по-добро, отколкото при Елцин - цените на петрола не падат, позволявайки на правителството от време на време да си спомни, че е необходима структурна реформа на икономиката. Второ, най-сетне имаме общ враг с Америка - тероризмът. Общият враг е голяма сила и ползата от него е значителна: Русия и Америка за пръв път от победата над нацистите през 1945 година са си взаимно полезни.

Тези нови обстоятелства силно промениха политико-психологическия фон на руско-американските отношения. За пръв път след Горбачов американците отново започнаха да се отнасят към Русия с оттенък на осмислен интерес и сдържано уважение. Русия стана по-интересна на американците, поради това че конфигурацията на глобалните интереси на САЩ се промени и Русия започна да играе съвсем друга роля в нея.

Първо, пред очите ни се извършва "евраизация" на външната политика на САЩ. Досега никога не е имало нещо подобно. Разбира се, в американските стратегически концепции се споменаваше Евразия, но по-скоро формално. Реално във външнополитическите приоритети на САЩ господстваха Европа, страните от западното полукълбо и Япония. Европа беше главната.

Сега нещата са други. Европа си остана важна, но нейното значение стана друго. Предишна Европа беше за САЩ предна линия на отбраната, "фронт" на конфронтацията с най-опасния противник. Сега Европа е дълбокият "тил" на американската политика, чийто "фронт" се измести в Централна Евразия - там, където се събират границите на Афганистан, бившите съветски средноазиатски републики и две нови ядрени държави - Пакистан и Индия. Именно там в новия век се премести новият геополитически център на света. Европа с нищо или почти с нищо не може да помогне на американците в тази част на света. Нейната съдба е да играе спомагателна роля в американската глобална стратегия.

Второ, промени се ролята на НАТО, поне толкова, колкото намаля стратегическата роля на Европа. НАТО е преди всичко европейска организация и само една страна от блока - Англия може практически да помогне на САЩ в тяхната глобална или в евроазиатската им политика. Северноатлантическият алианс е много важен за САЩ, но не както досега. Той губи старото си военно предназначение, особено при сегашния си състав.

Колкото и да е парадоксално, но за "спасяването" на Алианса като военно-политическа структура в нея трябва да бъде въвлечена Русия. Защото само подпомагането на алианса с руските геополитически ресурси може да му позволи да спечели нови позиции, от които той може да разчита на силно влияние в Централна Евразия. Ако Русия не бъде поканена в НАТО, алиансът ще трябва да бъде реформиран. От настъпателна ударна структура с глобално значение той е обречен да се превърне в "обикновена" европейска структура за сигурност. При това положение американците ще трябва да градят своята настъпателна външнополитическа стратегия, като се опират на двустранни съюзи - с Англия, с Япония или може би с Индия.

Оттук, трето, произтича новата роля на партньорството на САЩ с Русия. За нея това е, от една страна, шанс да укрепи положението си сред най-влиятелните страни в света. От друга - риск и предизвикателство: един псевдосъюз, а в перспектива може би и нормален съюз с Америка може да се базира само върху хладнокръвно и внимателно преценяване на съотношението на интересите на двете страни. Днес САЩ се отнасят с по-голяма търпимост от когато и да било към политиката на Русия в съседните ѝ страни, по въпроса за човешките права - както в Близкия изток. Но това е външната страна на ситуацията.

Зад нея стоят скрити и дълбоки противоречия по главното. САЩ са готови да предложат на Москва почетната, според тях, роля на подчинения партньор с всички произтичащи от това последици - с необходимостта тя да се съобразява с препоръките на Вашингтон за руската външна, а и за вътрешната политика. Но в Русия по-голямата част от елита все още не е узряла за подобна роля. Затова в желанието към сближаване той трябва да се готви и за неизбежните по пътя към него разногласия.

------------------

* Авторът е заместник-директор на Института за САЩ и Канада

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.