Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще сменяме пенсионния фонд само с нотариално сключен договор

2 коментара

Ако искаме да сменим пенсионния фонд, в който задължително се осигуряваме за втора пенсия, новият осигурителен договор трябва да има нотариална заверка върху подписите и датата на сключването му. Това предвиждат промени в Наредба 3 на Комисията за финансов надзор (КФН) за начина и реда за промяна на участие в пенсионно-осигурителен фонд, които са приети на първо четене и в близките дни предстои да се приемат и на второ. Това съобщиха експерти от управление “Осигурителен надзор” на комисията на семинар в края на седмицата.

Такова изискване ще пресече възможността да се извършва прехвърляне на осигурителни партиди от едно пенсионно дружество в друго без съгласието или знанието на осигуряваните лица. Според Закона за задължителното пенсионно осигуряване всеки, който прави задължителни вноски в пенсионен фонд за втора пенсия, има право на избор на фонда и на смяната му при определени условия.

Миналата година КФН установи, че хиляди лица са сменили пенсионния си фонд, без да знаят за това и без изрично да са го искали с някакъв документ. Те са научавали за “прехвърлянето” случайно, след като са искали проверка какво е състоянието на събраната сума по сметката им и са разбирали, че вече не се осигуряват в избрания от тях фонд, а в друг. Освен това са разбирали, че от сметката им е удържана и задължителната такса за прехвърлянето в размер на 20 лв.

Проверките на КФН установиха също, че в много случаи подаването на заявката за смяна на фонда и осигурителния договор с новия фонд носят една и съща дата, което говори за манипулация на осигуряващия се или за оказана принуда да сменя фонда.

От машинациите са се облагодетелствали осигурителни агенти и счетоводители в пенсионни дружества, като в повечето случаи ръководствата на дружествата не са знаели какво се върши с клиентите им.

Все още не се знае колко ще струва нотариалната заверка. По данни на Нотариалната камара таксата ще е около 4 лв. или процент от прехвърляната сума. Най-вероятно ще се отиде към фиксирана такса, обясниха експертите.

От пенсионните дружества засега обаче има възражения срещу нотариалната заверка, защото тя ще утежни процедурата по прехвърлянето, уточниха от КФН.

В промените към наредбата КФН ще забрани на пенсионните дружества  задължителната такса по прехвърлянето, която е 20 лв., да се удържа от натрупаната за осигуряване сума, ако лицето не може да я плати. Според промените прехвърлянето ще става само с платена касово или по банков път такса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НАДЕТО И ШАЙКАТА
    #2

    ХА-ХА-ХА

  2. Lysko
    #1

    Ama vi ebaha mamata ODS na caristi i komunisti sas tozi chudesen klip.Komunistite niama da imat nikakvo mnozinstvo.A caristite ako stignat 12% shte bade uspeh no ne takav kakavto predrichat komizrodite Kanco i Anrdei Raichevi.Na minalite izbori 18 % za ODS beshe tragedia a samia Kostov kam momenta na izborite imashe 41% populiarnost.Takava madridskia oligofren niama dori sabrana sas tazi na Sergay.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.