Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шведска фирма с интерес към мини "Марица Изток"",N

0 коментара

Шведският консорциум "Ваттенфалл", собственик на германските мини "Лаубак", е проявил интерес към инвестиции в мини "Марица изток", съобщи синдикалният лидер на КТ "Подкрепа" в дружеството Генчо Генчев. Той и неговият колега от КНСБ Тенчо Кайряков бяха в състава на делегация начело с енергийния министър Милко Ковачев в Германия миналата седмица.

За интереса на шведския консорциум, който конкурира този на RWE Рейнбраун, в приватизацията на Мини Марица изток е съобщил на срещата си с Ковачев Курт Хеге от управителния съвет на "Ваттенфалл".

Шведката компания купи германските мини "Лаубак", след като антимонополната комисия в Берлин реши, че бившият им собственик RWE Рейнбраун трябва да се раздели с тях, за да не се превърне в абсолютен монополист на въгледобивния пазар в Германия. Сега "Ваттенфалл" разработва Лаузицкия басейн в бившите източни немски провинции. От 17 рудника там са останали 4, а от 75 хиляди миньори - 4 хиляди. Според синдикалистите, енергийният министър държал да присъстват на срещата, за да се убедят, че няма да им се разминат съкращенията след приватизацията на Мини Марица изток.

По време на визитата в Германия синдикалистите се срещнали и с мениджърите на RWE Рейнбраун, които още преди три години заявиха интерес към инвестиции в източномаришките мини.

Неотдавна лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заяви в Стара Загора, че позицията на миньорската федерация в синдиката по приватизацията на Мини Марица изток остава непроменена, т.е. тя пледира дружеството да остане държавно. Същата е и позицията на КНСБ.

Срещите на синдикатите в двете конкурентни компании - РWE и Ваттенфалл, не са довели до съществена промяна в синдикалното мнение. Синдикатите виждат в появата на Ваттенфалл единствено добра възможност държавата да избира между два кандидат-купувачи, ако тръгне към приватизационна процедура. Те критикуват енергийния министър, който залагал на формулата предпочитан купувач в лицето на Рейнбраун.

Според синдикалните лидери, опитът от преструктурирането на въгледобива в източните германски провинции показва, че трябва да се върви към създаването на структура, която да обедини рудниците, ТЕЦ-овете и ремонтните дружества. Според профсъюзите, един бъдещ консорциум или холдинг би гарантирал производството на въглища и гъвкаво опериране и пренасочване на печалбата и инвестициите.

Сродна на синдикалната позиция - мините да останат държавни, е и позицията на така наречения Национален комитет за спасяване на българската енергетика и комплекса Марица изток. Основните фигури или хората зад тях в този комитет са представители на бившата номенклатура в рудниците и ТЕЦ-овете, както и конкуренти на държавните дружества в този бизнес, играчи, които искат да се настанят трайно в него.

Пак според синдикални източници, Мини Марица изток е изгубило няколко милиона лева от продажбата на дълга на "Брикел" на няколко частни фирми, между които и на Мултигруп. След като се заинтересували от сделката, синдикалистите са били заплашени да не се ровят в нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.