Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция върна граничния контрол

0 коментара

Швеция въведе временен граничен контрол, за да се справи с потока от мигранти. Вътрешният министър на страната Андерс Игеман обясни, че мярката се налага заради увеличаването на броя на имигрантите, което представлява заплаха за обществения ред.

Мярката влезе в сила от 11 ч. по Гринуич в четвъртък.

Шведската полиция няма да проверява всеки, който влиза в страната, каза Патрик Енгстрьом, ръководител на шведската гранична полиция. Ще има проверки на произволен принцип, добави той.

Полицията ще насочи усилията си основно върху южната и западната част на Швеция и проверките ще засегнат моста Оресунд, който свързва Швеция с Дания, и фериботните терминали, откъдето много хора идват от Германия и от Дания.

Шведският премиер Стефан Льовен, който е в Малта за двете срещи на върха, заяви, че временният граничен контрол е необходим, за да се държи под контрол миграционният поток.

Той добави, че Швеция продължава да се придържа към правилата, установени в Европа.

Мисля, че това е нормално решение, защото ние всички сме в трудна ситуация, каза шведският премиер. Той добави, че останалите европейски лидери в Малта разбират шведското решение за временния граничен контрол.

Швеция прие толкова много бежанци, много повече от която и да е друга страна на човек от населението, посочи Льовен.

В Малта президентката на Литва Далия Грибаускайте заяви, че Швеция не е първата и вероятно няма да е последната страна, която въвежда гранични проверки, тъй като външните граници на ЕС все още не са под контрол.

Австрийският канцлер Вернер Файман каза, че от ключово значение е да се избегнат солови инициативи и призова за повече сътрудничество в ЕС.

Швеция поиска преди седмица да бъде облагодетелствана по схемата за разпределяне на имигранти в ЕС, която трябва да помогне на най-засегнатите от миграционната криза държави.

Въвеждането на граничен контрол от Швеция може да означава, че мнозина мигранти, отправили се към Норвегия, ще бъдат спрени, каза норвежката премиерка Една Сулберг. Норвегия е част от свободната за движение Шенгенска зона, въпреки че не е член на ЕС.

Фериботният оператор "Стена лайн", който обслужва линиите между Швеция и Дания и Швеция и Германия, въведе проверки на самоличността на пътниците, които трябва да покажат паспорт или лична карта.

Над 40 мигранти не са били допуснати да се качат на фериботи от Германия за Швеция, след като по-рано днес Стокхолм възобнови граничния контрол за 10 дни, предаде Асошиейтед прес, като се позова на германските власти. Четиридесет и трима мигранти се опитали да се качат на ферибот от германския град Рощок за шведското пристанище Телеборг. Те не били допуснати на кораба заради невалидни документи за самоличност.

Шведската новинарска агенция ТТ съобщи, че полицаи се качват във влаковете, преминаващи по моста Оресунд между Дания и Швеция, и проверяват пътниците за документи за самоличност.

Швеция е страната в ЕС, която е приела най-много имигранти на глава на населението. Прогнозите са, че до края на годината в страната могат да пристигнат 190 000 души, търсещи убежище. Миналата година те бяха 80 000.

Решението на скандинавската държава, която има самочувствието на "хуманитарна суперсила", демонстрира за пореден път как безпрецедентната имигрантска криза в Европа поставя под въпрос един от фундаментите на ЕС – политиката на отворените граници, коментира "Ройтерс".

Преди ден Словения инсталира телена ограда по границата си с Хърватия. Повече от 170 000 имигранти и бежанци преминаха през страната от средата на октомври, когато Унгария затвори границата си с Хърватия. Очаква се още 30 000 да пристигнат в Словения през следващите няколко дни.

В края на октомври Австрия също обяви подобна мярка за границата си със Словения. Унгария вече издигна стоманена ограда по границите си със Сърбия и Хърватия, с което си навлече гнева на много от съседите си.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Франс прес, коментира в четвъртък, че Европейският съюз се впусна в надпревара с времето, за да спаси Шенгенските договори за свободното движение на хората.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.