Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Си Цзинпин бе преизбран за генерален секретар на Китайската комунистическа партия за трети мандат

13 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Китайският президент Си Цзинпин бе преизбран днес за генерален секретар на управляващата комунистическа партия за трети петгодишен мандат, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.

Това му проправя пътя към безпрецедентен трети мандат и като президент на Китай - пост, на който се очаква да бъде преизбран от парламента през март догодина, отбелязва Франс прес.

69-годишният Си бе преизбран за генерален секретар на Китайската комунистическа партия (ККП) с тайно гласуване на нейния Централен комитет (ЦК). Това стана на първия пленум на новия ЦК, избран вчера в края на 20-ия конгрес на ККП.

Конгресът заздрави хватката на Си върху властта, отбелязва АФП.

Китайският президент бе преизбран днес от ЦК и ККП и начело на въоръжените сили на страната. Той получи нов мандат като председател на Централната военна комисия на Китайската комунистическа партия.

На днешния пленум бе избрано също новото Политбюро на ЦК на ККП, което се състои от 24 души. Сред тях не е нито една жена, за първи път от 25 години, отбелязва АФП. Сун Чунлан, която досега бе единствената жена в Политбюро, се оттегли.

Избран бе и новият, седемчленен състав на Постоянен комитет (ПК) на Политбюро. Китайският президент включи няколко свои съюзници в ПК, който на практика е на върха на властовата структура в страната. Някои дори очакват 69-годишният Си, който през март по всяка вероятност ще бъде избран от парламента за безпрецедентен трети петгодишен мандат като държавен глава, да се опита да остане на поста до живот.

Освен Си Цзинпин, в новия състав на Постоянния комитет на Политбюро личат имената на партийния секретар на Шанхай Ли Цян, личния секретар на китайския президент Дин Сюесян и партийния секретар на южната провинция Гуандун Ли Си. Останалите трима членове на ключовия властови орган, който определя политиката на Китайската народна република, са секретарят на ЦК на ККП Ван Хунин, партийният секретар на столицата Пекин Цай Ци и Чжао Лъцзи, секретарят на Централната комисия за проверка на дисциплината - висшия партиен орган за борба с корупцията.

Си Цзинпин обеща "да работи усилено" през третия си мандат като генерален секретар.

"Китай не може да се развива без света, но и светът има нужда от Китай", обяви Си пред представители на местни и чуждестранни медии. Той приветства "двете чудеса", станали в Китай: "бързо икономическо развитие и социална стабилност в дългосрочен план".

Китайският президент обеща страната му да се отвори по-широко към света, съобщи държавната информационна агенция Синхуа. "Ще сме непоколебими в задълбочаването на реформите и отварянето към света във всички сфери", подчерта той.

Си Цзинпин увери, че Китайската комунистическа партия винаги ще се реформира по пътя напред.

ККП винаги трябва да работи за народа и да разчита на него, изтъкна той.

Си Цзинпин наблегна на важното значение на завършилия вчера 20-и конгрес на партията за обединяване на силите и насърчаване на солидарността и всеотдайността.

Следващият премиер

По всичко изглежда, че Ли Цян, секретарят на Китайската комунистическа партия (ККП) в мегаполиса Шанхай, ще бъде следващият премиер на страната, пишат днес редица медии след промените в ръководството на ККП, предадоха световните агенции.

Той ще замени на поста Ли Къцян, който в последния ден от 20-ия конгрес на компартията вчера не бе избран в новия състав на нейния 200-членен Централен комитет (ЦК).

Ли Къцян, привърженик на пазарните реформи и частната инициатива, отпадна от ръководството на ККП, въпреки че е на 67 години - с една година под възрастта, на която неформално е прието партийните лидери да се оттеглят, отбелязва Асошиейтед прес.

63-годишният Ли Цян е втори в списъка със седмината членове на новия ПК, разпространен днес от китайската държавна информационна агенция Синхуа. От 90-те години на миналия век човекът, чието име е на второ място след това на генералния секретар на партията, става и премиер на Китай - постът, който отговаря за икономиката, посочва АП.

Това означава, че партийният секретар на Шанхай ще бъде избран през март от парламента за министър-председател, пише днес в. "Саут Чайна морнинг пост", който по-рано вече прогнозира този сценарий.

Ли ще заеме поста въпреки хаотичното управление на ситуацията с дългия локдаун в най-многолюдния китайски град през пролетта на тази година заради огнища на новия коронавирус, отбелязва Франс прес.

Под номер три в списъка е Чжао Лъцзи, секретарят на Централната комисия за проверка на дисциплината - висшия партиен орган за борба с корупцията. Това означава, че той ще бъде избран през март за нов председател на Общокитайското събрание на народните представители - еднокамарния парламент на страната.

В ключовия Постоянен комитет на Политбюро днес бяха избрани четирима нови членове. Всички те "хора на Си", коментира Алфред У Мулуан, експерт по китайската политика от Националния университет в Сингапур, цитиран от АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    Китай изпитва затруднение да намери достатъчно капитали, които да задвижат китайската икономика. Заради затварянето й се предполага, че тя ще забави растежа си, а това, заедно с други фактори, ще доведе до световна рецесия през 2023 г. Световният БВП през изминалото десетилетие не е оценено правилно, защото не е включвал Китай. Сегашното забавяне на китайската икономика ще се отрази на световната икономика по категоричен начин - много под прогнозните очаквания.

  2. дреалист
    #12
    Отговор на коментар #9

    Това е еедно логично предположение, но .... твърде самоуверено. С това, че предполага, че САМО ТИ СИ ВИДЯЛ тази слабост на тоталитаризма, а те, диктаторите са тъпи и не могат да я видят.... Справка 1 - НЕП на Ленин... 2 - крайбрежен Китай.

  3. bez_ime
    #11
    Отговор на коментар #5

    Комрад, тези глупости ги разправяй по пенсионерските клубове, там многго ще ти се радват...

  4. John Doe
    #10

    Има си хас! Ай чиститу на китайската рая.

  5. Калико Джо
    #9
    Отговор на коментар #4

    Като почнем от Франко, минем през Сталин и Брежнев, през Мао и севернокорейските Кимовци, та до Путин и Ердоган, диктатурите в дългосрочен план западат икономически спрямо демокрациите. Това е защото при тях няма коректив на управлението и активно съревнование на различни идеи, което води до натрупване на грешки, фалшива информация за икономическото състояние и повтаряне на едни и същи насилствени решения за проблемите. Така че, авторитарен Китай ще тръгне по пътя на Съветския съюз с подобна развръзка.

  6. Ощавен маркиз
    #8

    Избран с "тайно" гласуване в 200-членния ЦеКа на КакаПЕ, с полное единодушие?... Е, имАло два члена, "болни от ковид". Те това ако не е МАВЗОЛЕЕН ТОТАЛИТАРИЗЪМ, здраве да му кажем. Чайнистань май се прощава с мъдрото реформаторство на Дън Сяопин; да нема после "лакомо червено дуп.це - купичка ориз яде дневно". Хо-хо.

  7. асен
    #7

    бандитска партия ще управлява нещастните китайци!

  8. дреалист
    #6

    Това стабилизира Путин, който се бори с аналогични на китайските вътрешни проблеми, по неутрализиране на проамериканската фракция...

  9. дреалист
    #5
    Отговор на коментар #1

    САТРАП? .... Който за 10 г. удвои доходите на цялото население ? И се говори за изкоренена бедност? .......................... Сега, за ковид лудостта им съм съгласен, че е кански тормоз и тоталитаризъм....................... Както и експериментите със социалния контрол....

  10. anton nikolov
    #4

    Една от промените на Дън Сяо Пин беше, постът на генерален секретар и на президент да не може да бъде заеман от едно лице повече от два мандата. Подобно на Путлер и Си реши да да се набута и за трети мандат. На фона на влошаващото се икономическо положение в Китай и търканията със САЩ, циментирането на Си няма да донесе нищо добро на страната. Китайското чудо, което съчетаваше относителна свобода в икономиката с монопола на компартията се оказа нежизнеспособно и отива към края си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.