Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон има слабост към хора от БСП

0 коментара

Симеон Сакскобургготски има комплекс - проявява слабост към хора от БСП. Така председателят на фондация "България" Яков Джераси обясни назначението на червения генерал Бриго Аспарухов за премиерски съветник в предаването "Блиц" на Би Ти Ви и "Свободна Европа".

На въпрос това назначение царско действие ли е, Джераси отговори: "има нещо такова". Според него Симеон още вижда себе си "като цар". Той не мислел за нацията в цветове и понеже дълго време политиците от БСП са били негов врагове, се опитвал да ги доближи до себе си, каза още Джераси, който обаче подчерта, че не може да си обясни този комплекс на Симеон.

Яков Джераси е един от организаторите на план "Шипка" за завръщането на Симеон Сакскобургготски в България. Името на плана дал лично Симеон, след като му бил дарен имот на софийската ул. "Шипка" 38, стана ясно днес. В това жилище, до испанското посолство в София, са се събирали привърженици на идеята за връщането на царя, каза Джеарси. Там били ходили депутатът от Коалиция за България Гиньо Ганев, а също и о.з. ген. Любен Гоцев.

Важна роля за първото посещение на Симеон Сакскобургготски у нас през 1996 г. е имал и о.з. ген. Любен Гоцев, който бе зам.външен министър в кабинета "Виденов", потвърди днес сподвижникът на премиера. "Пирински (тогава външен министър) не иска да види царя в страната и беше винаги опасението, че като стигне монархът в страната, ще го върнат обратно". Опасенията са били да не се притесни правителството, но Любен Гоцев изиграл "най-важната игра" и правителството на Виденов останало доволно от начина, по който се представя Симеон.

По думите на Джераси, бившият разузнавач от комунистическата Държавна сигурност Гоцев е бил връзката между кабинета на БСП и монарха. Запитан дали Гоцев е изиграл ключова роля за завръщането на Симеон, Джераси заяви: "Беше важна, защото царят нямаше и пряк достъп до БСП. Седесарите бяха най-големите подкрепачи на царя в тези времена, БСП не беше". Идеята била завръщането да се осъществи като се вземат хора БСП, които да бъдат "кандърдисани" за царя.

Година преди Симеон да стъпи в България, Джераси уредил обяд и на Гиньо Ганев с царя в Мадрид. Той лично организирал пътуването на Ганев. Противно на твърденията на Ганев, че не е крил тази си среща, днес Джераси съобщи, че депутатът е искал всичко да остане секретно и заминал "уж по конституционни въпроси". В дома на самия Гиньо Ганев в столицата също се провеждали срещи, на които било обсъждано завръщането на Симеон. Зетят на Кимон Георгиев имал "дълбоки идеи" за това как може монархът да се завърне, каза днес Джераси.

Сред присъединилите се към плана "Шипка" бил и конституционният съдия и днешен кандидат за шеф на Върховния административен съд Георги Марков, каза още Джераси. По думите му той бил "архитектът" на поканата към Симеон да посети България, отправена от български интелектуалци. Марков твърдял, че знае "формулата" за завръщането на монарха.

По онова време сред дискутираните теми била юридическата формула как Симеон Втори да си запази царската титла - като се атакува референдумът от 1946 г. или пък чрез възстановяване на Търновската конституция. Идеята била дискутирана с Гиньо Ганев и с Георги Марков, но до решение не се стигнало, каза Джераси. Имало идея, че за царското завръщане трябва да знае само един тесен кръг от хора и Ганев предвиждал да бъде един от тези петима посветени. Царят обаче не се съгласил - смятал, че на хорото трябва да се хванат повече хора по думите на Джераси.

Американското посолство също проявявало "голям интерес" към инициативите за завръщането на Симеон, каза днес Джераси. Испанският посланик Фуентес помагал на български политици да получат визи, за да отидат в Мадрид.

Симеон имал договорка със СДС да се явят заедно на изборите?

Според Джераси Симеон е сбъркал като не се е върнал още през 1997 г. "Той очакваше друг момент за неговото завръщане - очакваше, че мизерията в тази страна ще бъде толкова ниска, че ние няма да имаме никакъв избор, освен да го вземем него". Джераси обаче не бил съгласен, че Симеон е използвал "неположителни" причини за самоиздигането си през 2001 г.

Между СДС и Симеон Сакскобургготски е имало договореност да излязат заедно на парламентарните избори през 2001 г., но царят не я спазил и седесарите останаха "с пръст на уста", обяви днес Джераси. Той добави, че договорката е била между Симеон Сакскобургготски и тогавашния лидер на СДС и министър-председател Иван Костов.

"И Васил Гоцев винаги казва - виж, гледай, Иван Костов се обръща към царя като Ваше величество и. . . отношенията бяха много специални", отбеляза Джераси. Затова според него седесарите били изненадани, когато монархът обяви в декларация, че създава Независимото движение Симеон Втори и ще се яви на избори.

Днес зам. председателят на СДС Емануил Йорданов заяви, че няма информация за конкретни договорки със Симеон за участие в парламентарните избори. Той напомни, че преди изборите през 1997 г. пък Симеон се снима с Обединението за национално спасение и ликът му стоеше върху техни предизборни плакати през 1997 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.