Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон печели симпатии навън, но се проваля вътре в страната

0 коментара

Година след като българите дадоха властта в ръцете на бившия цар Симеон Втори, неговото правителство успя да подобри образа на страната в очите на Запада, но се провали в опита си да оправдае високите очаквания на народа за излизане от икономическата мизерия, пише кореспондентката на Ройтерс в София Ана Мудева.

Администрацията на бившия цар, а сега премиер Симеон Сакскобурготски промени представата, че България е изостанала и ужасно корумпирана държава, и си заслужи уважението, като постави една от най-бедните кандидатки за членство в ЕС в орбитата на Запада. В страната обаче разочарованието преобладава сред хората, които приеха буквално обещанието на Симеон Сакскобурготски да подобри живота им за 800 дни. Правителството на бившия цар, съставено от млади, восокообразовани реформатори, ускори преговорите за присъединяване на страната към ЕС, но не направи много за увеличаване на доходите в една от най-бедните европейски държави, се казва в коментара.

Според политическите аналитици единствения фактор, върху който се крепи стабилността на правителството, е липсата на алтернатива. Хората обвиняват предишните кабинети на социалистите и на СДС за икономическата мизерия.

"Не очакваме избори в следващите 12 месеца, тъй като нито социалистите, нито СДС искат да поемат властта в момента. Те все още трябва да разрешават вътрешните си проблеми", заяви западен дипломат.

Малко вероятно е опозиционните партии да се опитат да свалят правителството преди срещата на НАТО в Прага през ноември, когато България се надява да получи покана за присъединяване към алианса.

За разлика от българите, чиято месечна заплата от около 130 долара е една от най-ниските в Европа, Западът има все по-голямо доверие в кабинета на Сакскобурготски.

"Те постигнаха много по-голям напредък в трансформирането на икономиката отколкото предишните правителства през изминалите 10 години. Също така неимоверно подобриха отношенията с ЕС и НАТО", заяви Каролин Дойл, аналитик от Оксфорд Икономик Форкастинг.

Силните връзки на Сакскобурготски помогнаха в чужбина, въпреки че липсата на политически опит възпрепятства промените в страната.

"Всички са впечатлени от решимостта му да се опита да направи България по-добра държава", заяви западен дипломат. Според друг дипломат обаче ясно личи, че политическият живот не е по сърце на бившия монарх.

"Изглежда, че Симеон не се чувства удобно на премиерския пост. Той не харесва политиката и избягва да се намесва в политическата реалност", посочи дипломатът.

Според аналитици вероятността Симеон да се кандидатира за втори мандат през 2005 г. е малка, но подобрението на образа на България пред света може да е за постоянно.

"Дори да не остане на власт, едно нещо е сигурно - България направи значителна стъпка. Вече няма връщане назад", подчерта Дойл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.