Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон поиска от ПАСЕ експертиза на медийния закон

0 коментара

Лично премиерът Симеон Сакскобургготски писал до председателката на Комисията по мониторинг към Съвета на Европа Жозет Дюрийо, за да поиска експертиза за новия медиен закон. Писма с подобно съдържание изпратили и председателят на парламента Огнян Герджиков, както и председателката на медийната комисия Милена Милотинова.

Проектозаконът предизвика политически скандал в София, след като бе посрещнат с неодобрение не само от опозицията, президента и значителна част от гражданската общност, но и от депутати от НДСВ. Поради тази причина се провали и гледането му на първо четене в парламента.

Ръководителят на българската делегация в ПАСЕ Юнал Лютфи (ДПС) предал днес писмото на Герджиков до Дюрийо. Френска социалистка изразила задоволство, че в медийната секция на Съвета на Европа вече е започнала процедура по искането за експертиза, съобщава БТА.

Жозет Дюрийо се срещнала и с всички членове на българската делегация в ПАСЕ, с които разменила мнение за приключването на мониторинга над България и започването на постмониторингов диалог, както предвижда Резолюция 1211 на СЕ от 2000 г., предаде БНР.

По време на срещата Милотинова е обърнала внимание, че промените в медийното законодателство са в изпълнение на препоръките на резолюцията на ПАСЕ, а именно премахване на лицензионния орган, назначаван от премиера и намаляване на лицензионните режими.

Според запознати с процедурата по мониторинг, всяка експертиза на проектозакон трае най-малко три месеца, а често и повече. Това означава, че управляващите са изправени пред опасността да посрещнат местните избори със куп нелицензирани регионални радиостанции и телевизии.

След като парламентът реши, че Съветът за електронни медии (СЕМ) и Комисията по регулиране на съобщенията (КРС) трябва да изработят Национална стратегия за радио и телевизионната дейност с наземно радиоразпръскване, управляващите спряха процеса на лицензиране до приемането на новия медиен закон. Стратегията отдавна отлежава готова в парламента и евентуалното ѝ приемане от депутатите ще отпуши блокирания от месеци лицензионен процес.

Вносителите на новия медиен закон от НДСВ и ДПС обаче смятаха нов състав на СЕМ да издава новите разрешителни за ефир и затова бързаха медийният закон да бъде приет преди стратегията.

Проектозаконът предвижда избор на нов медиен съвет, с ново квотно разпределение на членовете, с участие на гражданския сектор, но с по-малко представители на президента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.