Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон предреши в полза на Брюксел преговорите за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй"",N

0 коментара

2006 година е вероятният срок за закриване на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви премиерът Симеон Сакскобурготски след срещата си с гръцкия министър-председател Костас Симитис в Министерския съвет.

2006 - 2007 г., натам вървят усилията, отговори премиерът на журналистически въпрос дали 2006 г. е срокът за закриването на 3 и 4 блок. Първи и втори блок на централата трябва да спрат работа до края на тази година.

"АЕЦ е чувствителна тема за нас, но българската страна е поела твърди ангажименти и колкото и да ни струва, ще положим усилия да спазим определените от ЕС срокове за закриване на реакторите", каза в присъствието на Симитис премиерът Сакскобургготски. Той допълни, че изпълнението на поетите ангажименти е ключово за България от гледна точка на целта ни за изграждане на единна Европа.

По-късно и министърът на държавната администрация Димитър Калчев потвърди, че ориентацията за закриване на 3 и 4 блок е 2006 година. Едва ли ще има някакви компромиси. Ще се направи анализ на сигурността на тези два блока, което може да измести с една година напред или назад срока за тяхното затваряне, заяви министърът. В понеделник премиерът Симеон Сакскобургготски ще посети централата в Козлодуй, съобщи още Калчев.

Положението е много сериозно, при преговори с Румъния и Гърция опираме все до проблема с атомната централа, добави още министърът на държавната администрация.

Първият ангажимент за по-ранното закриване на първите четири реактора на АЕЦ "Козлодуй" бе поет от правителството на Любен Беров. През 1993 г. Беров подписа споразумение с Европейската комисия и ЕБВР, според което 1 и 2 блокове на АЕЦ-а трябваше да бъдат закрити през 2000 година, а две години след тях трябваше да бъдат закрити 3 и 4 реактори.

След 93-та България предприе мащабна програма по модернизацията на четирите малки реактори, особено на блокове 3 и 4, както и на двата 1000-мегаватови реактора в атомната централа. Част от средствата за модернизацията дойдоха от ЕБВР, в техническите действия се включиха немската Сименс, френската Фраматом, американската Уестингхауз. Регулярните годишни мисии на Международната агенция за атомна енергия - МААЕ, непрекъснато отчитаха подобряване на безопасността на българските реактори.

На базата на всички предприети през този период действия по модернизацията и повишаването на безопасността на централата, през 1999 г. предишното правителство на Иван Костов успя да отложи сроковете за затваряне на реакторите. От масата на преговорите с Брюксел бе снет изобщо въпроса за предсрочното затваряне и на 5 и 6 реактори. Те ще работят минимум до края на проектния си живот, като през това време ще продължават действията по тяхното модернизиране.

В новото споразумение от 99-та екипът на Костов договори с еврокомисаря Ферхойген 1 и 2 реактори да бъдат затворени до края на 2002 година. В споразумението бе записано дословно, че в същия срок - до края на 2002-ра, България и Европейската комисия ще постигнат съгласие кога да бъдат затворени и 3 и 4 реактори. В текста бяха записани позицията на ЕС, че това трябва да стане 2006 г., но и позицията на България, че това трябва да стане 2008 г. за 3 реактор и 2010 г. за 4 реактор. Екипът на тогавашното правителство, в който на финалната фаза на преговорите се включи и Александър Божков, постигна тези параметри месец преди ЕС официално да отправи покана към България да започне преговори за присъединяване.

Само преди десетина дни министърът на енергетиката Милко Ковачев заяви в интервю пред mediapool.bg, че в споразумението от 1999 г., подписано и от Брюксел, и от София, съществуват два срока за затварянето на 3 и 4 реактори. И че предстоят преговори до края на тази година, в които ще се постигне разумен компромис и от двете страни.

Днешното изявление на премиерът Сакскобургготски е точно обратното. То на практика обезсмисля възможността на България цялата тази година да преговаря за по-късното затваряне на 3 и 4 блокове и да представи още аргументи пред Брюксел в подкрепа на своята позиция. Още повече, че през пролетта и лятото се чакат финалните международни мисии за оценка на състоянието и нивото на безопасност на 3 и 4 блок, които биха могли да дадат нови аргументи за българската позиция. След това изявление пред журналистите обаче възможността на София да преговаря е равна на нула.

Въпросът, на който сега трябва да даде отговор премиерът и изпълнителната власт, е какво е наложило тази промяна в българската позиция само за десетина дни.

Единият вариант е Брюксел категорично да е настоял да приемем европейския график за закриване на блоковете, срещу което е обещал нещо друго на София. Например готовност да се подпомогне страната ни да ускори присъединителния процес. За това намекна вчера ръководителят на делегацията на ЕК в София Димитрис Куркулас. На евроконференция в София той заяви, че Европейската комисия тази година ще предложи актуализирана програма за присъединяването на България и ще отпусне средства за укрепване на административния капацитет.

Другият вариант е премиерът просто да се е поддал на натиск от страна на събеседника си, гръцкият министър-председател Костас Симитис. Гърция е един от най-яростните критици на АЕЦ "Козлодуй", наред с Австрия, сред страните-членки на ЕС. Най-силните обвинения в европейския парламент, че атомната ни централа е остаряла и представлява опасност за региона, са отправяни именно от гръцките евродепутати. След днешната си среща със Симеон Симитис заяви, че Гърция приветства споразумението между България и ЕС за закриване на АЕЦ Козлодуй и че този акт ще е от полза за всички в региона. От думите му е видно, че това е била една от основните теми на разговора. От двете кратки изречения на Симитис излиза още, че има договорени срокове и за четирите реактора. Което официално не е така за 3 и 4 блокове, или поне българската общественост не знае за такова нещо.

Почти по същото време и по същия проблем, чешкият колега на Симеон Сакскобургготски, премиерът Милош Земан, зае противоположната позиция. 915 000 австрийци се подписаха под подписка Австрия да наложи вето върху приемането на Чехия в ЕС, ако Прага не затвори АЕЦ "Темелин". Подписката бе организирана от крайнодясната Партия на свободата на Георг Хайдер. В резултат реакцията на чешкия премиер Земан бе, че австрийците не могат да се произнасят за съдбата на АЕЦ Темелин, защото тя не е на австрийска, а на чешка територия. В Прага Земан каза още, че допитването до австрийците "няма да се отрази положително върху двустранните отношения".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.