Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Символното изживяване на “ЕС” от икономическо гледище

29 коментара
Символното изживяване на “ЕС” от икономическо гледище

Погледнато икономически, 1 януари 2007 г. е сравнително незначителна промяна. Тази дата може и трябва да се разглежда в реда на предишни събития, които се оказаха стопанско-исторически по-непосредствено значими от датата на формалното членство в Съюза.

Ако погледнем напред, много промени предстоят. Те могат да тръгнат в различна посока. Тя ще зависи от изборите, които хората и фирмите (които живеят и работят в България) правеха в миналото, а правят и сега.

По-съществените промени

Без съмнение много по-съществена за икономиката и бъдещето на гражданите и страната имаше изборът на 1997 г. да се ограничи паричната политика на държавата, да се фиксира валутният курс, да не се рефинансират банките и правителството чрез централната банка. Това решение доведе до най-дългия стопански растеж в историята на България. Без него нищо от онова, което днес характеризира благосъстоянието на домакинствата, техните доходи и цени на активи (включително земя и жилища), както и активите на фирмите, нямаше да бъде действително.

Вторият съществен низ от значими стопански събития е осъщественото от 1997 г. насам от няколко правителства съществено намаляване на данъците. Въпреки отдаването на дължимото и на намаляването на корпоративния данък до 10 на сто от тази година, процесът далеч не е приключил.

Общият замисъл на последната реформа в данъците е, като се задържа относително високо ниво на облагането на доходите на физическите лица (включително чрез облагането на труда на работещите днес), да се стимулират инвестициите на фирмите, съответно да се създадат работни места и да се увеличат приходите в бюджета.

При това размерът на правителствените разходи – и като абсолютна стойност, и като дял от БВП - са с тенденция или да се увеличават, или да се поддържат на относително високо равнище. Това равнище, както е ставало дума много пъти, е исторически с около 6% на сто повече в България в сравнение с по-бързо растящите икономики на нова Европа. Липсата на промени в тази политика е грешка, вреди на дългосрочното развитие и е крайно недалновидно, но правителството няма никакво намерение да променя нещата.

Промени, които ще оказват влияние на поведението на България в ЕС

Дните преди нова година се характеризира с по-видимо и по-значително от предишни години засилване на потреблението. Това бе неправилно изтълкувано като страх от встъпването в Европейския съюз.

Причината за това поведение е обстоятелството, че доходите в България растат относително стабилно с около 5-6 на сто на година от осем-девет години насам. На това отгоре те не са в значителна степен изкуствено надути, както бяха например в Унгария през 2003 г.; ръстът е в общи линии е в крак с производителността на труда. Унгарската политическа криза от миналата година, тълкуването ѝ от български наблюдатели и правителствени икономисти, предотврати подобен сценарий за България, засега. Основният инфлационен фактор в България е финансирането на правителствения сектор и административното определяне на някои цени.

Ръстът на потреблението през ноември и декември е израз на увереността на българските потребители в собственото им бъдеще. Обратното тълкуване обаче като че ли господства. То е глупаво от икономическо гледище, но това обстоятелство не го прави по-маловажно. По-скоро обратното. През 2007 г. тъкмо това настроение ще поддържа и без друго силното в България желание да грабнеш от ближния с помощта на правителството и ще поддържа патерналисткия възглед на правителството за самото себе си и за ролята на държавата.

ЕС като заместител на СИВ и СССР за управляващите

За управляващите влизането в ЕС е преход от социализъм към “ЕС”. А ЕС е заместител и на СИВ (“Съвет за икономическа взаимопомощ” – за онези, които не знаят значението на абревиатурата), и на „Съветски съюз”. Този им светоглед се поддържа от начина, по който действа самият ЕС.

През 2006 г. правителството взе много решения, които са сравними с предишната мечта на Тодор Живков да направи България част от “Съветския съюз” и така да укрепи собственото си управление. Тях съм обсъждал преди и няма смисъл да се спирам отново на вече известни теми. Важното е, че тези решения ще оказват влияние върху поведението на страната като член на ЕС и за съжаление брюкселският посланик на Руската федерация ще се окаже прав – България ще бъде нейният троянски кон в ЕС.

Онова, което предстои

България ще бъде най-бюрократичната страна в Европа.

Българските граждани засега не осъзнават, че тяхната “изостаналост” в смисъл на равнище на БВП на човек спрямо средното засега е най-голямото им предимство. Тя поддържа относително ниски цени, ниски разходи за труд и за водене на бизнес, ако се изключат разходите за работа с правителството. Това увеличава и поддържа привлекателността на България за фирми и граждани от чужбина и служи добре да на ръста на благосъстоянието тук.

Тази година ще бъде година на едно крайно неприятно изживяване. Членството в ЕС ще покаже, че страна е сравнително нецивилизована, гражданите – сравнително изостанали, бизнесът – често бандитски, а държавата – провинциална.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тц тц тц
    #30

    Тоя Станчев доскоро изглеждаше съвсем разумен, ма и той изкука.

  2. .....
    #29

    Statiiata e mnogo tochna, ot gledna tochka na provintisalnostta na balgarite i balgraskata darjava. Ne sam saglasen obache s niakoi tvardenia otnosno EU. EU ne e USSR, nito kato administrativno nito kato ikonomichesko ili politichesko ustroistvo. I tova e edna razlika za koiato povecheto pisheshti, vkliuchitelno i Krasen Stanchev nadali si davat mnogo smetka. Otnosno privlekatelnostta da ikonomikata, sashto ne e viarno che niskite tseni i izostanalostta na GDP ia praviat privlekatelna. Prichinata

  3. 17
    #28

    Цитат по статията: Тази година ще бъде година на едно крайно неприятно изживяване. Членството в ЕС ще покаже, че страна е сравнително нецивилизована, гражданите – сравнително изостанали, бизнесът – често бандитски, а държавата – провинциална.---коментар на 17 - тази година (пак) ще бъде плодоносна за коментатори, които ще се опитват да насаждат комплекси...Поздравизаб. Въпрос към автора на статията - брилянтните отвсякъде - тайни, митнически и прочие служби на добрата стара Европа що не РАЗКРИХА мръсните пари на (примерно) "Доктора" и Самоковеца, ми им позволяваха да ги РЕИНВЕСТИРАТ в техните държави... Да не би нашенци да са били сами в тази "апостолска" дейност???

  4. незнайко
    #26

    Уважаеми критици-умници, бихте ли били така любезни,твърдейки, че статията няма стойност, да ми препоръчата четен и одобрен от Ваше великомудрие писан и публикуван икономически анализ, който покрива високити Ви критерии...Иначе просто се взрете в едно обикновено огледало и ще откриете един обикновен "сравнително изостанал гражданин".

  5. Енчев
    #25

    Нека глупаците, които го хулят ей-така, по български, да прочетат пак и да се замислят (ако могат) за какво става дума. Статията е много точна!

  6. Някой
    #24

    Статията е добра. Добра е, защото просто и ясно обяснява за какво става въпрос. Тя не обижда никого, защото става въпрос за истината. А истината наистина засяга НАПРИМЕР УНГАРСКИЯ модел, дано ни си размине и не само засега.Засяга също патернализма и връзкарството, които не е ясно как ще ни се разминат! Не е ясно защото в много голяма степен това зависи от ПРОВИНЦИАЛНОСТТА НА ПРАВИТЕЛСТВОТО. Правителство, което се кефи не защото управлява УСПЕШНО общите дела, а защото принуждава ХОРАТА ДА ЗАВИСЯТ

  7. :(
    #23

    Провинциална държава с население, на което през следващите години му предстои културен шок. Евентуално де... За съжаление медиите там (в България) играят основна роля за постоянната и все по-дълбока провинциализация. Биене в гърдите тип "И ний сме дали нещо на света", безкрайно повтаряне за уникалността на природата ни, все едно че никъде другаде на тая планета няма дървета и не пеят птички... Дано малко по малко тези неща да се изживеят. Все ще попътуват хората, ще почнат да виждат оттук-оттам по нещо.

  8. morskiq56
    #22

    Нецивилизован,изостанал,провинциален бандит................

  9. real money
    #21

    where the truth is.

  10. полоний-210
    #20

    Лека поправка, БЪЛГАРИЯ не e bulgaristan ,anadan mu! Достатъчно всякякви т.нар.европейци хулят и обиждат Държавата ни,за да започнем и ние сами да го правим. Нищо не става без самочувствие. Последното както знаем липсва доста на народа ни. Е липсват и много други неща,но изостанали граждани не сме,не сме и нецивилизовани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.