Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикатите искат второ увеличение на минималната заплата тази година

1 коментар
Синдикатите искат второ увеличение на минималната заплата тази година

Синдикатите настояват за ново увеличение на минималната работна заплата (МРЗ), която сега е 710 лв., от 1 юли. "Нарастването на минималната работна заплата от 1 юли е без алтернатива", считат президентът на КНСБ Пламен Димитров и икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова, цитирани от БТА.

В същото време тригодишната бюджетна прогноза на Министерството на финансите предвижда запазване на МРЗ на 710 лева до 2025 г.

От думите на Пламен Димитров се разбра, че записаното в прогнозата вероятно е формалност и не отразява реалните намерения на МФ. "Ако се върнем назад, ще видим, че това често се е случвало – в годините се появяваха информации, които после подлежаха на промяна. Обикновено в първоначалните таблици всички параметри са замразени, след това се сменят", посочи Димитров.

Той допълни, че веднага след публикуването на прогнозата е имал разговор с финансовия министър, който го е уверил, че дебатите за минималната работна заплата, за това как ще изглежда политиката по доходите в актуализирания бюджет от 1 юли ще бъдат водени на тристранния съвет през следващите седмици. Дори и самата управляваща коалиция има намерение да внася различни предложения от сегашните, посочи Димитров.

Ваня Григорова коментира за БТА , че не може да се приеме за проформа заложен индикатор в документ като бюджетната прогноза. "Можем само да се надяваме, че това, което виждаме в документа, е грешка или пропуск на експерт", заяви Григорова. По думите ѝ на последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество министър Асен Василев е дал знак, че правителството ще увеличи минималното възнаграждение още веднъж тази година, а миналата седмица министърът на труда и социалната политика заяви, че минималната работна заплата може да надскочи 760 лева.

Позицията на КНСБ е, че минималната работна заплата трябва да стане поне 760 лева от 1 юли, припомни Пламен Димитров.

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" посочи, че минималното възнаграждение трябва да е между 840 и 1000 лева. Долната граница е според заложеното в европейската директива за минималните заплати – тя да е 50% от средната, а горната е спрямо средните нива на покупателната способност на минималните заплати в ЕС. Колко точно ще е увеличението и дали ще има нарастване, ще реши правителството, но категорично застъпвам тезата, че е абсолютно наложително тази година да има още едно увеличение на минималната заплата, заяви Григорова.

КНСБ настоява за ръст на доходите в бюджетния и в частния сектор , така че да се компенсира поне отчетената инфлация. По думите на президента на конфедерацията Пламен Димитров през колективното трудово договаряне в много предприятия вече са постигнати увеличения от 10-15%, а в момента се водят преговори и на стотици други места в частния сектор за увеличение на заплатите.

Той смята, че от 1 юли пенсиите трябва да бъдат увеличени кумулативно през увеличаването на тежестта на година осигурителен стаж и през швейцарското правило, така че да не се получат по-малки размери от сегашните, заедно с ковид добавките от 60 лева, които ще отпаднат. Пламен Димитров припомни, че швейцарското правило залага минимум на увеличението, а не таван. Отделно – може да се направи и диференциация на нарастването на пенсиите, така че да се интегрира добавката – с по-сериозен кумулативен процент на увеличение на по-ниските и диференциация при по-високите. "Ако не бъркам над 16 процента трябва да бъде увеличението от 1 юли кумулативно през стажа и през швейцарското правило, за да не се получат по-малки размери от сегашната пенсия, плюс добавка", каза още Пламен Димитров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Синдикатите съществуват за това - да искат. Но какво се случи през последните 2 години в икономиката? Какво генерира пари, за да може обществото да ги харчи?
    В световен план цялата икономическа система бе блокирана, произведоха се по-малко стоки, а потреблението след отварянето на икономиките се усили многократно. Това води до увеличение на цените, които могат да се компенсират по много начини. Увеличението на заплатите трябва внимателно да се обмимсли и да се върже към икономическите показатели.
    Първо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.