Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирия държи ключа на саудитския мирен план

0 коментара

Посещението на сирийския президент Башар Асад в Саудитска Арабия тази седмица може да съдейства или да провали интересната инициатива на саудитския престолонаследник принц Абдула за мир в Близкия изток.

Миналия месец принцът, който де факто управлява кралството, заяви, че арабският свят трябва да признае Израел, ако еврейската държава се откаже от всички арабски територии, окупирани по време на Близкоизточната война през 1967 г.

Днес Асад ще отпътува за Саудитска Арабия, за да се запознае с идеята на принца. Като се има предвид основната роля на Сирия в конфликта, техните разговори може да решат дали Абдула ще представи идеите си на арабската среща на високо равнище в Бейрут по-късно този месец.

Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса пристигна вчера в Джеда, за да обсъди със саудитския престолонаследник плана за мир в Близкия изток преди срещата на високо равнище в Бейрут.

Според дипломати и анализатори Сирия - държава на "предната фронтова линия", която настоява да ѝ бъдат върнати Голанските възвишения, е напълно способна да подкрепи или да саботира плана, който Абдула съобщи без да обясни в подробности. Асад, който съзнава неотстъпчивостта, завещана му от неговия баща - починалия президент Хафез Асад, може би още не е взел решение. Възможно е обаче, ако сметне, че напълно е взета предвид загрижеността на Сирия, той да подкрепи саудитския план, смята британецът Патрик Сийл, който от години следи положението в Сирия и е написал биография за бащата на сегашния държавен глава. "В интерес на Саудитска Арабия е да обедини арабското и международното обществено мнение в подкрепа на този план. За да бъде планът ефикасен, той трябва да получи безусловна арабска и международна подкрепа. Това е единственото нещо, което ще убеди израелците", твърди Сийл. Саудитската инициатива бе добре посрещната от международната общност и предизвика предпазлив интерес в Израел. Повечето арабски държави я приветстваха, като единствено Либия реагира открито враждебно на идеята.

Асад не е споменавал публично, че планът може да доминира като тема на срещата на високо равнище в Бейрут, който Сирия възприема като своя заден двор. Но след спешни разговори с ливански лидери в неделя, той настоя, че не може да има компромис относно правото на палестинските бежанци да се завърнат по домовете си. Сирийският президент призова арабите да подкрепят продължаващия 17 месеца палестински бунт срещу окупацията.

За Асад обявяването на правото на палестниците да се завърнат по домовете си може да бъде единственият начин да подчертае, че е основният защитник на палестинската кауза. Но мнозина анализатори твърдят, че това, за което Сирия наистина е загрижена е защитата на собствените интереси, особено на Голанските възвишения. Ако Асад получи уверения по този въпрос от саудитското ръководство, малко е вероятно да провали срещата на Арабската лига, смятат те.

Критично настроени араби твърдят, че принц Абдула е избрал лош момент да обяви идеята си. Всякакви приказки за нормализиране са преждевременна награда за Израел, който трябва да бъде държан под натиск чрез интифадата, смятат те. Според Сийл палестинците може да почувстват, че подобна безкомпромисна арабска доктрина не им предлага изход от предопределеното им кръвопролитие. "Тази политика означава да се продължи борбата до последния жив палестинец", заяви Сийл. "Страни, които не участват в борбата, може да си позволят да дават подобни съвети. Когато страдаш и си подложен на огнен обстрел, е различно."

Сирия се опасява, че саудитският план може да се окаже спасителен пояс за израелския премиер Ариел Шарон, който сега е подложен на остра критика у дома, че не е успял да потуши въстанието, да осигури сигурност на израелците или да донесе мир в района. Подходът на саудитския лидер, който фокусира най-вече върху наградата за Израел, ако еврейската държава замени земя срещу мир, вместо упорито да повтаря арабските неправди, е чужд на Сирия. "Сирийците смятат, че Абдула е дал твърде много", посочва Сийл. "Той раздаде карти, които трябва да се разиграват на масата на преговорите, а не в началото. Сирийците се опасяват, че интифадата ще спре без Израел да се откаже от нещо." Според политическите наблюдатели Дамаск иска във всяко предложение да се изтъква неговото искане за изтегляне на израелските войски от Голанските възвишения.

Сирия, която е дала убежище на повече от 383 000 палестински бежанци, също така е внимателна по отношение на всеки план, който отхвърля правото на прокудените да се завърнат по домовете си, напуснати по време на арабско-израелската война през 1948 г.

Палестинският лидер Ясер Арафат изтъкна миналия месец на страниците на Ню Йорк Таймс, че бежанците имат право да се върнат в родните си места по силата на международното законодателство. Той също отбеляза обаче, че при решаването на този въпрос трябва да се вземат предвид демографските проблеми в Израел. Според Сийл сирийската позиция за бежанците не е реалистична. "Това е позиция, която самите палестинци вече не поддържат." Британският анализатор твърди, че избраният от принц Абдула момент да обяви идеята си е важен, тъй като се дава възможност да се покаже на израелската общественост алтернатива на политиката на Шарон. От септември 2000 г. повече от 1200 души са загинали досега в израелско-палестинските насилствени действия. "Абдула предоставя възможност на израелците да свалят правителството на Шарон и да изберат коалиционно правителство, което желае мир. Истинската движеща сила и в ръцете на израелския електорат", посочва Сийл. Според него арабските държави трябва да подкрепят плана на саудитския престолонаследник вместо да го критикуват. Подкрепа на Асад за идеята на принц Абдула може да се окаже отражение на отговора на неговия баща на саудитския мирен план отпреди 20 години. Асад-баща първоначално не даде одобрението си за направените през 1981 г. предложения на тогавашния престолонаследник принц Фахд, който сега е болнав монарх. Срещата на високо равнище на Арабската лига, състояла се същата година в мароканския град Фес, бе прекъсната сред спорове във връзка с този план. Но година по-късно Хафез Асад наложи почти идентичен план, който бе одобрен на друга среща на високо равнище също във Фес. "Тази история може да се повтори" смята Патрик Сийл.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.