Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирия е Ирак

35 коментара

Господ ми е свидетел, че аз искрено желая опозиционните сили в Сирия бързо да победят самостоятелно и да се окажат толкова демократични, колкото се надяваме. Но шансовете за този възможно най-добър изход са малки. Това е защото Сирия много прилича на Ирак. В действителност Сирия е близнак на Ирак - мултирелигиозна, управлявана от малцинство диктатура, държана в едно цяло с железен юмрук според бааситката идеология.

А за мен поуката от Ирак е много проста. Не може да се премине от Саддам към Швейцария, без да се затъне в Хобс (война на всички срещу всички), освен ако има добре въоръжена външна "акушерка", към която всички на терена изпитват страх, но и доверие, която да направлява прехода. В Ирак това беше Америка. Този тип евтино, дистанционнно "акушерство" на САЩ/НАТО, което свали Кадафи и роди нова Либия, е малко вероятно да се повтори в Сирия. Сирия е много по-трудна. Сирия е Ирак.

А Ирак беше толкова горчив опит за Америка, че ние предпочитаме повече никога да не говорим за него. Но Ирак е уместен пример. Единствената причина Ирак да има някакъв шанс за приличен изход днес е, че Америка беше на терена с десетки хиляди войници, за да действа като добре въоръжена "акушерка", на която иракчаните вярваха в рамките на разумното и от която със сигурност се страхуваха всички страни, за да направлява прехода към по консенсусна политика. Вътрешното ми убеждение е, че Сирия ще поиска същото, за да има същия шанс.

Но понеже абсолютно не искам да се застъпвам за евентуална американска интервенция на терена в Сирия или другаде в арабския свят (и американското общество не би я подкрепила), аз се надявам, че моят анализ е погрешен и че сирийците ще ни изненадат, като открият, само с оръжия и дипломатическа помощ, собствен път към по-добро политическо бъдеще. Знам, че от коментаторите се очаква да тропнат с юмрук по масата и да провъзгласят какво е нужно. Но когато смяташ, че онова, което е нужно на Сирия (външната "акушерка") е невъзможно, то тогава трябва да го кажеш.

Мисля, че онези, които се застъпват за по-активна американска интервенция в Сирия и разпъват на кръст президента Обама, че не я предприема, не мислят реалистично за това какво ще струва постигането на приличен изход. Защо?

В Близкия изток алтернативата на лошо не винаги е добро. Може да бъде още по-лошо. Изпитвам страхопочитание пред онези сирийски бунтовници, които започнаха това въстание, мирно, без никакви оръжия, срещу режим, който играе по, както ги наричам аз, "правилата на Хама", които изобщо не са правила.

Режимът на Асад умишлено убиваше демонстранти, за да превърне този конфликт в религиозен конфликт между управляващото малцинство на сектата на алауитите, оглавявано от клана Асад, и сунитското мнозинство. Ето защо противоположното на диктатурата на Асад може да е разпадането на Сирия (с оттеглянето на алауитите в крайбрежния им бастион) и перманентна гражданска война.

Има две неща, които биха могли да ни отклонят от този изход. Едното е алтернативата Ирак, където Америка нахлу и обезглави режима на Саддам, окупира страната и насилствено я промени от диктатура на сунитското малцинство, в демокрация на шиитското мнозинство. В резултат както на некомпетентността на САЩ, така и на характера на Ирак, американската намеса предизвика гражданска война, в която всички страни в страната - сунити, шиити и кюрди, подложиха на изпитание новия баланс на силите, взаимно си причиниха огромни загуби и трагично доведоха до етническо прочистване, което пренареди страната на по-хомогенни блокове от сунити, шиити и кюрди.

Но американското присъствие в Ирак не позволи гражданската война и етническото прочистване да се разпространят в съседните страни. И след като гражданската война се изчерпа (и всички страни бяха изтощени и по-разделени) американците успешно договориха нова конституция и сделка за споделяне на властта в Ирак, в която шиитите са управляващо мнозинство, сунитите са извън властта, но не и безсилни, а кюрдите си осигуриха частична автономния.

Цената на този преход в човешки загуби и пари беше огромна и дори днес Ирак не е стабилна, нито здрава демокрация. Но той има шанс и сега всичко зависи от иракчаните.

Тъй като е малко вероятно въоръжена, вдъхваща страх и същевременно доверие, "акушерка" да се осмели да нагази в огъня на сирийския конфликт, бунтовниците на терена ще трябва да се оправят сами. Предвид разпокъсаността на сирийското общество, това няма да е лесно - освен ако няма изненада. Изненада би било разнородните сирийски опозиционни групи да се слеят в единен политически фронт (може би с помощта на американски, турски и саудитски агенти на разузнаването на терена) и този нов фронт да успее да привлече на своя страна умерените алауити и християните, които подкрепяха Асад от страх, и да се съгласи да изгради един нов ред заедно, защитаващ правата и на мнозинството, и на малцинството.

Ще бъде чудесно да видим тираничната ос Асад-Русия-Иран-Хизбула заменена от демократизираща се Сирия, не от хаотична Сирия. Само че се съмнявам. Двайсетте процента сирийци, които са алауити, подкрепящи Асад, или християни, ще бъдат ужасени от новото сунитско мнозинство, с неговия компонент "Мюсюлмански братя". А това сунитско мюсюлманско мнозинство е страдало от такава бруталност от този режим, че помирението ще бъде трудно, особено след всеки нов ден на кръвопролитие.

Без външна "акушерка" или сирийски Мандела, огньовете на конфликта могат да горят дълго време. Надявам се да бъда изненадан.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Към 18:Кой определя "ръцете на злото(диктатурите в Русия, Иран, Сирия, Северна Корея, Куба и Венецуела)" Ти, или аз или "международната общност"? Колкото до САЩ- Те само "премахват режимите, които им пречат, засягат "гео политическите им интереси".Без да предлагат решение за СЛЕД ТОВА". Вижте какво стана в Афганистан, Сомалия, Ирак!!! Та това чака и Сирия, и Ирак, ако се оставят да бъдат "изработени" или от "международната общност", или от НАТО, а най вече от американците!

  2. Анонимен
    #34

    М.Н. Представяте ли си колко по-мирно място ще стане светът, ако се открие енергийна алтернатива на петрола, която да го обезсмисли? Безконтролните мохамедански средновековни държави, които уж са републики, с несменяем президент, изведнъж ще си станат пак бедни невзрачни пустинни държави, от които никой не се интересува. Никой няма повече да се опитва да им внася демокрация, която за тях е непозната и неприсъща. Ще си водят безкрайни религиозни войни колкото си искат и останалия свят ще си отдъхне. А може би след няколко века ще еволюират до представата, че може да има на света и представители на други религии, освен тяхната и, че не е задължително тяхната да е "правата вяра".

  3. Анонимен
    #33

    Целият този ад би могъл да приключи или поне да се смегчи, когато бъдат открити и приложени нови, алтернативни източници на енергия като откритите в Австралия нови соларни клетки, които са 800 пъти по- ефикасни от сегашната вече остаряла технология.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  5. Анонимен
    #31

    Е, да, малко наивно е определението на сирийските бутновници, ма нали е американец трябва да има по някой борец за свобода, хехе. Останалите му изводи обаче ми изглеждат на място.

  6. Анонимен
    #30

    RUSKII VOENNI "eksperti " i agenti na FSB i GRU /obiknovennto i voennoto razuznavanija na Russia/,obuchavat glavorezite na diktatorA Beshiar Assad.Tego vuoruzavat ,te go poddurzat i mu vduhvat ...az!Tazova neka komunjagite poforuma i po drugite "medijni" nesta zamulchat i navedat glavi!Te zabirase ne shte go storjart zashtoto kuche i komunjaga sram njamat!

  7. Анонимен
    #29

    Tui kato osven mesten konfliktut v Sirija ima i mezdunarodno znachenie i v nikakuv sluchai ne e sam o"lokalen" ..trjabva mnogo reshitelnost ot nezdunarodnata demokratichna obshtnost za reshavaneto mu! MNOG AKTIVNO ..ZAPADNIJAT SVJAT ..TRJABVA DA PROTIVODEISTVA NA DIKTATORSKA RUSSIA I NA KOMUNISTICHESKI KITAI...KOITO "TREPERJAT" OT TOVA ,KOETO V BLIZKIJA IZTOK. TEZI NE-DEMOKRATICHNI DURZAVI ,RUSSIA I KITAI SA EDINSTVENITE DETO PODDURZAT DIKTATORA BESHIAR ASSAD.TE PRAVJAT TOVA OT STRAH,DANEBI TEZI

  8. Анонимен
    #28

    Socialistut ot partijata BAAS ..Bashiar Assad ..trjabva da bude unishtozen! Ne "smenen" ,a unishtozen ,zashtoto diktatorite si zasluzavat uzasnija ,karai na zivota si zaradi bezbroinite si bez-obrazija ,koito vurshat dokato gospodstvat!Sushtijat ,...vav diktator beshe i Saddam Hiussein,koito sistemno tormozeshe irakskija narod i pri tova pak s pomoshtta na Moskva! I tam upravljavashe pochti 40 godini partijata BAAS.Taka che kompromis i "spasjavane" za diktatora Assad ne moze da i ma i ne trjabva da ima!

  9. Анонимен
    #27

    "В Близкия изток алтернативата на лошо не винаги е добро. Може да бъде още по-лошо" Ето това са най-верните думи.За съжаление.

  10. ultra_61
    #26

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.