Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скандал сред управляващите бави данъчно-осигурителния кодекс

7 коментара

Депутатите отложиха във вторник гласуването на текстове от Данъчно-процесуалния осигурителен кодекс (ДОПК) на второ четене в пленарна зала и изпратиха проекта обратно за доразглеждане в бюджетната комисия. Това стана след остри спорове както върху отделни текстове, така и върху юридическата изправност на проекта, определен от депутата от Коалиция за България Татяна Дончева като “изключително сложен и рисков, със съществени недостатъци”.

Проектът бе подготвен за внасяне от бюджетната комисия начело с колегата ѝ от левицата Петър Димитров. Кодексът регламентира работата на досегашните данъчни служби и Националния осигурителен институт в единно звено по събиране на приходите от данъци и осигуровки.

Така графикът за приемането на ДОПК започна сериозно да изостава и е възможно кодексът да мине и до средата на декември. При това положение остава под въпрос стартирането на Националната агенция за приходи (НАП), което трябва да стане на 1 януари 2006 г., но само след гласуване на новия кодекс.

Няколко спора в пленарната зала пратиха проекта за доработка. Единият от тях бе около предложението на депутатите от ДСБ Нено Димов и Веселин Методиев в кодекса да се запише, че задълженото лице има право да заведе граждански иск срещу държавата за нанесени вреди и/или пропуснати ползи, а държавата да има право на регресивен иск към длъжностното лице.

ДСБ ще се обърнат към КС

ДСБ ще започнат подписка до Конституционния съд, ако не бъде намален възможният срок за извършване на данъчна ревизия, който в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) е предвиден да бъде 700 дни. Според ДСБ това е рекет върху бизнеса. Това съобщи зам.-председателят на ПГ на ДСБ Веселин Методиев след срещата на представители на групата с ръководството на Българската стопанска камара (БСК).

още

Председателят на бюджетната комисия Петър Димитров (БСП) одобри по принцип предложението, но то не бе записано към съответния член.

Зам.-финансовият министър Георги Кадиев посочи, че текстът е предвиден в преходните и заключителните разпоредби, на което възрази Татяна Дончева. Според нея ставало дума за принципен въпрос, който не може да се решава в преходните и заключителните разпоредби, още повече, че ДОПК не е приет от бюджетна комисия изцяло и няма как текстът да се отрази в нещо, което не е прието.

Дончева предположи, че вероятно има грешка в предложението на ДСБ, където се казва, че държавата трябва да има право на "регресивен" иск към длъжностното лице. По думите ѝ става въпрос за регресен иск.

Дончева възрази остро и срещу това, че водеща комисия при обсъждането на проекта е бюджетната, където има малко юристи, а не правната, където първоначално е бил разпределен.

Прехвърлянето стана след приемането на ДОПК на първо четене в пленарна зала, когато на свое заседание депутатите от комисията по бюджет и финанси гласуваха проектът да бъде върнат в тяхната комисия като водеща.

"Става въпрос за изключително сложен и изключително рисков нормативен акт, в който се създаде за първи път прецедент една процедура да върви през комисия на парламента, в която почти няма юристи. Същевременно има тотално признаване на съществени недостатъци в законопроекта, за което аз като член на управляващо мнозинство отказвам да нося отговорност", заяви Татяна Дончева.

Спор и отлагане на дебата предизвика и разглеждането на глава трета от кодекса, в която се уреждат правомощията на органа по приходите и публичния изпълнител.

В чл.12 е записано, че органът по приходите, съответно публичният изпълнител,  извършва проверки и ревизии, установява административни нарушения и налага административни наказания, проверява отчетността на контролираните обекти , изисква и изземва оригинални документи, данни, сведения и книжа с цел установяване на задължения и отговорности за данъци и задължителни осигурителни вноски.

Ал.7 на същия член предвижда органът по приходите да изисква от контролираните лица да декларират банковите си сметки в страната и в чужбина, иска разкриване на служебна, банкова или застрахователна тайна , изисква писмени обяснения, извършва претърсване и изземване в подлежащите на контрол обекти.

Депутатът от НДСВ Борислав Ралчев  поиска тези текстове да не бъдат гласувани на заседанието днес, защото според него в тях се събирали компетенциите на полицай, дознател, следовател, прокурор, съд, съдебен изпълнител и екзекутор.

Ралчев обясни, че тези текстове “меко казано, го притеснявали” и допълни, че те нямат нищо общо с правата, които може да има какъвто и да е субект в България. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шутилов-данъчен
    #9

    Кодекса го правят банда полуидиоти, които не вземат акъл от нас, хората които ще го прилагаме. Така е - прокарват се лични и корпоративни интереси....

  2. отговарят
    #6

    членовете от горния кодекс?Първият попаднал под ударите му ще осъди България в Стразбург Това са Сталински закони

  3. BLUEBIRD
    #5

    Празнувайте Коледа с президента Буш!http://www.newsmaxstore.com/nms/showprod.cfm?did=6&catid=13&ObjectGroup_id=53&promo_code=17DA-1

  4. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #4

    Лист 28 - МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ Автор: Stefan d-r d Tcholakov-SVERIGE Получено на: 12 Май 2005 22:27 ОТДЕЛ СЛЕДСТВЕН – ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ…………………………………………………………….ПОСТАНОВЛЕНИЕ За привличане в качеството на обвиняемГр. Враца 12.05.1981 година Подписаният капитан Витан Георгиев Следовател при отдел Следстдвен ДС град Враца ….. ……..след като прегеледах материалите по следствено дело 357 / 81 по описа на НК установих , че събраните по делото данни изобличават Стефан Димитров Чолаков от гр.

  5. ????
    #3

    Прав си,практически де погазват всички права които имаш на пражданска защита в съда и от засоните на тази държава.Едно адвинистративно лице те обявява за виновен,секвестира без съд и присъда каквото реши и отбележи!прибираоригиналнитети документи?! Па натам? Ще се гаврят сдребните за мъгла на хората а едрите-теса недосегаеми!Да си станал голям-вината е твоя...

  6. ????
    #2

    и министерската администрация твърди в.Монитор само след 5 месеца работа на правителството,при стачката на учителите,при липсата на пари за болниците и т.н.

  7. Оптимист
    #1

    700 (седместотин) дни това е отвратителна бюрократична глупост, която ще направи бавните и мързеливи хора от контролните органи още по - нагли и безочливи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.