Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: С ЕС може да спрем финансираните от Русия партии

Изключително важно е България да се придържа към националната рамкова позиция, смята президентът Румен Радев

12 коментара
Ковачевски и Кирил Петков

"Република Северна Македония върви по най-трудния път до първата междуправителствена конференция с ЕС. Вярваме, че това може да се случи в близко бъдеще. Но това не зависи само от нас. Става дума за оттегляне на ветото, въведено от бившето българско правителство", казва в интервю за австрийския вестник "Ди пресе" премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.

Той уточнява, че преди смяната на правителството отношенията между България и Република Северна Македония са били много лоши, но с новия български министър-председател Кирил Петков са се разбрали да решават откритите политически проблеми на базата на европейските ценности, взаимното уважение и достойнството на гражданите на двете страни. По думите му, два месеца по-късно ясно се вижда, че комуникацията става по-добра.

"Не знам кога можем да обявим договор. Въпреки това, началото на преговорите за присъединяване към ЕС би било положителен пример за други страни от региона. Убеден съм, че можем да се интегрираме бързо. Не забравяйте, че ние сме кандидат за членство в ЕС от 17 години", казва Ковачевски, цитиран от БТА.

Според него началото на преговорите за присъединяване е геостратегически въпрос на сигурността.

"Защото това ще промени реториката в страната и ще намали драстично влиянието на трети страни, популистки групи и партии, които очевино са финансирани от Русия", казва Ковачевски.

По думите му Западните Балкани винаги са представлявали интерес за Русия. Тя има интерес от замразени конфликти на Балканите, които пречат на страните да следват пътя си към евроатлантическата интеграция и такива проблеми има и в Република Северна Македония.

Преди ден от българското външно министерство съобщиха, че няма промяна в българската позиция и няма срок, в който да бъде вдигнато "ветото".

В сряда президентът Румен Радев коментира, че е "изключително важно България да се придържа към националната рамкова позиция и постигнатия консенсус на КСНС".

Рамковата позиция от 2019 година е изпълнена с много червени линии и не предполага София да одобри бързо преговорната рамка на Северна Македония за ЕС.

"Нещата са регламентирани много ясно. Надявам се, че ще запазим точно тази политика. Тя е единствената гаранция да имаме устойчивост и необратимост на процеса на евроинтеграция на Северна Македония", посочи Радев пред български журналисти в Португалия, където е на официално посещение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  2. анита хегерланд
    #11

    Господинът "Вижте с кого съм се снимал" всъщност не прави нищо такова. Българите може спокойно да спят, докато имаме "общ цар и обща история", нищо не може да ни порази. Ако Северна Македония не е енергиен коридор, тя ще чака в кулоарите на историята, както това се случи с Турция...

  3. полк. Дрангов
    #10

    Пускайте макетата в ЕС по-скоро! Това значи че няма граници, свободен общ бизнес, свободно движение на хора! Всичките им роднини са тук. Един език една вяра един народ! Кръвта вода не става!

  4. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #7

    Путин сам я спира тая "история". Опорка няма. Има промяна на обстановката. А и без ЕС ние щяхме да сме нещо като Беларус.

  5. rusonefil
    #8

    Имайки предвид колко ЕС е помогнал на България да се отърве от Възраждане , БСП или Бойкикев и на Македония няма да помогне много. От друга страна настанаха нови времена. Путя# направи всичко да провали руския империализъм.

  6. SILENCE
    #7
    Отговор на коментар #2

    Путлеристката и сталинистка "история" да спреш? Я си намери по-логична опорка, БЕ!

  7. Entdecken
    #6

    Първо да изгонят притежаваните от медийната група на Виктор Орбан медии заемащи 80% от медийния пазар в РСМ и насаждащи омраза към българите по поръчка на Москва и Белград!

  8. Dante Alighieri
    #5

    Шумадийските помаци засвириха на евроструната, за пореден път :) Видите ли как гоним руски шпиони? Ако искате да продължаваме, натискайте бугарите да ни го признаят идентитетот и да се откажат от историята си, а така! Хитро, по шумадийски. И също толкова тъпо ;)

  9. dinko
    #4

    този върви по стъпките на димитров, прави черен pr на българия и се надява...не знам на какво се надява

  10. Велислав
    #3

    "Ако русите проляха кръв, и ние не проляхме вода. Сто милионна Русия изгуби 40 000 войници и два милиарда лева. За избитите си синове те взеха Бесарабия и цяла област в Азия, а за изхарчените рубли те взеха тройно военно обезщетение от Турция, за окупацията те взеха и от нас двадесет милиона.
    А ние? От три милиона народ ние дадохме жертва 100 000 души; опустошенията и пепелищата погълнаха цели натрупвания от векове, чиято стойност надминава десет милиарда.
    И какво получихме? Отечеството ни – разделено

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.