Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Натискът се засилва: Германия иска Скопие да започне преговори за ЕС до месеци

МВнР: Водещи за България са резултатите, а не обвързването с конкретни срокове

25 коментара
Аналена Бербок, сн. ЕПА/БГНЕС

Германия продължава натиска Северна Македония и Албания да започнат преговори за членство в Европейския съюз в първата половина на годината. Външната министър Аналена Бербок каза, че е разговаряла по темата с българската си колежка Теодора Генчовска.

"Това е една закъсняла стъпка и току-що имах разговор с българската външна министърка, като се съгласихме, че е важно в сегашната ситуация да започне този процес на разширяване. И се надявам много, че България може и ще изчисти спорните точки", каза Аналена Бербок.

Премиерът Кирил Петков и водещата партия в управлението "Продължаваме промяната" дадоха сигнали, че София може да преразгледа позицията си и да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС, но те не се потвърждават на коалиционно ниво. Партията на Слави Трифонов "Има такъв народ", чийто представител е и Генчовска, е категорична, че засега Северна Македония не изпълнява българските условия и не може да се предвижи към ЕС.

"Страни като Украйна, а също така други държави, отдавна виждат бъдещето си в Европейския съюз. Ние не само, че няма да разочароваме тези страни, но и ще изпълним обещанието си за членство в Европейския съюз. Това се отнася и за някои страни от Западните Балкани, преди всичко Албания и Северна Македония и точно затова сега е наша отговорност, през първото полугодие, най-накрая да започнем преговорите за присъединяване на Албания и Северна Македония", посочи германската външна министърка.

Коалиционни проблеми

Споровете в коалицията в последните седмици взеха за заложник и процеса за решаване на споровете със Северна Македония.

В управленската коалиция има ясно разделение по отношение на Северна Македония. "Продължаваме промяната" и "Демократична България" защитават тезата, че трябва да се намери бързо решение, а БСП и "Има такъв народ" не допускат никакви компромиси по темата.

Президентът Румен Радев пък се опитва да наложи трудно изпълнимото условие Северна Македония да си промени конституцията, за да се гарантират правата на българите там, преди София да одобри преговорната ѝ рамка за ЕС.

Скопие от своя страна спря провокациите към София, но засега не изпълнява българските изисквания.

МВнР припомни, че очаква резултати

Малко по-късно във вторник Външно министерство излезе с позиция заради "невярна информация в медиите".

Министерство на външните работи категорично заяви, че българската позиция относно европейската интеграция на Република Северна Македония, остава непроменена.

България продължава да се придържа към Рамковата позиция относно разширяването на ЕС и Процеса на стабилизиране и асоцииране: Република Северна Македония и Албания от 09 октомври 2019 г., подкрепена единодушно с  Декларацията на Народното събрание от 10 октомври 2019 г., както и от заседанието на КСНС от 10.01.2022 г. 

Министърът на външните работи Теодора Генчовска препотвърди българската позиция по време на разговора си с германския външен министър в рамките на Съвет "Външни работи“, който се проведе в Люксембург на 11 април 2022 г.

"По отношение на началото на преговори за членство на Република Северна Македония в ЕС, от ключово значение за България е постигането на необратими резултати в поддържането на добросъседските отношения и получаването на ясни гаранции в рамките на процеса на преговори на ЕС за по-нататъшно изпълнение на Договора за добросъседство от 2017г. Очакваме конституционни гаранции за спазването правата на българите в Република Северна Македония. Водещи за българската страна са резултатите, а не обвързването с конкретни срокове".   

Албания може да се "откачи" от Северна Македония

България подкрепя Албания, но двете балкански страни вървят в пакет към ЕС, и така и пътят на Тирана е блокиран.

Германският канцлер Олаф Шолц пък потвърди подкрепата си за разширяването на ЕС по време на пресконференция с албанския премиер Еди Рама в Берлин, съобщава сайтът Екзит.

"Западните Балкани са част от европейското семейство", каза Шолц, който разговаря с Рама вчера по време на посещение на албанския министър-председател в германската столица. "Западните Балкани и тяхното присъединяване към ЕС е важно за мен", добави канцлерът на Германия.

Албанският премиер заяви по-рано, че Албания, чиято кандидатура за присъединяване към ЕС е обвързана с тази на Северна Македония, вече не може да чака Скопие да разреши споровете си със София и курсът на Тирана в тази посока ще се промени напълно.

"Ще продължим да бъдем на линия със Северна Македония до юни, когато смятаме, че двете страни трябва да получат зелена светлина. Ако България блокира пътя ни до юни, ще искаме да ни разделят, защото е невъзможно това да продължава дълго", каза Рама.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #25

    Външно министерство, което не си е свършило работата по време на обсъждане на преговорната рамка на РСМ за започване на преговори за членство в ЕС, за да изясни защо ЕК и другите държави от ЕС не забелязват нарушения на човешките права на българите в РСМ и десетилетната политика на геноцид спрямо българския народ във Вардарска Македония след 1912 г., която и досега остава неосъдена на правно и политическо равнище, да вземе поне сега да свърши малко работа. Да обясни на нашите партньори и на Европейската

  2. olele
    #24

    Каква съдба, да те кръстят АНАЛена...мъка

  3. Entdecken
    #23

    Трябва да бъдат наложени персонални санкции на Орбан който притежава медийна групировка притежаваща 80% от македонските медии и насъскваща настроенията там против България. Това трябва да бъде разгледано по предложение например на Джамбзки в Парламента или на Съвет на ЕС и предложени санкции лично против Орбан който си сътрудничи по този въпрос с мАсква и бЭлград също и като помогна и на осъдения от РСМ бивш премиер Груевски да ибяга и сега го крие в Унгария. Това което вършат унгарците е просто чудовищно и в разрез с европейското право ...

  4. Йоана
    #22

    Аналена да не си завира гагата във въпроси които не познава. Германия нямаше нищо против Гърция 20 години да спира Южна Сърбия за членство в ЕС. Германия да спре да купува руски газ и нефтени продукти или да намали до миниму. Тази война Путин започна благодарение на предателството на късогледите но много алчни Шрьодер, Меркел, Берлускони и благодарение на зелените комунисти и петата руска колона в Германия, които спряха ядрените реактори. Германия налива в уръжейната каса на Путин всеки ден над 400 милиона долара, а сега ще започне да плаща и в рубли за да вдига курса на рублата! Това е безсрамие и предателство на европейските ценности

  5. olele
    #21

    кога нашето лоби, ще накара някой германец да каже на маХедонците, че трябва да спрат с кражбата на история?

  6. SILENCE
    #20

    На меркелистките последователи и рашистките поддръжници не им ли стигат издънките с путлер и олигарсите им, та искат и сталинистите му? Нали са в НАТО и нищо не ги заплашва? Не могат да ги прилапат насила ... Немските путлеристи са по-нагли и от рашистките!

  7. Антон
    #19

    Кога ли пък онези, от "Дружбата със СССР е тъй необхдима, както слънцето и въздуха...", не си получавали тяхното?
    Или, на кое беше последна спирка национализмът?...

    Когато македонската Църква искаше да признае БПЦ за Църква Майка, агент Симеонов - на когото понастоящем целуваме ръка - дори не каза едно "не". Полковникът от руската ц. му е по-брат....пълно мълчание.
    Българинът иска да "преговаря" с Македония, както русия с Украйна - искахме вписване в Конституцията им като етн. група, ама сега искаме

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  9. Dante Alighieri
    #17

    Шумадийските помаци в Скопие не бива да разчитат на подобен "натиск", който е просто камуфлаж на всеки един дипломат, когато е принуден да отговори с кварталното изречение "дреме ми на..." ;)

  10. Стаян
    #16

    Бълбук, като всички зелени, представя желаното за реалност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.