Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Има напредък, но още няма цялостно решение

Ако Албания се отдели от Северна Македония по пътя към ЕС, няма да е добре за региона, смята външният министър Османи

7 коментара
Буяр Османи

Управляващите в Северна Македония очакват отговор от България по документ, който трябва да реши спорните въпроси, но остават предпазливи.

"Има документ, който сме склонни да приемем, но докато не получим отговор, че е приемлив и за Република България, смятам, че не са налице предпоставки да мога да информирам депутатите и обществеността, тъй като той може да бъде отхвърлен", каза външният министър Буяр Османи на пресконференция в четвъртък.

Той каза, че има напредък в преговорите с България, но все още няма пълно съгласие.

"Ще повторя оценката: Има постигнат напредък относно това как да се преодолее този въпрос", каза той.

Двете държави преговарят по ново споразумение, което трябва да даде повече гаранции на София, че Северна Македония ще изпълнява договора за добросъседство от 2017 година. В него се засягат историческите спорове, правата на македонските българи и други.

Скопие има за цел България да одобри преговорната му рамка за ЕС още в първата половина на годината, но засега няма официално потвърждение от София, че това е възможно. Въпреки положителните сигнали от премиера Кирил Петков, две от партиите в управляващата коалиция – БСП и "Има такъв народ", както и президентът Румен Радев, твърдят, че към момента няма условия за промяна на българската позиция.

Петков вече обясни, че евентуално решение ще мине през парламента.

Темата е една от спорните в управляващата коалиция и в петък се очаква да бъде изслушана в парламента вътрешната министърка Теодора Генчовска.

Османи отказа да коментира вътрешнополитически различия в България, за да не се изтълкува това като намеса във вътрешните работи на страната.

"Разбира се, за да мине в парламента на България, всички коалиционни партньори трябва да подкрепят това решение. Но не мисля, че е редно да коментирам отношенията в България", каза Османи.

По думите му в момента е необходимо стратегическо лидерство и е време да бъдат взети стратегически решения и в ЕС, и в региона.

Според него ако Албания тръгне на самостоятелни преговори за членство в ЕС, това би влошило динамиката в региона и Албания съзнава това.

Двете държави вървят в пакет към ЕС, но има все повече сигнали, че Албания е готова да излезе от него, за да започне преговори.

САЩ, ЕК и някои страни членки оказват силен натиск България да "пусне" Северна Македония към ЕС, като темата става все по-актуална след агресията на Русия срещу Украйна.

Несигурната европейска перспектива на региона засилва позициите на трети страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mimich 06
    #7
    Отговор на коментар #2

    После ни чака съдбата на Русия с Украйна.Тия са още по гадни и от укрите.

  2. Dante Alighieri
    #6

    Добре бе, шумадийски свинье ще ги титуловам тогава, щом ви дразни "к*п*л*та толкова...

  3. полк. Дрангов
    #5

    Уважавам вашият патриотизъм (14) минусчии, но жалко че не ви пука за 1,7 милиона българи от Македония. Оставаме си 6 милиона и се топим! Македония, Западни покрайнини, Беломорска Тракия, Северна Добруджа - Чао!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  5. Boris Kamov
    #3

    Ако Албания се отдели, тя ще влезе бързо в ЕС а макетата ще увиснат като со.пол на гвоздей... :) Все пак, да не забравяме че макетата са само 1.7 млн и скоро ще бъдат напълно претопени от албанското население. След което тази държавица ще се обедини с Албания и няма да има нужда да кандидатсва за ЕС. Проблемът е решен... :)

  6. полк. Дрангов
    #2

    Пускайте макетата в ЕС по-скоро! Това значи свободен съвместен бизнес, свободно движение на хора,всичките им роднини са тук. Един език, една вяра, пак ще станем един народ! Кръвта вода не става!

  7. Мармот
    #1

    Същите оказват силен натиск от България да продължи търговията с дрога. За да заробят още с печалбата от нея (която техни хора прибират) българите. Типичната пропагандна информация. За който се чуди защо пиша по-горното. Да провери новините какво става с 415-те литра амфетамини, заловени на летище София. Няма новини, нали?! Чудно, защо ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.