Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скромни офсетни ползи за страната отчете правителството

8 коментара
Скромни офсетни ползи за страната отчете правителството

Досега по силата на офсетни споразумения, придружаващи сделки за модернизация на армията, конкретните ползи на България са за 158 млн. евро. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров при откриването в сряда в София на международната конференция за развитието на офсетната политика у нас.

Ползите се изразяват в средства за инвестиции, получаване на ноу-хау и лицензи, създаване на нови експортно-ориентирани продукти, подкрепа на износа ни и съвместно производство.

В момента се изпълняват офсетни дейности, включващи и инвестиции, за 46.7 млн. евро, допълни министърът.

В обръщение на видеозапис до участниците в конференцията премиерът Сергей Станишев изброи конкретни проекти по офсетни споразумения, съпътстващи модернизационни договори за армията.

В договора с “Даймлер Крайслер” за закупуването на автомобилната техника за сухопътните сили на армията, директният офсет е за 3.2 млн. евро, а ползата от индиректния офсет е за 5 млн. евро под формата на софтуер. Продължават преговорите за още проекти, каза премиерът.

Съпътстващото споразумение с "Юрокоптер" за доставка на вертолети "Кугър" и “Пантер” е за 106 млн. евро. Досега е договорено изграждането на електронна маркетингова платформа на стойност 19 млн. евро.

По договора с италианската компания "Алениа аеронаутика" за доставката на транспортни самолети “Спартан” офсетната полза ще е за 152.3 млн. евро по директния офсет и 70 млн. евро по индиректния, изтъкна още Станишев. По линията на директния офсет петима студенти ще се обучават по аеронавтика в Торино, а по индиректния ще се изгради модерна оранжерия за цветя със 100 работни места. По проекта за бронирани колесни машини за армията се договаря офсет за 14 млн. евро в инвестиции “на зелено”, каза още той.

В дебата, който тече в момента в ЕС дали офсетът трябва да продължи да съществува или да се премахне като практика в контекста на общата отбранителна политика на съюза, Станишев заяви, че България ще участва активно в процеса на преоценката и в подготовката на общата нормативна уредба на общността. Според премиера офсетните договори няма да останат в миналото, защото от тази форма на сътрудничество са заинтересовани много страни от ЕС, включително нашата.

Зам.-министърът на отбраната Симеон Николов обясни пред участниците в конференцията, че в момента в ЕС се води дебат доколко използването на индиректните офсетни програми в рамките на общността е съвместимо с единната европейска отбранителна стратегия, като от Европейската комисия е било изготвено тълкувателно становище, че индиректният офсет противоречи на Договора за създаване на Европейската общност. Това от своя страна е предизвикало безпокойство сред членове на Европейската отбранителна агенция.

Според зам.-министъра сегашното изискване в България, регламентирано в Наредбата за условията и възлагането на специалните поръчки, офсетните споразумения да бъдат над 100% от стойността на военната сделка и да съдържат само до 30 директен офсет, тоест насочен към отбранителния сектор, затруднява финансово Министерството на отбраната. Оскъпява се самата сделка, а министерството допълнително трябва да плаща ДДС върху директните офсетни сделки, дори когато са безвъзмездни.   

Трябва да се изгради национална офсетна стратегия и да има по-добра координация между различните министерства, както и да се подготвят експерти в тази област, смята зам.-министърът.

В договорите за модернизация на армията да се предвижда директен офсет, насочен към българската отбранителна индустрия, предложи и съпредседателят на Сдружението на българската отбранителна индустрия Стефан Воденичаров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Данчо
    #9

    В момента върви световен вторичен пазар на офсет, като схемата е следната:1. Оръжейна фирма печели сделка в пост-комунистически корумпирани държави, сред които е България. Там корумпираните правителства нарочно са заменили прозрачния търг с подобна процедура, с цел захранване на партийни каси. Цената е около 3 до 5 пъти по-висока в сравнение с цената при търг2. С тази 400% надценка оръженйните фирми излизат на пазара на офсет и обявяват на всеки инвеститор, че ще му субсидират 5% - 10% от сделката, ако я пусне през тях. Скоро ще изплува истината, че чрез офсет в България са Кауфланд, Метро, ТУИ и други инвеститори, които от край време са тук.

  2. Dimitrov
    #8

    Molia ako niakoi znae kak ME2 beshe dadena bez konkurs na Mitsui za rehabilitacia zaradi offset da mi pomogne s info.

  3. Веж
    #7

    Ами нали предназначението му беше да копенсира щетите от покупката на оръжия!? Ако някой доставчик го включва в цената, да отидем при онзи, който предлага по-ниската цена!

  4. Tzvetan Offsetski
    #6

    jalka istoria!

  5. Стопер
    #4

    Според правилника на МО, офсетът "се определя като относителен дял от номиналната парична стойност на договора за доставка... и не може да бъде по-малък ... от 60 % (като отношение на офсетните ползи, определени по тази методика и номиналната парична стойност на договора за доставка)". В някои случаи може да надмине и 100%. Да, ама няма такова нещо като безплатен обяд! Офсетът значително оскъпява, защото реално ВИНАГИ е включен от фирмата доставчик в цената - да не са луди да ни подаряват нещо или да продават на загуба?! И парите винаги излизат от джоба на данъкоплатците.

  6. Bira
    #3

    кратко и ясно.

  7. Цветан
    #2

    Същността на офсета се състои в следното: България плаща еди колко си милиона евро за доставка на определено въоръжение, което грубо казано представлява куп железария, която след 10, 15 или 20 години предаваме за скрап. Тоест харчим едни милиони и срещу тях след определено време сме на нула. Обратно - страната, която произвежда и ни продава въпросното въоръжение си натоварва мощностите, поддържа работни места и всички там са доволни. При това положение едната страна инкасира само печалби, а другата

  8. ххх
    #1

    Решението е птосто, според мен.Трябва да се забрани на шапките да купуват оръжие от чужбина ако то може или се произвежда в БГ. Единственото което не можем да произведем сами са самолети и танкове.Ако чужди фирми искат да се включат в превъоражаването на армията, да си донесат производството тук. Така ще се задвижи производството а от там и икономиката като цяло. Ще загубят само лапачите на комисионни. В БГ има мощности за производство на почти всичко. Боините кораби можем да си ги построим сами

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.