Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слаб ръст в еврозоната и бурен, но опасен ръст в източноевропейските икономики

1 коментар

Разочароващите политически новини охладиха търсенето в 12-те страни от еврозоната и колебливите признаци за икономическо съживяване, които се появиха в края на 2004 г. станаха жертва на скованото вътрешно търсене. Това се посочва в есенния доклад на МВФ за състоянието на икономиката в света, огласен днес и цитиран от световните агенции.

В частта за Европа се посочва че средният растеж в еврозоната от 1,25% през първата половина на годината се дължеше най-вече на износа, се казва в доклада. В същото време се наблюдава силно увеличение на брутния национален продукт (БНП) на страните от Източна Европа, макар растежът на някои от тях да е по-нисък в сравнение с 2004 г. Според експертите на фонда основните причини за това са поскъпналият петрол и икономическите проблеми на западноевропейските им търговски партньори.

Западна Европа претърпя два основни политически труса с отхвърлянето от Франция и Холандия на новата европейска конституция и горчивия неуспех на ЕС да постигна съгласие по бюджета, отбелязва МВФ.

В частта на доклада за европейските страни с нововъзникващи пазари, които са най-добре подготвени за пълноправно членство в ЕС, се посочват рисковете за техния растеж, а това са "оставащото ниско доверие в еврозоната и продължаващото поскъпване на петрола".

Въпреки това, се посочва в есенния доклад на МВФ, в някои страни продължава да има риск от прегряване. Макар инфлацията да остава добре овладяна, нарастването на кредитирането е изключително силно, цените на недвижимите имоти рязко се повишиха.

При слабия растеж в еврозоната и повишението на цените на петрола, рисковете се увеличават, отбелязва още МВФ.

За балтийските страни, Унгария, България и Румъния МВФ се пита докъде ще доведе много силното увеличение на кредитите. Може това явление да е наваксване на пропуснатото след годините на оскъдица в тази област, но в същото време може и да се окаже бум, а това е опасна ситуация, тъй като спукването на подобен балон по правило е "много скъпо", когато става дума за растежа и за финансова криза в страните с нововъзникващи пазари, посочва МВФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STO
    #1

    4e koi go e griga v tazi zona za balona.Tuk se lapa do kat ima a kat naqma da si lapal do kat e imalo:)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.