Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слабият пазар през лятото вдигна цените на новите апартаменти

19 коментара
Слабият пазар през лятото вдигна цените на новите апартаменти

Г-н Стефанов, все още има известно недоверие към новите жилищни кооперации, продавани в столицата и по-големите градове. Според Вас на какво се дължи това - на натрупан опит от живота в тези сгради или е отзвук от това, че хора си платиха имотите и не ги получиха?  

Действително в периода от 1995 г. до 1998 г. имаше случаи като с т.нар. Град на мечтите на Соломон Анжел, в който потънаха много пари, както и на недостроени сгради. Но има много сериозна разлика между посочените случаи. Проблемът с голяма част от сградите, останали недостроени в този период, беше резултат от финансовата нестабилност в страната – сриването на лева спрямо щатския долар и въвеждане на ДДС, а не планирано ограбване на гражданите. Голяма част от строителните фирми бяха добронамерени, сключиха договори и искаха да ги спазят, но просто не успяха.

Възможно ли е единичните случаи да оставят толкова дълбока следа в обществените нагласи?

Смятам, че това влияе сериозно върху отношението на българите към новото строителство. От друга страна считам, че в последните години се натрупа голям кредит от доверие към инвеститорите в жилищното строителство. Купуването на жилища “на зелено” вече е масова практика. При тези сделки, клиентът влиза в две роли едновременно – на купувач и инвеститор, което прави покупката много изгодна, защото е по-евтина.

Преди година новото строителство беше на по-ниска цена от панелните апартаменти, а сега са на едни ценови нива в съответния район, в който се предлагат.   

Според ваши колеги поскъпването на новото строителство с 10 % през септември е пренасочило купувачите към панелките?

Нямам представа дали има отлив на клиенти към панелните имоти, защото нашата агенция продава само ново строителство. Цените се повишаха през септември, защото през лятото беше регистрирано голямо задържане на пазара. Май беше много пасивен месец, защото имаше много празници. През юни бяха изборите и пазарът на имоти също беше слаб. През юли се регистрира оживление, но през август отново остана пасивен. Логично е след това затишие, да се вдигнат цените.

Повишаването не е ли резултат от скока в цените на горивата и съответно на строителните материали?

Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите. Според мен цените ще продължат плавно да се движат нагоре.

Лично аз смятам също, че твърденията от рода на “панелите ще паднат” в момента са пропаганда. Но панелката битува в съзнанието на българина като символ на скучния, сивия, обикновен и до голяма степен безсмислен живот, който модерното време е отрекло. Панелите, както и москвичът са символи, които не трябва да подценяваме, когато става въпрос за сделка с жилищен имот. Защото всички ние купуваме символи, купуваме такива идеални стойности.

Докато новото строителство изгражда друг облик на дома – вече се слагат по-модерни фасади и цветове.

Купувачите, които искат да купят апартамент на идеен проект, трябва да обърнат внимание на няколко точки в договора, които ще защитят интересите им. Първо в него трябва да е заложено поетапно изплащане на цената за имота – на определени етапи от строителството. Гаранция за сигурността е да се получи по-рано нотариалния акт за собственост – обикновено това става когато обектът достигне “кота било”. Редно е да се предвиди сума за окончателно изплащане на жилището, след като сградата е получила Акт 16 – т.е. вече е разрешено ползването и от официалните държавни органи. И последно е добре клиентите да предвидят в договора, който ще подпишат и неустойки при забавяне на предварително оповестените срокове за строеж.

Не смятате ли, че при новото строителство влизаме в друга символика, утвърдила се в представите на българина като “мутробарок”?

Според мен това е символ, който все по-малко битува в съзнанието. Вече има много строителни фирми, които са на пазара от 90-та година и са се доказали. Естествено много от тези, които видяха, че инвестицията е печеливша и пренасочиха средства, придобити от други дейности.

Имате ли представа, колко строителни предприемачи работят на територията на столицата?

В нашата агенция има картотекирани над 500 фирми. Това са тези, с които сме работили и сме следили процеса на строителството им.

Печеливша ли е все още инвестицията в жилищно строителство на територията на столицата? Част от брокерите твърдят, че вече няма свободни ниши на този пазар?

Почти липсва вече на пазара явлението да се купуват повече апартаменти от една нова жилищна сграда “на зелено”, които по-късно да се препродадат. Купувачите от този тип бяха особено активни в периода от 2003 г.до края на 2004 г. Но тогава и цените бяха много по-различни – в края на 2003 г. квадратният метър “ на зелено” в “Младост” беше средно 300 евро, а в края на 2004 г. вече е 450 евро.  В момента основните клиенти на новото строителство купуват имот, за да живеят в него.

Мит ли е твърдението, че новите кооперации не са устойчиви на земетръс, че предприемачите спестяват и строят с материали със съмнително качество?

Често се правят паралели със земетресенията в Турция и Латинска Америка – как сградите се срутват и от леки трусове в резултат на лошо качество. Но искам да ви кажа, че тук не сме Латинска Америка или Турция. В България също има корупция, но у нас механизмите, по които държавните чиновници си извличат допълнително облаги, са различни. Те просто мотаят предприемачите. Фирмата задължително трябва да отговаря на определени изисквания и въпреки че тя ги е покрила, пак се бавят разрешенията. Но не се правят компромиси с изискванията към здравината и конструкцията на сградите, въвеждани в експлоатация.

Строителството на нови жилищни сгради се измества все повече в райони без инфраструктура и на предприемачите им се налага да я изграждат, което повишава разходите им. Смятате ли, че това може да блокира пазара?

Нормално е общината да изгражда инфраструктурата, но от друга страна знаете, че данъците, които се плащат по имотните сделки в страната, са далеч са далеч от реалните. Откъде тогава общините да получат приходи за строителството на нова инфраструктура? Затова аз смятам, че при инвеститорите трябва да остане ангажиментът за прокарване на шосета, тръби и електрификация, за да продадат построените сгради. Разходите им за инфраструктурата са нищо в сравнение, с данъците, които трябва да реално да влязат в хазната от продажбата на имотите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. HS
    #24

    kogato pazara na neshto e slab, cenite obiknowenno padat...Gospodina mai dranka gluposti...

  2. wute
    #23

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото" Е това ако не е безумно изказване здраве...като затихва пазара цените падат,бе аланкоолу.Ина4а няма пазар...

  3. E tova ako ne e BG absurd!
    #22

    E tova ako ne e BG absurd!Obiknovenno kogato nqma tyrsene i slabi prodajbi v normalniqt svqt cenite padat, no v avsurdistan cenite se vdigat. Kolkoto po-razrushena infrastruktura i po golqma mizeriq nastava tolkova cenite na imotite se vdigat. Zashto, kakva e logikata? Kato si kupish apartament na EU ili US ceni shte imash li i takiva vyzmojnsoti i dohodi kato v EU i USA? Stiga plateni statii i baloni ot mutri stroiteli i brokeri. cenite v BG sa nerealni i koito si kupi imot sega e TYPAK!

  4. poznat
    #21

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите."

  5. Platena Publikaciq
    #20

    Mnogo eftino !!

  6. poznat
    #19

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите."

  7. poznat
    #18

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите."

  8. poznat
    #17

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите."

  9. poznat
    #16

    "Смятам, че повишението е заради затихването на пазара през лятото – просто на хората им омръзна след като се решат да сключат сделка, обектът да изчезне или да му се вдигне цената в процеса на преговорите."

  10. Гражданин
    #14

    Е много се излага тоз медиапул с такива платени лайняни статии. Плаща си някакъв малоумник който смята клиентите си за такива като него, притичва услужлива журналка (Мария Масльонка ли й беше името?) и хоп ето ти цяла статия дето уж заслужава внимание. Абе серсеми. Не сме толкоз прости че да ни пробутвате търговските интереси на разни помияри! Запомнете го ако искате да ви четем!Баси нещастната статия. От всичко което става ясно е че москвича и панелката са хляб насъщен за тоз нещастен интересчия.Направо да се издрайфа човек след такива писания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.