Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След отказа на Германия САЩ гледат към италианските военни бази

0 коментара

На финалната фаза на преговорите за приемане на резолюция на ООН по иракския въпрос се очертава тясно сътрудничество между САЩ и Италия. Пентагонът обмисля възможността за използване на военните бази и въздушното пространство на Италия вместо германските, ако правителството на Герхард Шрьодер потвърди отказа си от участие в евентуална война срещу Ирак.

В тази връзка ще бъде и днешното няколкочасово посещение на премиера Силвио Берлускони в Москва по лична покана на руския президент Владимир Путин. Това посещение беше предшествано от множество консултации с Вашингтон. Известно е, че Русия, заедно с Франция и Китай, се противопоставя на твърдата линия на САЩ и Великобритания, чийто интерес е да получат от ООН резолюция, която да разреши нападение над Ирак при провал на мисията на оръжейните инспектори. Посланието, което се цели да се отправи към Кремъл е, че е много по-добре ООН да излезе с такава резолюция, защото по силата на решението на американския конгрес, президентът Дж. Буш разполага с пълномощия да употреби сила. Американската администрация е убедена, че колкото повече европейски страни се включат в този дипломатически метод за оказване на натиск, толкова по-голям ефект ще има посланието към Москва. Разговорът между Путин и Берлускони би могъл да послужи за определянето на руската позиция, както и да допринесе за оформянето на обща позиция на страните от ЕС във връзка с войната. В групата на европейските съюзници, освен Великобритания и Италия, се включват също и Испания, Полша и Холандия.

Като потвърждение за дипломатическото разбирателство помежду си, представителите в ООН на САЩ, Великобритания и Италия проведоха многобройни срещи и отбелязаха съвпадението на позициите на своите правителства относно необходимостта да се запази водещата роля на Съвета за сигурност на ООН. Обсъдено беше също и предложението за включване на текст в резолюцията, който да визира хипотезата за употреба на сила /използваната формулировка е "последици" / срещу Ирак в случай, че Садам Хюсеин откаже да сътрудничи на оръжейните инспектори.

На практика се оказва, че Италия постепенно заема мястото на Германия в отношенията между Америка и Европа, отбелязва Едуард Лътуок, експерт от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Това е и мнението на повечето от членовете на американската администрация. В практическо отношение, това положение намира отражение и върху плановете за действие при евентуален конфликт с Ирак, разработвани от Централното командване във Флорида. Една от възможните хипотези, в случай на категоричен отказ от участие от страна на Германия, е да се използват наличните бази в Италия, които да се превърнат в основен европейски логистичен център на въздушния мост между САЩ и Залива. По силата на вече дадените разрешения за използване на въздушните пространства на Македония, България, Румъния и Турция и предвид твърде малката вероятност за отказ от страна на Албания, коридорът би могъл да започне от Италия и да се простира до театъра на военните действия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.