Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След събарянето на тютюнев склад в Пловдив Минеков обеща защита за сградите

Институтът за културно наследство нарочно е превърнат в неработеща структура

13 коментара
Снимка: Петкана Бакалова, Фейсбук

Започналото в четвъртък следобед събаряне на един от тютюневите складове в Пловдив завърши късно през нощта въпреки опитите на министъра на културатата Велислав Минеков да го спре. Разрушаването бе прекратено, докато той бе на място, но беше довършено, след като си тръгна, съобщи Нова телевизия. В отговор той се закани, че още днес ще подпише решение, с което се дава статут на недвижима културна ценност на комплекса от сгради. Минеков заяви и че щял да принуди инвеститорите в терена да възстановят събореното здание.

Разрушаването на сградата съвпадна с провеждането на Специализиран съвет по опазване на Националните културни ценности, който трябваше да реши за статута на сградата. Само преди седмица в Пловдив бе съборен друг склад – на ул. "Христо Ботев". Блъснатият в четвъртък се намира на на ъгъла на улиците "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф". Това здание пострада при пожар преди години.

Формално разрушаването стъпва на "План за безопасност и здраве" на община Пловдив. Процедурата е била задвижена от район "Централен".

В четвъртък Минеков призна, че докато решението на Съвета не влезе в сила, институцииите не могат да направят нищо. Към този момент от сградата не бе останало почти нищо. По случая започна проверка и на строителния контрол, но резултати от нея няма.

Министърът коментира, че разрушаването е безобразие. Той допълни, че не би го разрешил на никаква цена.

"Вероятно те си мислят, че аз съм бездеен. Вероятно те си мислят, че аз съм подкупен. Вероятно си мислят, че ще бъда по някакъв начин заплашен. Няма да се случи", каза той.

Ако имахме закон...

Инцидентът в Пловдив нямаше да се случи, ако имаше промени в Закона за културното наследство, заяви в петък Минеков. Той припомни, че е имало подобни предложения, но те не са стигнали дори до комисиите в парламента.

"Ако имаше шанс за тази промяна, днес тази пожелана разруха нямаше да се случва по този начин", заяви той. 

Минеков допълни, че според него Националният институт за недвижимо културно наследство умишлено е превърнат в неработеща структура с цел корупция. След неколкоратно намаляване на щатните бройки през години, там в момента работят 45 души, които трябва да се справят с 6 хил. преписки, обясни Минеков. Не е направено и нищо за дигитализацията на архива на структурата.

А вие колко въпроса зададохте на предшественика ми?

На няколко пъти Минеков намекна, че предшественикът му на поста Атанас Атанасов не е свършил никаква работа по ключови теми. Министерстването на Атанасов бе белязано със скандал, предизвикан от негово клипче, качено във фейсбук. Извън това министърът нямаше никакви изяви. Минеков заяви, че той не е потърсил 250 хил. лв., дължими на министерството за наем на помещенията на ул. "Лъчезар Станчев" в столицата, които се ползваха като редакция от в. "Труд". Това щяло да е едно от първите му действия, увери той. Минеков призова за повече публичност и пресконференции в министерството на културата.

"А вие колко въпроса зададохте на моя предшественик? Кой му зададе въпроси? Аз ще ви отговоря! Никой", обърна се той към репортер. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #13

    Разрешението е дадено от гербаджийския кмет, който се прави на гламав.

  2. anton nikolov
    #12
    Отговор на коментар #6

    Това от кой учебник по нАучен комунизъм го преписа ?

  3. anton nikolov
    #11

    В България няма разследващи журналисти, които да разберат кой стои зад тази Галакси интернешънъл и с кого е свързана, както и на кого се отчита. Друго си е да правиш репортажчета за баба Иванка ,която гледа козички в Долно нанагорнище и за трафика по пътищата.

  4. anton nikolov
    #10

    Една мафиотска фирма руши и си прави ,каквото иска и никой не може да я спре. Такова нещо като МВР и прокуратура не съществуват. Съществуват само да бият демонстранти и да осъществяват политически поръчки.

  5. John Doe
    #9
    Отговор на коментар #6

    Селската мастурбаторска десница пак се изцепи: складовете били паметник на "безмилостната капиталистическа експлоатация по време на фашизма". Чекиджийският му мозък явно не може да разбере, че понятията "фашизъм" и "капитализъм" са несъвместими. Да не говорим, че в България никога не е имало "фашизъм", а българският "капитализъм" през онези години (че и днес) е бил в същността си кооперативно предприемачество и манифактуризъм - нищо общо с икономическата система, наречена "капитализъм".

  6. John Doe
    #8

    Това, което Минеков дрънка, са пълни глупости и издават пълната му правна неграмотност. Не може да заплашваш, че "утре ще свикаш" съответния орган, който да обяви една стара сграда, чиято демолиция вече е започнала, за паметник на културата, и да настояваш на базата на ретроактивното прилагане на този акт, сградата да бъде възстановена до предишното си състояние. Ретроактивното прилагане на държавни актове противоречи на всички правни норми. Ако неграмотните чиновници в Министерството на културата

  7. xa_poznai
    #7

    Хващам бас, че както преди така и сега нищо няма да направи. Този и ония ще са му виновни. Цялата работа е, че никой не иска да плати за "опазването". Включително всичките кодкудякащи. Много е лесно да си морален стожер с чуждите парички ама тоя строй си отиде отдавна. Новия дава право всеки да си запази каквото иска - купува го и си го пази. В конкретния случай пък тия съборетини ще чакаме да паднат върху някой. Нищо не пречи да се съхрани архитектурния стил на района все пак общината издава разрешителните

  8. Селска десница
    #6

    А за какво ще се използват тези сгради в бъдеще? Едни от тях може би ще бъдат преустроени за нещо полезно, някоя да остане музей на тютюна, друга за спомен от безмилостната капиталистическа експлоатация по време на фашизма, ама останалите ....

  9. ABV
    #5
    Отговор на коментар #4

    татко обеща да ми купи колело, ама друг път!

  10. ABV
    #4

    а защо минеков не започна със защита на въпросния склад?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.