Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След САЩ и ЕС мисли да отмени частично санкциите срещу Либия

0 коментара

В понеделник президентът Джордж Буш подписа заповед за вдигане на търговското ембарго срещу Либия във връзка с решението ѝ да изпълни американските искания за унищожаване на програмите си за масово унищожение.

Във вторник ЕС заяви, че също обмисля да отмени частично санкциите срещу Либия и предприема действия за облекчаване на наложеното на страната оръжейно ембарго, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

През декември Буш обяви споразумение между САЩ, Великобритания и Либия за това, че Триполи се отказва от програмите за оръжия за масово унищожение в замяна на вдигане на американските санкции и подобряване на отношенията с международната общност.

Оттогава Либия декларира всичките си програми за ядрени и химически оръжия и започна тристепенна процедура за унищожаването им, при която САЩ и Великобритания изнесоха от страната по-голямата част от оръжейните материали - около 1,032 метрични тона.

САЩ за загрижени за съдбата на българските медици

САЩ са загрижени за съдбата на българските медици в Либия, заяви прессекретарят на Белия дом Скот Маклелън, представяйки пред журналисти мотивите за частичната отмяна на американските санкции срещу Либия. В отговор на репортерски въпрос по време на брифинга в Държавния департамент дали тази стъпка на Вашингтон ще има отражение върху случая с осъдените на смърт български медицински сестри, говорителят Адам Ерели отговори, че не очаква "директно" отражение.

още

Отмяната на санкциите отваря възможност за възстановяване на директните въздушни връзки между САЩ и Либия и размразяване на либийски активи в размер на близо 1.2 милиарда долара.

Санкциите бяха наложени през 1986 г. след като Либия беше обвинена за бомбения атентат в дискотека в Берлин, при която загинаха двама американски военнослужещи и жена от турски произход. 229 души бяха ранени, 79 от които американци.

ЕС иска от Либия да спира нелегалната имиграция

Представители на 25-те страни -членки на ЕС ще заседават по-късно тази седмица, за да решат дали да изпълнят решението на ООН от миналата година за отмяна на 11-годишните санкции срещу Триполи, съобщи във вторник говорителката на ЕК Ема Ъдуин.

ЕС ще разгледа също искане на Италия за облекчаване на оръжейното ембарго срещу Либия от 1986 г., за да може Триполи да купува високотехнологично оборудване, като бинокли и катери, за спиране на вълната от нелегални африкански имигранти към Европа.

ЕК иска да обвърже италианското искане с изпращането на мисия от експерти в Триполи - ход, който бе договорен миналата година.

Задачата на експертите ще бъде да постигнат съгласие с либийците по редица предложения за борба срещу нелегалната имиграция в по-широк аспект.

Либия трябва да покаже, че има сериозно отношение към борбата срещу нелегалната имиграция, преди ЕС да последва примера на САЩ и да отмени търговските санкции срещу Триполи, каза Ема Ъдуин.

Италия, чиято дълга брегова ивица я прави главна цел на нелегалните имигранти, опитващи се да достигнат Европа по море, обяви по-рано, че може да отмени едностранно търговското ембарго срещу Либия, ако ЕС не вземе решение по този въпрос тази седмица. Вътрешното министерство в Рим обяви, че над 9700 нелегални имигранти са достигнали италианския бряг тази година, като много от тях са минали по най-краткия път - от Северна Африка.

Триполи ще внесе втората вноска от компенсациите за Локърби

Вдигането на американските санкциите срещу Либия става два дни преди изтичането на крайния срок, в който Триполи трябва да плати втората вноска от компенсациите на роднините на жертвите от атентата срещу самолета на Пан Ам над Локърби от 1988 г.

Либия се съгласи да изплати 2.7 милиарда долара компенсации, или по 10 милиона за всяка от 270-те жертви. Всяко семейство получи първата вноска от 4 милиона долара миналата година, когато Либия пое отговорността за атентата с писмо до ООН и бе постигнато споразумението за компенсациите. Тогава ООН вдигна наложените на Либия санкции. Сега, след като САЩ вдигат търговското ембарго, семействата ще получат по още 4 милиона долара.

Последната част от по 2 милиона долара ще бъде изплатена, когато Либия бъде извадена от списъка на Държавния департамент на държавите, подпомагащи тероризма. Това все още не е направено.

През април администрацията на Буш вдигна по-голямата част от санкциите срещу Либия, с което бе дадена зелена светлина за американски инвестиции в страната, както и възможност за либийски студенти да се обучават в САЩ.

Америка също така разшири дипломатическите си отношения с Либия и установи офис на контакти в Триполи.

През февруари САЩ вдигнаха 23-годишната забрана на американски граждани да пътуват до Либия и разреши на гражданите си да харчат пари там.

Либия все още е в "терористичния" списък на Държавния департамент

Фактът, че Либия все още е в списъка на Държавния департамент на държавите, подпомагащи тероризма, не допуска тя да може да купува стоки и технологии с възможна двойна употреба, които могат да бъдат използвани и за военни цели.

Макар Държавният департамент да отбеляза, че Либия прекратява подкрепата си тероризма, тя няма да бъде извадена от списъка, докато не бъдат решени други оставащи проблеми, като твърденията за участието ѝ в заговор за покушение срещу саудитския престолонаследник Абдула.

Политическото решение за изваждането от списъка ще бъде взето едва след като администрацията на Буш получи уверения, че всички нива на либийското правителство са прекратили подкрепата за тероризма, е посочил служител от Белия дом, цитиран от Си Ен Ен.

Америка възприема заплахата от тероризма и оръжията за масово унищожение като централен проблем за националната си сигурност и се надява, че решението на либийския лидер Муамар Кадафи да се разоръжи доброволно ще послужи за пример на други рискови държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.