Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Следствието поиска контрол над дознателите в МВР

0 коментара

Не следствието да се преобразува в дознателски апарат към МВР, а дознателите да са под контрола на следователите, поиска шефът на НСлС Ангел Александров ден след като президентът Георги Първанов се обяви против съдебна реформа под "външен натиск". Държавният глава защити следствието и каза, че някой от България внушава на Брюксел, че то трябва да бъде извадено от съдебната власт и да премине към изпълнителната.

Прехвърлянето на органите на разследването към изпълнителната власт е изискване на Европейския съюз, за да стане по-ефективно следствието. С този ангажимент България успя да затвори преговорната глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи" и неизпълнението му може да доведе до ново отваряне на главата. Според министъра на правосъдието Антон Станков Брюксел има едно единствено изискване, свързано със структурата на съдебната система, което е точно за изваждане на следствието от нея, което неизбежно води до свикване на Велико Народно събрание (ВНС).

Шефът на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров, който е противник на изваждането на следствието от съдебната система, вчера призова сегашното обикновено Народно събрание да промени конституцията като подчертае независимостта на съда и върховенството му в правораздаването, тъй като прокуратурата и следствието са помощни институции. Първанов, който е против свикване на ВНС, подкрепи съдиите.

Шефът на НСлС: Следствието не е опасен реактор

Това е силно предизвестена смърт на българските следователи, обяви Александров пред БНР, перифразирайки Марк Твен.

"Искам да се пошегувам и да кажа, че това не е реактор, който би могъл така лесно да бъде изключен, защото той не е радиоактивен, не е опасен, заяви Александров като сравни проблема на следствието със съдбата на малките блокове на АЕЦ "Козлодуй", които Брюксел поиска да затворим.

Никъде Брюксел не поставя изисквания за премахване на българското следствие, заяви Александров. Той дори изрази учудване от "лекотата на някои хора, които чрез разни работни групи, в които, забележете, не участва нито един български следовател, дават становища в Брюксел, че българското следствие ще бъде ограничено в рамките на 97 процента, разследването ще бъде иззето от дознанието".

Според него не е отчетено обстоятелството, че по конституция следователят осъществява предварителното производство по наказателните дела в България.

И българският следовател следва да осъществява и процесуално ръководство и един вид надзор върху всички останали органи, които извършват разследване в България, включително и на дознателите, категоричен бе Александров.

Конституцията се променя, но българската наказателно-процесуална система е градена 120 години, подчерта за пореден път той уникалността на българския модел и обяви, че не е много лесно с лека ръка да бъде отстранено следствието.

Първанов е против реформи под външен натиск

"Понякога изразяваните от Брюксел мнения, не само за съдебната система, са подсказани от определени среди в страната , които са заинтересовани от едно или друго решение", каза Първанов в събота след като обсъди необходимостта от ускоряване на съдебната реформа в процеса на присъединяването ни към ЕС и промените в конституцията, в частта за съдебната власт с шефа на Върховния касационен съд Иван Григоров и столични съдии.

По въпроса за следствието президентът попита дали е било обяснено достатъчно ясно на европейските ни партньори, че може би ще има необходимост от специализиран разследващ апарат, какъвто в момента съществува, който да може да работи ефективно по престъпленията, засягащи не само България.

Държавният глава каза, че в недалечно бъдеще експертите трябва да направят преглед дали ефективно действат промените в Конституцията. Иначе сме обречени да правим непрекъснати промени без някой професионално да каже доколко са ефективни, дали не са имитационни само, за да се харесаме на някои от външните ни партньори, коментира президентът.

Реформата не трябва да се прави под външен натиск, каза президентът и добави, че е много важно добре да се обясни на българското общество какви са претенциите на европейските ни партньори и какво произтича от поетите ангажименти в гл. 24 "Правосъдие и вътрешни работи", защото има различни тълкувания - често непрофесионални и тенденциозни.

Съдии искат нови промени в конституцията до 2005 г.

Председателят на ВКС Иван Григоров призова политиците да извършат промените в основния закон за съдебната власт в този парламент.

ВКС предлага да бъде регламентирано в Конституцията, че основен носител на съдебната власт са съдилищата в България.

Иван Григоров каза, че в Конституцията трябва да се подчертае независимостта на съда и върховенството на съда в правораздаването, тъй като прокуратурата и следствието са помощни институции.

Като част от българското общество, като съдии, сме готови да носим цялата отговорност за недобре свършена работа от нас, но отказваме да носим отговорност за нещо, което не са направили някои други институции, особено тези, които се борят с престъпността, каза Иван Григоров и нападна МВР и обвинителите.

Ще носим отговорност за това , което става от момента , в който едно наказателно дело влезе в съдебната зала, посочи Григоров, цитиран от БТА.

Президентът - защитник на правата на съда

Според президента може да се използва съществуващия консенсус в Народното събрание, за да се направят някои допълнителни промени в Конституцията, свързани със съдебната власт. Уверен съм, че там има какво да се направи, за да се ускори правораздаването и да се приведе в съответствие с европейските изисквания, каза Георги Първанов.

Президентът каза, че регламентираната в Конституцията постановка за триинстанционното производство може да бъде преразгледана и това може да бъде направено още от сегашното Народно събрание.

Според Първанов направеното в съдебната реформа никак не е малко, заслуга за което имат представителите на съдебната система и политиците - правителството, парламента. Той посочи, че не може да се прави реформа без тези, до които се отнася и само в диалог с представителите на съдебната власт могат да се откроят истинските проблеми на правораздаването.

Навлизаме в период, в който особено след промените в Конституцията, съдебната система ще има възможност да се изчисти от тези представители, които хвърлят светлина върху цялата система и заради тях страдат почтени, доказани професионалисти, каза президентът.

Георги Първанов посочи, че проблемите на съдебната власт предполагат отговорни решения от парламента и смъмри управляващите заради забавянето на поправките в Закона за съдебната власт. Заради приетите едва миналата седмица поправки, най-рано през май ще бъде подменен средния ешалон от съдебни шефове, а срокът, поставен при промените в конституцията, бе 31 март.

Държавният глава подчерта, че срещата му с ръководителите на софийските съдилища има знаков характер- тя е поредният знак от президентската институция за уважението към българския съд.

Стремял съм се с цялата си дейност и с изразените становища по отделни законодателни идеи да отклонявам всякакви опити да се ограничават правата на съда, каза Георги Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.