Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебни цени на водата ще получат 18 ВиК-фирми

7 коментара
Служебни цени на водата ще получат 18 ВиК-фирми

Осемнадесет ВиК-оператора не са подали в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) тригодишни бизнес-планове, които ще послужат за определяне на цената на пречистването, доставката и отвеждането в канализацията на питейната течност.

Крайният срок за внасяне на бизнес плановете изчете на 18 юли, като от общо 65 водни дружества документи с инвестиционни намерения са подали 47 ВиК- оператора, съобщиха от ДКЕВР в сряда. На онези, които не са дали бизнес планове, ще им бъдат определени административни цени от държавния орган.

На ВиК-ата без бизнес-планове ще им бъдат наложени санкции, заяви за Mediapool Люцкан Далакчиев, ресорен зам.-председател на ДКЕВР за регулацията на водните дружества.

Интересното е обаче, че в Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги са предвидени глоби от 20 до 50 хил. лв., ако дружеството не се съобрази с изисквания на ДКЕВР за преработване на бизнес плана или не внесе навреме следващите си инвестиционни програми, които ще са петгодишни. За укриване на поискана информация или даването на грешни данни пък санкцията стига до 100 хил. лв. За неподаване на първия бизнес план обаче не е разписана глоба.

Цените на ВиК-ата без бизнес планове обаче така или иначе ще бъдат проверени и ако стойностите им не отговарят на реалните разходи, ще бъдат намалени, заяви Далакчиев. За разлика от регулацията в електро и топлоенергетиката, ВиК-инспекторите имат право да проверяват и достоверността на представените от дружествата разходи, така че тук няма да се получи историята с дъвките и близалките на “Топлофикация-София”, които не са отразявани от дружеството при искането им за повишаване на цените, каза Далакчиев.

В следващите три месеца работни групи на ДКЕВР ще разгледат внесените от дружествата бизнес планове и предложения им за цени на услугите, а други експерти ще проверяват фирмите, които не са дали инвестиционни програми. Одобряването на бизнес плана и цените на дружествата ще става на конвейр в този тримесечен срок, а не в пакети, както ДКЕВР прави това за топлофикациите, за електроцентралите и за ЕРП-ата, обясни Далакчиев.

“Преди да бъдат разгледани в детайли предложенията на дружествата ДКЕВР не би могла да коментира каквито и да било конкретни проценти или цифри, свързани с цената на ВиК-услугите”, заяви другият заместник-председател на регулатора Игнат Томанов.

Преди месец ВиК-ата обявиха исканите от тях нови цени, които сега подкрепят с бизнес плановете. Обявеното тогава поскъпване бе между 20 и 40 на сто за различните региони на страната, а в столицата – близо 70 процента. Има и такива дружества, които обаче са внесли инвестиционни програми без да искат увеличение на питейната течност, допълниха от ДКЕВР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Шушулов
    #8

    Какво ме интересуват инвестиционните планове на дружествата. Нали затова са дружества - да си теглят кредити, да си реализират програмите, да си намаляват течовете и загубите и когато реално ми предложат по-качествена услуга да поискат увеличение. Не стига, че открито ни ограбват, пък и лакомията им няма мярка.

  2. Наблюдател
    #7

    А би трябвало да ви интересува колега. Планове не са представени, защото тези дружества не могат да защитят сегашните си цени по никакъв начин и ще трябва да ги намалят.

  3. банкер
    #6

    Г-н Шушулов, коя банка ще даде кредит без да е сигурна, че той ще бъде върнат? А той може да бъде върнат само, ако е включен в цената.

  4. Дрън-дрън
    #5

    Политически назначени неспециалисти ще проверяват ... политически назначени във ВиК-та ръководители-неспециалисти! Всичко това стана благодарение на "мъдрото" ръководство на Симеон и останалите бандити от НДСВ, които чакат парите от еврофовдовете за да реализират нови кражби. И всичко това на гърба на изтормозения, но гордо негласуващ български народ. Нужна е чистка на всички "парашутисти" и стари далавераджии в сектора като се започне от МРРБ, ДКЕВР и се свърши до шуробаджанаците по места!

  5. j.j.
    #4

    Шушелов докога ще си "шушука" с ВИК, НЕК и ТОЛОФИКАЦИЯ. ПИСНА НИ!!!

  6. Ани
    #2

    Предлагам на гл.Прокурор да провери сметките на този господин,защото работата с цените на парно,вода и т.н. зависещи от регулатора са нереално високи,а за да ги одобри явно получава пари .В България всичко е корупция.

  7. Шушулов
    #1

    Уважаеми, София консумира средно 20 млн. куб.м. вода месечно. При сегашната цена /която всички ние смятаме за изкуствено надута/, "Софийска вода" прибира годишно около 190 млн.лева. Какъв е проблемът да вземе кредит, да си позатегне малко коланът и да действа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.