Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служители на ООН прикривали кражбите на Саддам

0 коментара

Саддам Хюсеин е отклонявал големи суми за чужди правителства и гласовити поддръжници на своя режим по целия свят от програмата на ООН "Петрол срещу храни", която бе на стойност 60 милиарда долара и бе предназначена за бедните и болните в Ирак. Това чу вчера американският Конгрес.

Смята се, че високопоставени служители на ООН, Франция и Русия са замесени в скандала, каза Клод Ханкс-Дрилсма, който води разследването на Иракския управляващ съвет по случая.

Той каза, че някои доставчици, предимно руски, редовно изпращали храни с изтекъл срок на годност или в по-малко количество от предварително платеното и раздували договорите, а разликата е била присвоявана от иракски служители.

Едно от имената, фигуриращи в иракските документи като получател на подкупи при продажбата на петрол, е на Бенон Севан, ръководителя на програмата. Севан, който е в дълъг отпуск по болест преди предстоящото му пенсиониране, отхвърли обвиненията.

Ханкс-Дрилсма, бивш главен директор в базираната в Лондон одиторска компания Прайс Уотърхаус, каза, че Саддам и неговото обкръжение са прибрали милиарди долари от преразходи и подкупи.

Най-голямата хуманитарна схема в историята на ООН се е оказала за диктатора и "неговия корумпиран и зъл режим удобно средство за купуване на международна подкрепа от политически партии, компании, журналисти и други влиятелни лица".

"Самият факт, че Саддам Хюсеин, ООН и някои членове на Съвета за сигурност са могли да скрият това мошеничество от света, би трябвало да накара всеки един в тази зала да изтръпне".

Ханкс-Дрилсма, който сега е председател на консултантската фирма Роланд Бъргър стратеджи, бе подробно разпитан от демократи от Комисията за реформи в управлението към Камарата на представителите за списъка с 270 имена, публикуван в иракския вестник Ал Мада тази година. Някои от споменатите са смятани за почтени търговци на петрол, но други, според Ханкс-Дрилсма, будят съмнение.

В списъка фигурира администрацията на руския президент Владимир Путин, бившият вътрешен министър на Франция Шарл Паскуа, бившият френски представител в ООН Жан Бернар Мериме, партията Индийски национален конгрес, индонезийския президент Мегавати Сукарнопутри, Организацията за освобождение на Палестина и изтъкнат британски депутат.

Ханкс-Дрилсма бе запитан дали Ал Мада е собственост на неговия приятел и сътрудник Ахмад Чалаби, член на Иракския управляващ съвет. Той отговори, че вестникът е собственост на иракчанин, който е враждебно настроен към Чалаби, и че съветът съжалява за разгласяването на списъка. Въпреки това той потвърди, че списъкът е същият, който служители в иракското министерство на петрола са изготвили миналата година. Те са използвали документи, които според него са истински.

Британски и американски представители в ООН неколкократно протестираха срещу контрабанда на петрол и други нарушения.

Американците обаче решиха, че главната им цел е да попречат на контрабандата на оръжия за Ирак.

Програмата "Петрол срещу храни", която действаше от 1995 г. до миналата година, позволяваше на Ирак законно да изнася петрол на стойност милиарди лири въпреки санкциите на ООН, за да може деца и други уязвими членове на обществото да получават храна и лекарства.

Разрастващият се скандал за отклонените средства доведе до пет отделни разследвания. Генералният секретар на ООН Кофи Анан обеща вчера още едно. Той каза: "Очевидно приемаме тези обвинения сериозно. Искам да стигнем до истината."

ООН се опитваше да скрие скандала, който избухна в деликатен момент, когато организацията се готви да поеме централна роля за бъдещето на Ирак.

Разследванията създават също напрежение през Атлантика, тъй като три от тях, водени от Конгреса, са инициирани от републиканци. Френският посланик в САЩ Жан-Давид Левит изпрати прочувствено писмо до участниците в дебатите, в което обвинява десните американски журналисти, че са започнали нова кампания на необосновани обвинения срещу неговата страна.

Твърденията, че Париж си затворил очите за плащането на подкупи от страна на френски компании и че френската политика към Ирак била движена от "примамливия петрол", са напълно погрешни, каза Левит. Тези твърдения не са нищо друго освен "опит за дискредитиране на Франция".

Договорите "петрол срещу храни" трябваше да бъдат одобрявани от 15-те членки на Съвета за сигурност, включително Великобритания и Америка, каза той.

"Имало ли е корупция и подкупи в програмата? Честно казано, не зная", посочи Левит. Ето защо Франция подкрепи разследването на ООН: "Истината трябва да излезе наяве."

Изглежда, че се води скрита война за това кой да поеме разследването в Багдад. Гражданският администратор на Ирак Пол Бремър е обвинен, че го отлага - факт, който говори за належащата нужда на Джордж Буш да спечели подкрепата на ООН, ако тя осигури плавен преход към иракски суверенитет на 30 юни.

Високопоставени служители от администрацията на Буш, които свидетелстваха пред Конгреса, дадоха да се разбере, че Бремър не подкрепя разследване, водено от Иракския управляващ съвет.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.