Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сменят формулата за недостига на лекарства и затрудняват износа им

Наличностите по складовете ще станат видими за лекари и аптеки

1 коментар
Деян Денев и министър Асен Меджидиев.

Ще бъдат предложени спешни законодателни мерки, с които да се затрудни износът на лекарства от страната чрез промяна във формулата за изчисляване на недостига им. Това стана ясно в четвъртък след заседание на Специализирания съвет за контрол над лекарствоснабдяването към здравния министър.

"Взехме решение да предложим законодателни промени на Народното събрание, така че да се подобри контролът върху наличностите и да предотвратяваме липсата на медикаменти. Ще увеличим броя на лекарствата, които се проследяват като наличност, за да осъществяваме реален контрол. Ще добавим животоспасяващи медикаменти в списъка с контролираните, защото в момента има такива, които не се наблюдават", каза служебният здравен министър Асен Меджидиев.

Меджидиев отново упрекна предшественичката си Асена Сербезова за промяната във формулата за изчисляване недостига на лекарства, въпреки че назначената лично от него проверка установи, че смяната на формулата от пролетта на миналата година отговаря на закона. Въпреки това, сегашната формула, не изпълнява функциите си да задоволява приоритетно потребностите от лекарства на българския пазар и позволява те да се изнасят законно за други държави и дистрибутори да печелят от разликата в цените (повече по темата четете ТУК). 

По-късно с позиция излезе и самата Сербезова, която отхвърли обвиненията на Меджидиев и коментира, че се търси виновен, който да служи за залъгалка за прикриване на административната немощ да се реши устойчиво проблема с лекарствата. 

На заседанието в четвъртък са били набелязани и други промени, които не изискват законови поправки и могат да станат в по-спешен порядък, още тази седмица.

"Ще направим видима липсата в складовете, за да може всяка аптека да знае кое лекарство къде го няма и да го търси от други доставчици. Ще предоставим ежедневна информация на лекарите за това какъв недостиг и липса има, за да може лекарят да преценява какъв сходен медикамент да предпише", обясни още здравният министър. Той допълни, че ако един антибиотик от дадена група го има под две различни търговски наименования, лекарят трябва да съобрази и да предпише наличния.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM), коментира след заседанието, че причините за недостига на лекарства са комплексни и затова трябва да се работи в няколко посоки.

"Първата е разширяване на списъка с наблюдавани от ИАЛ продукти, за които се забранява износът. Ако в момента при падане на количествата в складовете под 65% от месечното потребление на дадения продукт износът се забранява, ние обсъдихме този праг да бъде вдигнат. Второто нещо, което обсъдихме е засилване на контрола по отношение на предписването и отпускането на лекарствени продукти, защото знаете, че някои от тях се отпускат и предписват безразборно. И третото, което обсъдихме е подобряване информираността на лекари и аптеки по отношение на лекарствата с изчерпани количества. Т.е. всеки лекар и аптека да видят кое лекарство липсва", обясни той. 

Сега наличностите по складовете не са видими под предлог, че това е търговска тайна на дистрибуторите.

Според Денев прагът за износ на лекарства трябва да бъде повишен от 65% на 90% от месечното потребление.

Министърът информира още, че в момента всички доставчици са мобилизирани, внасят се извънредно допълнителни количества лекарства и има допълнително зареждане на едни от най-проблемните продукти за инхалации - "Пулмикорт" и "Вентолин", както и инсулини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #1

    Проф. Сербезова, която бе председател на Българския фармацефтичен съюз ( който защитава интересите на производители, износители и търговци на фармацефтични продукти), малко след стъпването си като министър решава да промени формулата кои медикаманети трябва да се считат за дефицитни в България, като облагодетелства същите тези производители, търговци и износители - в ущърб на потребителите в България. Вместо да се решават проблемите в здртавеопазването в България, се е действало в полза на частни и съсловни интереси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.