Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Собствениците на отчуждавани терени без право на съдебни претенции

25 коментара
Собствениците на отчуждавани терени без право на съдебни претенции

Собствениците на имоти, които се отчуждават за строителството на големи инфраструктурни обекти, ще се обезщетяват според статута на имота преди да се приеме новия устройствен план. Това решиха депутатите в петък при окончателното гласуване на промените в Закона за държавната собственост.

Цената на отчуждените терени вече ще се формира въз основа на действащия общ устройствен план на територията и по пазарни цени на имоти с подобни характеристики, които се намират в близост до парцела за държавни нужди.

Законодателят е предвидил, ако няма идентични сделки в местната служба по вписванията, по които да се определят пазарните цени, паричното обезщетение ще бъде направено по нормативен път. За имотите в регулация ще се прилага правилникът на Закона за държавната собственост, а земеделските и горските масиви ще се оценяват според наредбите към Закона за собствеността и ползването на земеделски земи и Закона за горите.

Поправките в Закона за държавната собственост ще намалят сериозно сумите за обезщетения, коментираха специалистите. Причината е, че повечето от имотите, които се отчуждават около големите инфраструктурни проекти са със статут на земеделска земя по действащия общ устройствен план на територията. За да се построи път, мост или друго инфраструктурно съоръжение, се налага промяна в статута на терените, те се включват в регулация и се преотреждат за застрояване. Промяната се прави с подробните устройствени планове и съответно скача категорията на терена и базовата цена за неговото обезщетение.

Досега практиката беше лицензирани оценители към районния съд на съответното населено място да извършват оценката на имота, като това се правеше обикновено по действащия към момента на оценяването устройствен план.   

Според народния представител от ОДС Яне Янев, е нереалистично оценката на един имот да се определя според бъдещото му ползване, т.е. на базата на подробния устройствен план. Янев уточни, че пазарният принцип за определяне на цените на имотите е неприложим при обезщетенията, защото в много често инвеститорите се отказват заради сумата, която трябва да платят. Според него, направените промени ще сложат сериозна пречка пред парадоксите, с които са се сблъсквали досега.

От ОДС обаче възразиха, че съществуващата досега практика е била по-справедлива, защото е давала възможност на собствениците по съдебен път да търсят правата си за сумата на обезщетението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 4
    #26

    Подобни сбъркани идеи лансираха преди два-три месеца и от министерство на транспорта, само дето предлагаха не само да не може да оспорваш оценката, а и да могат да влязат във владение преди да си получил обезщетението. Да, има проблем с отчуждителните процедури, но решението не е и не може да бъде премахване на възможността за съдебен иск - то бездруго сега може да се оспорва само размера на обезщетението, не и самото отчуждаване. Аман от идиоти, не е истина...

  2. Каральо
    #25

    Комунизъм,комунизъм,комуниэъм.И в 21 век.Отчуждаваха по 3 лв/кв.м и същата земя продаваха по 27 лв/кв.м.,по стария ЭТСУ.Много им хареса и сега го предлагат отново.

  3. И. Иванов, Швеция
    #24

    Конфискация на частна собственост е по принцип забранена и от българската конституция, и от Конвенциите на Съвета на Европа, ратифицирани от България със сила на приоритетни над българските закони. Изключения се допускат единствено1. Когато важни обществени (а не частни) нужди не могат да бъдат задоволени по друг начин.2. След справедливо предварително обезщетение на собствениците на конфискуваната частна собственост.Правото на засегнатия частен собственик да оспори конфискационния акт на конфискатора

  4. Боклук
    #23

    100% ре-комунизация, на всички постове и нива в държавата, внуци и чичовци са навсякъде, милионите са червени, каналите - също!

  5. rodoliubec
    #22

    Iani ianev da se ebe.. prost narod slaba darjava i tova e!

  6. rodoliubec
    #21

    ..dokoga shte iznasilvate Balgaria be cigani mrysni!

  7. адвокат
    #20

    Тези малоумници дават ли си сметка, че европеиските закони са с приоритет и колко работа се отваря на Европейския съд в Страсбург.

  8. Собственик
    #19

    Само съдът може да спира своеволията на властта, която ощетява хората. Те затова махат съдебния контрол.

  9. Земеделчо
    #18

    Какво става с това ОДС? Как търпи такива тикви да го излагат.Частната собственост е неприкосновена!!!

  10. Гъбарко
    #17

    Ще има и отрядници, които ще ни пъдят (може и да ни стрелят)... Това да не е 1947 год.?????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.